• Program zakłada, że spory z kupującymi rozstrzygać będą niezależni mediatorzy sądowi a składanie skarg odbywać się będzie w witrynach sklepów.
  • Honorową mediatorką i ambasadorką centrum jest Joanna Jabłczyńska, radca prawny i  znana aktorka.
  • Ultima RATIO wzoruje się na działaniach Amazon czy Allegro.

Podobne programy ochrony kupujących już od dawna działają na największych platformach handlowych, takich jak Amazon czy Allegro. W sklepach internetowych były jednak do tej pory niedostępne. W rezultacie klienci często wybierali właśnie platformy, bo tam czuli się pewniej. Nowy program Ultima RATIO ma to zmienić. Pomysłodawcy proponują jeden system zgłaszania problemów i mediacje online. Centrum jest już wpisane do rejestru UOKiK i notyfikowane Komisji Europejskiej.

Niezależny mediator sądowy pomoże rozstrzygnąć spór między kupującym i sprzedającym

Sklepy uczestniczące w programie instalują na swojej stronie widget Ultima RATIO. Pozwala to ich klientom składać skargi dotyczące zakupów. Podobnie jak w przypadku platform handlowych, problemów nie zgłasza się sprzedającemu. Klienci zgłaszają je jednostce, która posiada narzędzia do ich załatwiania. Rozmowa przebiega „pod okiem” tej jednostki a sprzedający jest „tylko” stroną postępowania. Mediatorami w takiej e-mediacji są notariusze, adwokaci, radcowie prawni i inne osoby posiadając wykształcenie prawnicze.

Joanna Jabłczyńska, radca prawny, honorowa mediatorka i ambasadorka Centrum e-mediacji Ultima RATIO.
Joanna Jabłczyńska, radca prawny, honorowa mediatorka i ambasadorka Centrum e-mediacji Ultima RATIO.

- Centrum e-mediacji Ultima RATIO pozwoli zgłaszać problem przez internet, a jeżeli strony nie dojdą do porozumienia - spory w kilka dni rozwiążą doświadczeni mediatorzy sądowi. Internet stanie się dzięki temu bardziej bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich miejscem - mówi Joanna Jabłczyńska, radca prawny, honorowa mediatorka i ambasadorka Centrum e-mediacji Ultima RATIO

Sklepy honorują decyzje mediatorów

Podobnie jak w przypadku platformach handlowych, i tutaj sklep powinien zastosować się do przedstawionej przez mediatora propozycji. Jeżeli tego nie zrobi, centrum może zerwać współpracę.

- Aby zaoferować klientom program ochrony kupujących, sklep powinien wykupić miesięczny abonament w wysokości od 199 złotych netto. Myślę, że to nieduży wydatek, w zamian za który klienci otrzymują komfort psychiczny i wysokie bezpieczeństwo prawne. Już pierwsze testy potwierdziły, że rozwiązanie korzystnie wpływa na sprzedaż. Łagodzi bowiem niepokój klientów będących o krok od zrobienia zakupów - mówi Robert Szczepanek, pomysłodawca rozwiązania, prezes zarządu Causa Finita, operatora centrum.

- To pozwala sklepom ograniczyć odpływ kupujących na duże platformy handlowe. Aktualnie klient, mając do wyboru: kupić dany produkt w sklepie lub na platformie, najczęściej decyduje się na to drugie rozwiązanie. Tam czuje się bezpieczniej. Dzięki naszemu programowi jest szansa, by to zmienić - tłumaczy Szczepanek. 

Ultima RATIO to pierwszy elektroniczny sąd polubowny działa od 3 lat przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP i rozstrzyga sprawy wyłącznie online. Arbitrami Ultima Ratio są notariusze, adwokaci i radcowie prawni. 

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl