Banki i inwestorzy zastanawiają się dziś, co wojna w Ukrainie oznacza dla ich biznesu. Na pewno hotelom zamroziła nowe inwestycje, ale też podkręciła obłożenie. Biura nie narzekają, bo cieszą się perspektywą napływu kapitału ludzkiego zza wschodniej granicy. W najgorszej sytuacji jest mieszkaniówka. Fala uchodźców mocno pogłębia deficyt mieszkań, z którym Polska zmaga się od dawna. Taki mniej więcej obraz rynku nakreślili paneliści sesji EEC „Rynek nieruchomości komercyjnych”.
- Cezary Błaszczyk, Senior Leasing Manager HB Reavis Poland: Biurami w Polsce interesują się biznesy, które chcą porzucić Rosję i Ukrainę. Podmioty te zgłaszają przy okazji także potrzebę mieszkaniową.
- Hadley Dean, Founder MDC²: Wojna w Ukrainie wstrząsnęła portfelem instytucjonalnym rynku nieruchomości komercyjnych, ale spodziewam się, że w ciągu roku sytuacja się unormalizuje.
- Renata Osiecka, partner zarządzający Axi Immo: Inwestorzy, którzy chętnie wchodzili w projekty deweloperskie, obecnie stosują taktykę: wait and see. Trudno też dziś ocenić stopę wyjścia projektu.
- Tomasz Niewola, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego i Mazzanine mBanku: Banki ciągle patrzą na biurowce z dystansem, bo w popandemicznym trendzie ważny jest wskaźnik powrotu pracowników do biur.
- Rafał Abramczyk, CEO hotelAG: Wojna zaciągnęła inwestycyjny hamulec na rynku hotelowym, ale też nakręciła obłożenie istniejących obiektów.
- Małgorzata Kalinowska-Klimek, Vice President Franchise Operation Accor Eastern Europe: Dzisiaj 70 proc. rezerwacji w hotelach dokonywanych jest tydzień przed przyjazdem, z czego 50 proc. - dwa dni przed planowanym urlopem.
- Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości: Rząd polski musi zadać sobie pytanie, jak w bardzo szybkim tempie przyspieszyć dostępność mieszkań.
- Piotr Kamiński, skarbnik, wiceprezes zarządu ds. finansowych Pracodawcy RP: O stal toczy się walka na rynku, co znacząco ogranicza to możliwości wytwórcze.
Wojna w Ukrainie wstrząsnęła portfelem instytucjonalnym rynku nieruchomości komercyjnych.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU (83%) JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL
Nie przegap najważniejszych wiadomości
©
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Komentarze