W takim biurze chce się pracować


Odpowiednie warunki pracy to w dzisiejszych czasach podstawa - dopasowane oświetlenie, wygodne krzesło i biurko, kuchnia gdzie można zaparzyć kawę i herbatę to elementy oczywiste. Ale czy to wystarczy? Czy dziś nie oczekujemy czegoś więcej? Na szczęście coraz więcej firm dostrzega, jak ważne jest dobrze zaprojektowane biuro, co więcej - coraz więcej z nich to właśnie biurem „wabi” swoich pracowników.
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Exeter pod kierownictwem dr. Craiga Knighta wykazało jednoznacznie, że im większa kontrola pracowników nad przestrzenią biurową, tym bardziej są oni szczęśliwi i zmotywowani w pracy. Odczuwają większy fizyczny komfort, bardziej identyfikują się z pracodawcą i ogólnie mają bardziej pozytywne nastawienie do pracy.
Pracownicy stali się obecnie klientami, o których czas zabiegają firmy. Są coraz bardziej wymagający i oczekują wyższych standardów. Jednak ich wymagania są różne. Dla wielu osób idealnym rozwiązaniem jest nadal dotychczas popularny model biura scentralizowanego, gdzie wszystko ma swój ściśle określony porządek.
Dla innych jest to bardziej przestrzeń społeczna, w której ludzie gromadzą się na nieformalnych spotkaniach, aby podzielić się pomysłami, a następnie ją opuścić. Dlatego tak ważne jest nie tylko dopasowanie biura do wymogów marki, ale przede wszystkim do preferencji jej pracowników i ich stylu pracy. Współczesne biuro zamiast być miejscem, gdzie ludzie muszą iść, stało się miejscem, które wybierają, aby do niego iść.
Jak ujął to jeden ze starszych projektantów Wework, Jeremiah Britton, w wywiadzie dla magazynu Creator: „Masz poczucie, że rzeczywiście pomagasz ludziom czerpać przyjemność z codziennego przychodzenia do pracy”.
Design, a zwłaszcza design siedziby firmy i jej wyposażenia, odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu wartości firmy i marki jej klientom, pracownikom i partnerom biznesowym. Nie sposób dążyć do pozytywnej zmiany bez dostosowania fizycznej przestrzeni do wartości, z którymi utożsamia się marka. Biuro powinno odzwierciedlać charakter, wartości i DNA firmy. Ważne, by architektura korespondowała z atmosferą firmy.
Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Exeter: osoby z "wzbogaconych przestrzeni" (rośliny, zdjęcia etc) były o 17 proc. wydajniejsze niż te w "przestrzeniach minimalistycznych" (nagie i funkcjonalne). Pracownicy z „przestrzeni autonomicznych”, gdzie sami mogli zaprojektować swoje miejsce pracy, byli aż o 32 proc. bardziej wydajni. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie, indywidualne podejście do każdej realizacji.
Czytaj całość:
Miejsce pracy przyjazne pracownikowi. Oto jak może wyglądać biuro
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.