Zarządzanie portfelem nieruchomości krok po kroku


Inwestowanie w różne typy nieruchomości - biurowe, handlowe, magazynowe czy projekty deweloperskie - pozwala na dywersyfikację portfela i ograniczenie ryzyka - analizuje Małgorzata Więcko, RICS, dyrektor w Dziale Zarządzania Nieruchomościami JLL.
Portfel nieruchomości to grupa obiektów, które charakteryzują się pewnymi indywidualnymi, a jednocześnie stałymi cechami, takimi jak: stałość lokalizacji (nieprzenaszalność), niepodzielność obiektu (pod względem kapitałowym, przestrzennym i fizycznym), niejednorodność (różne części składowe, takie jak budowle, budynki, grunty), wysoka kapitałochłonność i długookresowość, współzależność (na wartość nieruchomości mają bezpośredni wpływ nieruchomości sąsiednie), mała płynność.
W związku ze złożonym procesem inwestycyjnym, każda z portfelowych nieruchomości ma różną wartość ze względu na powyższe indywidualne cechy. W związku z tym, właściciel portfela nieruchomości – prywatny czy instytucjonalny – ma określone cele strategiczne związane z posiadanym portfelem, a rolą zarządcy jest dążenie do realizacji tych celów, wparcie, wiedza i zrozumienie zadań biznesowych postawionych przed zarządcą. Cele właściciela można uogólnić do dwóch kategorii: (1) dążenie do wykreowania dodatkowej wartości z posiadanego portfela lub (2) przygotowanie efektywnej strategii wyjścia spełniającego określone parametry. Zarządzający portfelem musi zrozumieć, który z celów jest priorytetowy i czy dotyczy całego portfela czy poszczególnych elementów.
Po pierwsze – strategia
Zarządzanie portfelem jest strategiczną formą zarządzania ukierunkowaną na długookresowe cele, które zostaną osiągnięte poprzez uwzględnienie, stworzenie oraz wdrożenie strategii mających na celu optymalizację rentowności nieruchomości. Usługi związane z zarządzaniem portfelem, podobnie jak indywidualnymi obiektami, zazwyczaj koncentrują się na maksymalizacji przychodów z nieruchomości (i portfela), zarządzaniu najmem, identyfikacji i minimalizacji ryzyk oraz optymalnym wykorzystaniu zasobów zarówno pod względem operacyjnym, jak i finansowym. Przy zarządzaniu portfelem nieruchomości niezwykle ważna jest optymalizacja, a co za tym idzie - standaryzacja usług i planowanie każdego etapu procesu. Oczywiście, do każdej nieruchomości implementuje się osobną strategię i politykę, ale rolą firmy zarządzającej nieruchomościami jest ustandaryzowanie procesów i sposobu raportowania do właściciela obiektu i jednostki finansującej.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)
Odpowiedz-
0
0