• Polacy poszukują jak najkorzystniejszych opcji zakupowych, m.in. pod względem ceny, ale również dostępności produktu, oszczędności czasu czy wygody zakupu.
  • Wpływ wydarzeń społeczno–ekonomicznych takich jak: zmiany podatkowe, inflacja czy wojna w Ukrainie na sposób dokonywania zakupów dostrzega co drugi konsument korzystający z internetu. 66 proc. z tych, którzy zauważają tę zależność, chętniej robi zakupy przez internet.
  • Allegro jest najchętniej wybieraną platformą do dokonywania zakupów.
  • Podczas zakupów online użytkownicy najbardziej zwracają uwagę na ceny produktów, potem na łatwość zakupów i darmowa dostawa oraz szybkość wysyłki.

Najwięcej osób rozpoczyna poszukiwania od Allegro – 30 proc. internautów. Dla porównania, od Google swoją ścieżkę zakupową zaczyna 18 proc. osób. Z odpowiedzi badanych wynika, że użytkownicy korzystający z Google chcą poznać opinie na temat interesujących przedmiotów, natomiast ci wybierający Allegro są nastawieni na zdobycie informacji o ich dostępności. Co ważne, nawet 98 proc. konsumentów, którzy zaczynają poszukiwania na platformie Google oraz Allegro odnajduje tam to, czego szukało.

Badanie pokazało również, że Allegro jest najchętniej wybieraną platformą do dokonywania zakupów – aż 86 proc. konsumentów odpowiedziało, że zdarza im się korzystać z usług portalu. Dla porównania platformę Aliexpress w tym pytaniu wybrało 33 proc., a Shopee cieszyło się taką samą popularnością jak Amazon (15 proc.).

Smart shopping – tak Polacy kupują w internecie!

Konsumenci na skutek pandemii COVID-19 nauczyli się sprawnie poruszać po zasobach internetu oraz dokonywać zakupów, a trend smart shoppingu z roku na rok jest coraz bardziej widoczny w branży e-commerce.

Podczas zakupów online użytkownicy najbardziej zwracają uwagę na ceny produktów (aż 43 proc. badanych wskazało ten czynnik jako ważny powód zakupu). Ważne są dla nich także inne aspekty, m.in. dostępność (27 proc. badanych uznało to za ważny powód), łatwość zakupów i darmowa dostawa (25 proc.). Po pandemii priorytetem zdecydowanie stały się też szybkość wysyłki (22 proc.) oraz wygoda, rozumiana jako brak konieczności wychodzenia z domu (21 proc.).

- Od lat zauważamy bardzo silny trend, umożliwiający klientom rozsądne i przyszłościowe gospodarowanie własnymi budżetami. Pandemia oraz zmiany społeczno-polityczne dodatkowo go wzmocniły. Mowa o smart shoppingu. Konsumenci coraz częściej stawiają łatwość zakupów ponad kontakt ze sprzedającym czy nawet koszty wysyłki, co kiedyś zdecydowanie odgrywało większą rolę. A jeżeli pod uwagę weźmiemy również fakt, że platformy handlowe stają się zdecydowanie popularniejsze od sklepów stacjonarnych czy internetowych – Allegro ma tutaj zdecydowaną przewagę – komentuje Agnieszka Brytan-Jędrzejowska, CEO, dyrektor zarządzający Atena Research&Consulting.

Polacy cenią sobie również elastyczną formę odbioru paczek. W 2022 roku przesyłki kurierskie wybrało mniej osób niż odbiór w punkcie, takim jak paczkomat InPost, Orlen, Żabka itp. (odpowiednio 41 proc. vs. 49 proc.). Przesyłki kurierskie odnotowały spadek o 4 p.p. w stosunku do 2021 roku. Z kolei jeżeli chodzi o płatność, liderem jest BLIK, z którego już dzisiaj korzysta 32 proc. badanych. Zdecydowanie zauważalny spadek dotyczył natomiast przelewów tradycyjnych (o 10 p.p. vs 2021). Poza nimi spadki odnotowały szybkie płatności (o 8 p.p. vs 2021) i płatności kartą online (o 3 p.p. vs 2021).

- W Allegro smart shopping rozumiemy poprzez kilka kluczowych aspektów: atrakcyjną cenę, wygodę zakupu, w tym płatności, dostawy, zwroty czy oszczędność czasu oraz wybór i dostępność produktów. Cały czas staramy się szukać formatów i testować nowe możliwości, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów w tym zakresie. Już teraz dostępne są dla nich usługi takie jak Allegro One Box – usprawniający odbiór przesyłek, Allegro Smart! Czy Allegro Pay, a w planach mamy kolejne udogodnienia – podkreśla spytany o komentarz Marcin Bruś, Advertising Director z Allegro.pl, lidera polskiego rynku e-commerce.

Czego szukamy najczęściej?

Podobnie jak w ubiegłorocznym badaniu, w zdecydowanej większości kategorii produktowych dominującym miejscem rozpoczęcia poszukiwania jest Allegro. Najczęściej szukamy tam artykułów związanych z motoryzacją – w tym miejscu widoczna jest także jedna z największych różnic pomiędzy Allegro (39 proc.) a Google (20 proc.). Wysoko w poszukiwaniach plasują się również sekcje: dom i ogród (Allegro 39 proc. vs Google 18 proc.), dziecko (Allegro 35 proc. vs Google 17 proc.) oraz środki czystości (Allegro 34 proc. vs Google 14 proc.).

Z kolei najmniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma platformami zauważalna jest w kategoriach sport i turystyka (Allegro 26 proc. vs Google 20 proc.) oraz uroda i zdrowie (Allegro 27 proc. vs Google 21 proc.).

Gdzie ostatecznie dokonujemy zakupu?

Finalizacja zakupów to kolejne pole do decyzji. Niezmiennie zdecydowanym liderem w tej kategorii jest Allegro – podobnie jak w zeszłym roku, gdzie na zakup produktu decyduje się już ponad połowa konsumentów (57 proc.). Na drugim miejscu pozostają sklepy online z wynikiem 20 proc. Co więcej, z roku na rok coraz mniej osób dokonuje zakupu w sklepie stacjonarnym – w 2022 roku to tylko 3 proc. (od 2018 roku był to spadek aż o 19 p.p.).

W tym miejscu zauważalny jest też poruszany wcześniej trend smart shoppingu – konsumenci poszukują najkorzystniejszych możliwości zakupu. Nie tylko mają w sklepach stacjonarnych mniejszy wybór spośród asortymentu i cen, ale muszą także poświęcić więcej czasu, przeszukując liczne alejki i czekając później w kolejce. Platformy handlowe, na czele z Allegro, zdecydowanie skracają ten proces, dlatego nie dziwi więc, że z roku na rok Polacy skłaniają się do nich coraz bardziej.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl