Największe powierzchniowo funkcje występujące w ramach projektów mixed-use to: mieszkania, biura i handel. Choć są filarami tych kompleksów, to bardzo poważnym ich uzupełnieniem jest zazwyczaj gastronomia. Restauracje, kawiarnie czy bary płynnie tworzą synergię z innymi funkcjami.

Największe projekty mixed-use w Polsce. Zobacz mapę inwestycji

Jak policzyli autorzy raportu ThinkCo „Wielofunkcyjne. Mixed-use w Polsce i na świecie” w Polsce funkcjonuje 15 w pełni ukończonych inwestycji wielofunkcyjnych. W ostatnich kilku latach wyraźnie rysuje się przyspieszone tempo wzrostu tego rynku w Polsce.

Mixed-use tworzy atmosferę, której nie ma projekt jednofunkcyjny

Do końca 2021 r., przynajmniej częściowo, dostępnych ma być 37 projektów, a więc ponad dwa razy więcej niż jeszcze pięć lat temu. Przedstawiamy wybrane projekty planowane lub w trakcie realizacji. 

Mixed-use daje stabilność deweloperom, a mieszkańcom podnosi jakość życia

Famuły Poznańskiego 

W dawnych famułach przy Manufakturze w Łodzi powstanie klimatyczny hostel, mieszkania na wynajem oraz nowoczesne lokale biurowe. Nie zabraknie parkingów i zielonych podwórek.

– Modernizacja zabytkowych domów robotniczych zbudowanych przez Izraela Poznańskiego będzie największym po Manufakturze projektem przy ul. Ogrodowej, w którym znajdą się niemal wszystkie funkcje jakie zna rynek komercyjny – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

Miasto zamierza odnowić wszystkie trzy domy robotnicze przy ul. Ogrodowej 24, 26 i 28. Jak podkreśla wiceprezydent Adam Pustelnik, z racji monumentalnej skali tego projektu (budynki mają odpowiednio 6, 10 i 14 tys. mkw.), udział partnera prywatnego przy realizacji tej inwestycji przyniesie znaczące oszczędności dla budżetu miasta.

Planowany jest m.in. klimatyczny hostel, mieszkania na wynajem z widokiem na przędzalnię oraz biura. Wiceprezydent podkreśla, że rewitalizacja famuł przy ul. Ogrodowej będzie prawdopodobnie największą rewitalizacją i jednocześnie projektem mixed-use w Polsce. – Jeszcze nikt nie zrealizował w PPP projektu tego typu w takiej skali i o takiej złożoności – dodaje wiceprezydent Łodzi.

W ramach postępowania PPP przewidziano też sześć działek, które inwestor będzie mógł wykorzystać na parkingi kubaturowe, pełniące dodatkowo funkcje użytkowe. 

Gdańsk FreeCity 

Projekt firmy Alter Investment zakłada budowę obiektu typu mixed-use na terenie ponad 1,6 ha. W planach są między innymi: powierzchnie colivingowe, biurowo-coworkingowe, hotel oraz lokale usługowe. 

Global Office Park 

Global Office Park to katowicki projekt Cavatiny składający się z części biurowej, usługowej i mieszkalnej. Dwie wieże, w których znajdować się będą biura to 25-piętrowe budynki o wysokości 104 metrów o łącznej powierzchni 55,2 tys. mkw. W trzeciej wieży znajdą się mieszkania na wynajem od Resi Capital. Podstawą wszystkich trzech wieżowców będzie pięciokondygnacyjne podium z miejscem dla gastronomii, punktów usługowych i sklepów.

Użytkownicy części mieszkalnej i biurowej będą mieć dostęp do stref zieleni i relaksu, stworzonej na tarasach zajmujących aż 2,3 tys. mkw. powierzchni. Prace przy budowie rozpoczęły się w 2019 r., a ich zakończenie planowane jest na drugi kwartał 2022 r. Nieruchomość zlokalizowana jest przy skrzyżowaniu ulic: Mickiewicza i Dąbrówki w Katowicach, co zapewnia świetny dojazd zarówno transportem prywatnym, jak i zbiorowym. 

Huta Warszawa 

Grupa White Stone zakupiła drugą część gruntów na Bielanach w sąsiedztwie Huty Warszawa, przy stacji Metra Młociny. Łącznie deweloper ma w portfelu teren o powierzchni 200 tys. mkw. Obecnie trwają prace nad koncepcją stworzenia w tym miejscu wieloetapowej inwestycji multifunkcyjnej z zachowaną bogatą częścią zieloną.

Będzie to pierwszy tego typu projekt w północnej części Warszawy. Od początku projektowania zostaną uwzględnione trendy, zmiany i wymagania ery postcovid. Oznacza to także elastyczne podejście do kolejnych etapów inwestycji, które przede wszystkim mają odpowiadać na zmieniające się potrzeby mieszkańców i tworzyć dzielnicę przyszłości.

Kilka miesięcy temu White Stone sfinalizował pierwszą transakcję dotyczącą powierzchni niemal 120 tys. mkw. Niedawno podpisał umowę kupna przylegającego terenu o powierzchni ok. 80 tys. mkw. Deweloper w pełni opłacił już całość zakupionych gruntów – łączny koszt to nieco ponad 23 mln euro.

Do pierwszego etapu projektu do współpracy zaproszono zespół architektów i inżynierów ze studia Kuryłowicz & Associates

Kępa Parnicka 

Kępa Parnicka to jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Szczecinie. W ramach pierwszego etapu powstanie dziewięciokondygnacyjny budynek usytuowany w pierwszej linii zabudowy od Odry. Znajdzie się w nim 200 apartamentów. Budnex ma już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego etapu inwestycji Sedina Apartamenty.

Celem jest gruntowna rewitalizacja tego obszaru oraz zamiana go w tętniącą życiem dzielnicę z nowoczesną architekturą, bulwarem, lokalami usługowymi i mariną usytuowaną w zakolu rzeki. Projektowane budynki w swej elewacji wpisane będą miały żagle, zwrócone w kierunku rzeki – bo ona jest tu najważniejsza. To właśnie Odra stanowi esencję i funkcjonalną całość tego projektu.

Sedina Apartamenty na nowo zdefiniuje życie w centrum Szczecina. Projekt, którego realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku, to pierwszy etap dużego założenia urbanistycznego. Za koncepcję i projekt inwestycji odpowiada biuro architektoniczne FBA Szczecin.

Budynki składające się na Sedina Apartamenty od czwartej kondygnacji będą kaskadowo wycofane względem rzeki, dzięki czemu mieszkania na wyższych kondygnacjach zyskają duże, przestronne tarasy i balkony. W pierwszej fazie inwestycji, na pięciu hektarach powstanie dziewięciokondygnacyjny budynek z lokalami usługowymi w parterze od strony bulwaru. Na wyższych kondygnacjach przewidziane jest miejsce pod aparthotel oraz lokale mieszkalne. Łącznie w pierwszym etapie ma ich powstać 200.

Elementem wyróżniającym całą koncepcję rewitalizacji tej części Kępy Parnickiej, prócz odnowienia nabrzeża jest utworzenie mariny, która będzie umieszczona w zakolu rzeki, a nie w jej głównym nurcie. Właściciel apartamentu będzie mógł wykupić miejsce do cumowania w marinie na wyłączność. 

Młode Miasto. Doki 

Powstanie Młodego Miasta jest ściśle związane z planem przywrócenia do życia dawnych terenów stoczniowych. Oprócz mieszkań, apartamentów i lokali użytkowych, przewidziane są place miejskie, promenady i ścieżki rowerowe. W ostatnich latach wybudowano tam m.in. Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej.

DOKI APA Wojciechowski

Główną zaletą przechodzącego dynamiczną rewitalizację Młodego Miasta jest fakt, że znajduje się ono jednocześnie w centrum miasta, ale i na uboczu, co zapewnia kameralność i wygodę. Naturalną odpowiedzią na rosnącą popularność Młodego Miasta było powstanie prestiżowych inwestycji mieszkaniowych.

W ciągu kilku ostatnich lat pojawiło się kilkaset apartamentów i mieszkań, które znalazły swoich nabywców niemal natychmiast – jeszcze na długo przed ukończeniem prac budowlanych. W najbliższej przyszłości deweloperzy planują oddanie do użytku kolejnych etapów swoich inwestycji.

Ważną częścią Młodego Miasta są Doki. Inwestycja Euro Stylu i Torusa łączy ze sobą części: mieszkaniową, biurową, gastronomiczną, hotelową, usługową i konferencyjno-wystawienniczą.

W segmencie Living znajdą się lokale mieszkalne o powierzchni od 25 do 128 mkw. Niektóre apartamenty będą miały okna z widokiem na industrialną infrastrukturę stoczni, inne na Stare Miasto, a te od strony Europejskiego Centrum Solidarności – na trzy krzyże dominujące na Placu Solidarności.

Z kolei sektor Doki Office zaoferuje łącznie ponad 37 tys. mkw. powierzchni najmu z przeznaczeniem na biura i usługi. Pierwsza faza części biurowej inwestycji to dwa budynki bezpośrednio sąsiadujące z Europejskim Centrum Solidarności. Woonerf, podziemny parking, pełna infrastruktura rowerowa, pasieka miejska i zielone tarasy – to tylko niektóre udogodnienia dla przyszłych pracowników.

Z kolei w Montowni, odrestaurowanej zabytkowej dawnej montażowni silników do łodzi podwodnych, powstanie duży food hall na poziomie parteru oraz apartamenty serwisowane o funkcji hotelowej na pozostałych poziomach ceglanego budynku. 

Nowe Kabaty 

Inwestycja Echo Investment zaplanowana jest w sąsiedztwie Lasu Kabackiego, na działce u zbiegu al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Wąwozowej, tuż obok węzła komunikacyjnego z końcową stacją metra oraz pętlą autobusową. Projekt całkowicie odmieni tę część dzielnicy: w miejscu ogrodzonego parkingu i obiektu handlowego pierwszej generacji powstanie przyjazna i otwarta przestrzeń, łącząca mieszkania, biznes, rozrywkę, kulturę, edukację, sport, a także sklepy obsługujące okolicznych mieszkańców czy liczne restauracje i kawiarnie. Architekci położyli duży nacisk na jakość przestrzeni społecznej.

Projekt zakłada stworzenie nowego, lokalnego centrum.

W narożniku al. KEN i ulicy Wąwozowej, przy samym wyjściu z metra, projektanci proponują miejski i otwarty dla wszystkich Plac Kabacki, który stanie się atrakcyjnym miejscem spotkań, z kawiarniami, ogródkami restauracyjnymi, zielenią, fontannami i małą architekturą.

Plac miejski będzie sercem projektu. Komponentem wielofunkcyjnej mieszanki, jaka wypełni to miejsce, będą również usługi i handel – skupiające się przede wszystkim w obrębie podziemnego pasażu, połączonego wprost ze stacją metra.

Znaczną część kompleksu zajmie zabudowa mieszkaniowa. Deweloper zamierza rozpocząć od budowy blisko 300 mieszkań w budynkach znajdujący się w północnej części działki. Budynki będą osadzone na słupach, co zapewni swobodne przejście pod nimi. Za tę część inwestycji odpowiadają architekci z biura WWAA.

Na całym terenie Echo Investment postawiło na uspokojony ruch. Kwartał zostanie przystosowany do ruchu pieszych oraz rowerzystów, a ruch samochodowy zostanie przeniesiony do podziemi. 

Nowy Wełnowiec 

Nowy Wełnowiec, inwestycja zarządzana przez spółkę Eko-Bryza, będzie wielofunkcyjnym i miastotwórczym projektem realizowanym w Katowicach. Koncepcja zakłada rewitalizację 25 ha, na terenach po byłych Zakładach Metalurgicznych Silesia. Mieszkania, akademiki, biura, hotel, gastronomia, kultura i nauka – to tylko część funkcji, które pojawią się w centrum stolicy Górnego Śląska.

Realizacja jest podzielona na siedem etapów. Pierwsza faza obejmie obszar przy ul. Konduktorskiej, w pobliżu inwestycji GPP Business Park. Realny czas rozpoczęcia budowy to 2023/2024 r. Koncepcja Nowego Wełnowca autorstwa pracowni JEMS Architekci zakłada budowę nowej dzielnicy przyszłości, w której 56 proc. zajmą tereny zielone, w tym park centralny o powierzchni 4 ha oraz zielone skwery, place, łąki kwietne, trawniki, strefy leśne i liczne rabaty z roślinami. Posadzonych zostanie ponad 4 tys. drzew, a wespół z zielenią zastosowane będą nowoczesne technologie, które pozwolą dzielnicy na budowanie niezależności energetycznej.

Planowane są m.in. domy niskoenergetyczne, odnawialne źródła energii, zielone dachy o pow. szacowanej na 115 tys. mkw., ogrody deszczowe czy też inne sposoby retencji wody deszczowej. Co więcej, zminimalizowane zostanie zewnętrze zapotrzebowanie na prąd poprzez wdrożenie produkcji własnej m.in. z wykorzystaniem energii z wiatru i słońca.

Projekt zakłada mix wielu funkcji, które zajmą ok. 270 tys. mkw. naziemnej powierzchni użytkowej. Około 57 proc. obszaru użytkowego zajmą mieszkania, 11 proc. – biura, 15 proc. – lokale usługowe i gastronomiczne, 17 proc. – lokale z funkcją rozrywkową i kulturalno-naukową i społeczną, m.in. hotel, szkoła, przedszkole, żłobek, dom seniora, kino czy muzeum, a także miejsca rekreacyjno-rozrywkowe. W Nowym Wełnowcu powstanie ponad 3 tys. mieszkań, pokoi hotelowych i studenckich. Będzie mogło w nich zamieszkać ok. 7,7 tys. osób.

Na całym obszarze projektu założono brak ruchu samochodów, podziemne dojazdy, parkingi oraz garaż podziemny na ponad 5,5 tys. miejsc postojowych.

Partnerem strategicznym przedsięwzięcia odpowiedzialnym za nadzór deweloperski została grupa Capital Park.

Szacunkowe koszty realizacji inwestycji to ponad 2 mld zł. Spółka będzie starała się o kredyt bankowy niezbędny do sfinansowania inwestycji po opracowaniu projektu budowlanego i wykonawczego. 

Perła Piotrkowska 

Perła Piotrkowska to nowa inwestycja Supernova Development przy ul. Piotrkowskiej 252/256 w Łodzi. Zakłada budowę sześciu obiektów: trzech apartamentowców, budynków z częścią usługową i powierzchniami biurowymi oraz rewitalizację historycznego domu rezydencyjnego, zabytkowej willi Karola Königa z 1887 r.

W pierwszym etapie odnowiona zostanie willa, obok której staną jeszcze dwa budynki usługowo-biurowe usytuowane po obu stronach zabytku, tworząc w ten sposób nowy fragment pierzei ul. Piotrkowskiej. Za nimi, już w głębi działki, wybudowany zostanie duży 8-kondygnacyjny dom wielorodzinny (tzw. budynek A) ze 166 mieszkaniami i podziemnym garażem z 106 miejscami postojowymi, komórkami lokatorskimi i boksami rowerowymi oraz wózkowniami.

Miejsca przeznaczone dla mieszkańców to między innymi: aleja łącząca ul. Piotrkowską i ul. Sienkiewicza, wewnętrzne dziedzińce pełne zieleni z miejscami do siedzenia i placem zabaw. Spodziewany termin zakończenia budowy to koniec 2022 r. Na placu budowy trwają już prace ziemne. Za koncepcję architektoniczną odpowiada krakowskie biuro projektowe Loesch+Partnerzy

Quorum 

Quorum to 100 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni do pracy, życia i rekreacji. Kompleks Cavatiny składający się z czterech budynków o funkcji biurowej i mieszkaniowej powstaje w ścisłym centrum, nad Odrą przy ul. Sikorskiego na wrocławskim Szczepinie.

W parterze obiektów od strony wschodniej, północnej i zachodniej znajdują się lokale usługowe. Na podium całego założenia oraz na poziomie czwartej kondygnacji zaprojektowano dostępne dla wszystkich pracowników i mieszkańców tarasy i zielone przestrzenie. Ponadto od południowej strony budynku D, po przeciwnej stronie ulicy, powstały ogólnodostępne tereny zielone oraz deptak. W całym kompleksie przewidziano ok. 1,5 tys. miejsc postojowych.

Zakończenie prac przy pierwszym budynku biurowym zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2022 r., zaś przy wieży mieszkaniowej w pierwszym kwartale 2023 r. 

Stara Rzeźnia 

Starą Rzeźnię w Poznaniu zaprojektuje Przemysław Borkowicz we współpracy z młodymi poznańskimi pracowniami JEJU i UGO. Teren przyszłej inwestycji położony jest w północnej części centrum Poznania w obrębie ulic: Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. Projekt firmy Vastint przywróci historyczny blask starym budynkom dawnych zakładów mięsnych i przekształci obszar o powierzchni ok. 5,5 ha w wielofunkcyjny kompleks o spójnym układzie funkcjonalnym i przyjaznych dla ludzi przestrzeniach publicznych, dobrze wkomponowanych w tkankę miejską.

Obszar przyszłej inwestycji stanowi pozostałość po zamkniętych w latach 90. XX w. zakładów mięsnych. Wstępna koncepcja urbanistyczna zakłada połączenie współczesnych rozwiązań architektonicznych z historycznym kontekstem miejsca. Na terenie nieruchomości zachowały się zabudowania z przełomu XIX i XX w., m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, z których część po rewitalizacji będzie stanowić atrakcyjną, centralną część nowego założenia. Powstanie ogólnodostępna przestrzeń o funkcjach handlowych i artystyczno-wystawienniczych.

Pozostała część działki zostanie przeznaczona głównie pod funkcje hotelowe, biurowe i mieszkalne z elementami usług. Szacowana powierzchnia zabudowy z miejscami do pracy, budynkami mieszkalnymi oraz ogólnodostępną przestrzenią publiczną wyniesie około 70 tys. mkw. Prace koncepcyjno-projektowe potrwają dwa lata. 

S8 Corner 

Na terenie 15 hektarów między trasą S8, a ulicą Gościnną we wsi Blizne Łaszczyńskiego w gminie Stare Babice, Dekada chce zbudować wielofunkcyjny projekt miejski o roboczej nazwie S8 Corner. Intensywne przygotowania trwają od kilku lat. Teren sąsiaduje z olbrzymim warszawskim osiedlem Chrzanów, które docelowo ma być większe od miasteczka Wilanów. Powstaje tam około 20 tys. mieszkań, co oznacza ok. 60 tys. mieszkańców oraz stacja metra.

– Budują różni deweloperzy, ale brakuje przestrzeni publicznych, dlatego my chcemy zapewnić funkcje, które spełnią ideę miasta w mieście – opisuje Aleksander Walczak, prezes Dekady.

W projekcie przewidziano m.in. kino, mieszkania, dwa hotele, akademiki, biurowce, rynek centralny oraz ulicę handlową.

– Zaplanowaliśmy ok. 150 sklepów. Różne marki są wstępnie zainteresowane, na przykład Apart czy Douglas. Również inne znane sieci, jak H&M czy brandy LPP zastanawiają się nad salonem highstreetowym, zwłaszcza że nie będzie to zwykły deptak. Po tej ulicy będzie można jeździć samochodem, parkować pod wybranym sklepem, a jeśli zabraknie miejsca – zostawić auto na kieszonkowym parkingu za rogiem, na tyłach salonów. Przewidzieliśmy ok. 2 tys. miejsc parkingowych, czyli tyle, co w dużej galerii handlowej – opisuje Aleksander Walczak.

Prezes podkreśla, że można mówić też o wstępnym zainteresowaniu sieci hotelowych. Z kolei plac miejski będzie trochę przypominał ten przed Royal Wilanów, do którego rodziny z całego Wilanowa przyjeżdżają, by spędzić wolny czas.

W projekcie zaplanowano również akademiki ze względu na bliskość Wojskowej Akademii Technicznej.

– Rozmawiamy z różnymi operatorami prywatnych domów studenckich. Jest to poważna funkcja zasilająca pozytywnie to miejsce młodymi ludźmi, którzy chcą aktywnie spędzać czas – uważa Aleksander Walczak.

Część mieszkaniowa jest obliczona na ok. 1-1,2 tys. mieszkań.

Według wstępnych wyliczeń realizacja projektu potrwa pięć lat i może kosztować ok. 1 miliarda zł. Z perspektywy gminnej kasy wpływy z podatków mogą wynieść 12 mln zł. Z tej sumy 3,3 mln zł miałoby pochodzić z podatku CIT od firm zainteresowanych powierzchnią biurową w S8 Corner.

– Planujemy niską zabudowę. Biurowce, które dostarczą ok. 15-20 tys. mkw. powierzchni – maksymalnie do pięciu kondygnacji. Hotel może mieć ich dziewięć – wylicza Aleksander Walczak.

Model funkcjonalno-urbanistyczny S8 Corner powstał w pracowni MAU Mycielski Architecture & Urbanism. Ostateczna koncepcja jest efektem warsztatów charrette z udziałem międzynarodowych specjalistów od projektów mixed-use. 

Towarowa 22 

Miejski kwartał pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą w Warszawie, według projektu BIG, zakłada przywrócenie pieszych ulic ze sklepami, kawiarniami oraz parkiem. Koncepcja urbanistyczna wprowadza także funkcję kultury, która będzie przyciągać ludzi. Mieszkania i miejsca pracy stworzą żywą społeczność, dzięki której to miejsce będzie tętniło życiem całą dobę. Architekci chcą wkomponować modernistyczny pawilon Domu Słowa Polskiego do sieci połączonych ogrodów i przestrzeni publicznej.

Centralną częścią nowej Towarowej 22 będzie plac Kazimierza Wielkiego. Ozdobi go wyremontowany pawilon Domu Słowa Polskiego z charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi, które są przykładem świetnej, modernistycznej architektury lat 50. Wokół placu powstaną budynki o różnej wysokości i funkcjach.

Koncepcja wynikająca z zapisów procedowanego planu miejscowego zakłada również stworzenie sieci pieszych uliczek, dzięki którym projekt połączy się z resztą miasta.

Towarowa 22 to zajmująca ok. 6,5 ha działka położona na warszawskiej Woli. Koncepcja urbanistyczna jej zagospodarowania autorstwa BIG zakłada, że powstanie tu wielofunkcyjny kompleks, którego budynki będą miały łącznie ok. 230 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Właścicielami projektu Towarowa 22 są EPP i Echo Investment

Wilanów Park 

Ideą projektu Nhood u zbiegu ulic: Przyczółkowej, Uprawnej, al. Rzeczypospolitej i Karuzela – jest stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Wilanowa i okolic. Oprócz otwartej w niedzielę oranżerii z restauracjami oraz kina, powierzchni biurowych i usługowych, w Wilanów Park pojawią się również inicjatywy sąsiedzkie czy też dedykowane seniorom. Będący integralną częścią inwestycji ponad 2-hektarowy park stanie się pierwszym i jedynym w Warszawie publicznym parkiem zrealizowanym w całości przez prywatnego inwestora.

 

W wymiarze ekologicznym inwestycja obejmie wiele najnowocześniejszych rozwiązań, takich jak pozyskiwanie energii słonecznej, retencję wody deszczowej, która będzie wpływała do zbiornika wzbogacającego krajobrazowo park, czy przewidziane miejsca dla uli na dachach budynków. Nasadzenia drzew w parku zostały zaplanowane bezpośrednio w gruncie, bez garażu pod spodem. Obecność łąk kwietnych i różnego rodzaju gatunków roślin, w tym drzew owocowych, pozytywnie wpłynie na bioróżnorodność.

Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji parku miejskiego wygrała pracownia RS Architektura Krajobrazu. Jury konkursu organizowanego przez inwestora we współpracy z oddziałem warszawskim SARP doceniło dopasowanie projektu do otoczenia i oczekiwań mieszkańców, kompozycję i estetykę propozycji, a także rozwiązania ekologiczne.

Projekt przygotowany przez zwycięzcę wyróżnia dbałość o atrakcyjną formę terenów przyległych do oranżerii, które połączą strefy: gastronomii, handlu, rekreacji i wypoczynku w spójną i funkcjonalną całość, z wyczuciem odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników.

– Rozmowy sąsiedzkie, czyli partycypacyjne projektowanie z udziałem mieszkańców – to jeden z kluczowych etapów inwestycji Wilanów Park. Mieszkańcy Wilanowa będą mogli zgłaszać swoje pomysły i propozycje względem terenów zieleni, a także oranżerii – tak, aby Wilanów Park stał się odpowiedzią na ich potrzeby, łącząc ze sobą funkcje kulturalne, społeczne, gastronomiczne czy handlowe – mówi Maciej Wydrzyński, szef projektu. 

Widzewska Manufaktura 

Koncepcja Cavatiny na przywrócenie świetności terenom Widzewskiej Manufaktury obejmuje przebudowę już istniejących obiektów. Tym samym powstanie wielofunkcyjny kompleks oferujący biura, mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefa gastronomiczna i kulturalna.

Wspólnym miejscem spotkań dla wszystkich użytkowników oraz zielonym sercem tej inwestycji będzie zrewitalizowany przez inwestora 100-letni park z fontanną. Nowoczesne biura klasy A znajdą swoje miejsce w dawnej przędzalni zwanej amerykańską, bo przerabiano w niej bawełnę z USA. Natomiast na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty skręcalni oraz przewijalni.

Obecnie na terenie Widzewskiej Manufaktury znajdują się cztery obiekty, wszystkie wpisane do ewidencji zabytków jako postindustrialny zespół urbanistyczny. Dzięki przebudowie ten teren dołączy do grona znanych pofabrycznych rewitalizacji, nie tylko w Łodzi i Polsce, ale również w Europie. 

Żerań Warszawa 

Ogromny projekt inwestycyjny szykuje się na warszawskim Żeraniu. Spółka deweloperska Okam kupiła tam tereny fabryczne. To jedna z największych tego typu transakcji na rynku nieruchomości nie tylko w stolicy, ale i całej Polsce. Powierzchnia nabytego terenu wynosi 62 ha. Inwestycja na Żeraniu będzie kolejnym projektem firmy w ramach rewitalizacji terenów pofabrycznych. Jej realizacja poprzedzona zostanie konsultacjami z zainteresowanymi stronami.

– Kupując ten teren, niegdyś służący do produkcji samochodów, dokonaliśmy jednego z największych tego typu nabyć na rynku w ramach tylko jednej transakcji. Niewątpliwie skala inwestycji będzie ogromna i samo przygotowanie jej rozłoży się na kilka lat, a wieloetapowa realizacja na kilkanaście najbliższych. To kolejne wyzwanie, z jakim zmierzymy się w Okam – zapowiada Arie Koren, członek zarządu Okam.

W najbliższej perspektywie firma planuje podjąć działania polegające na uatrakcyjnieniu tego miejsca dla obecnych i przyszłych najemców oraz zapewnieniu im możliwości kontynuacji ich działalności.

– Bardzo ważne dla nas jest pozostawienie charakteru tego niezwykłego miejsca tak ważnego w historii polskiej motoryzacji – zaznacza Arie Koren.

Firma Walter Herz wybrana została na agenta wyłącznego, odpowiadającego za proces komercjalizacji powierzchni magazynowych, produkcyjnych i biurowych.

Inwestycja ma duży potencjał. Dysponuje aktualnie 14 tys. mkw. dostępnej powierzchni biurowej i usługowej oraz 180 tys. mkw. powierzchni magazynowych, a także 80 tys. mkw. powierzchni przeznaczonej pod place ekspozycyjne i parkingi. Większość powierzchni wyróżnia się szeroką gamą parametrów, co stanowić może idealne rozwiązanie dla klientów poszukujących powierzchni najmu o niestandardowych wymiarach. Hale i biura mają od 3 do ponad 20 metrów wysokości. Obiekt zapewnia bardzo dużą ilość parkingów i placów utwardzonych o wysokiej nośności. Unikalnym atutem kompleksu jest natomiast wewnętrzna bocznica kolejowa.

Dla najemców atrakcyjne są też dostępne na tym terenie powierzchnie usługowo-handlowe z przeznaczeniem pod sklepy wielobranżowe i gastronomię z uwagi na małe nasycenie tego typu placówkami w okolicy, jak również funkcjonującą tu szkołę, która prowadzi zajęcia, zarówno w trybie dziennym, jak i wieczorowym.

Poza szkołą, na obszarze historycznej fabryki na Żeraniu, w której ostatni samochód zjechał z taśmy produkcyjnej w 2011 r., funkcjonuje muzeum poświęcone historii motoryzacji w Polsce. Dużą popularnością cieszy się Tłocznia – hala nr 10, która często wynajmowana jest do sesji zdjęciowych i reklamowych, a jako taka stanowi dobrą bazę pod wielotonażowy skład suchy czy linię produkcyjną.

Realizacja planu przebudowy tego obszaru, po zakończeniu kilkuletniego etapu przygotowawczego, ma zająć kilkanaście lat. Z zapowiedzi inwestora wynika, że projekt zyskać ma industrialny klimat, by upamiętnić fabrykę, która była kolebką polskiej motoryzacji. To jedno z założeń masterplanu przygotowanego przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego stołecznego ratusza.

Najciekawsze biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe oraz biura serwisowane na sprzedaż lub do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl