„Ciche godziny” we wszystkich sklepach Lidl Polska


Z okazji przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, Lidl Polska przypomina o funkcjonujących we wszystkich sklepach sieci „cichych godzinach”. Zostały one wprowadzone z myślą o komforcie osób w spektrum autyzmu, jak i ich rodzin oraz opiekunów. Inicjatywa Lidla podjęta wraz z Fundacją JiM była pionierska wśród wszystkich sieci handlowych.
- Z uwagi na przypadający 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, Lidl Polska przypomina o wprowadzonych w sieci w 2019 roku tzw. cichych godzinach.
- We wszystkich sklepach w piątki rano i sobotę wieczorem wyłączane są komunikaty i wyciszana muzyka.
- Ponadto w tym czasie klienci deklarujący, że są osobami w spektrum autyzmu, bez weryfikacji są obsługiwani poza kolejnością w tzw. kasach pierwszeństwa.
Autyzm (eng. autism spectrum disorder - ASD) według danych WHO występuje w Polsce u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju jest ok. 400 tys. osób w spektrum autyzmu. Razem z rodzinami to blisko 3-milionowa społeczność. Zazwyczaj jest on diagnozowany we wczesnych latach życia, natomiast zdarzają się sytuacje, gdy diagnoza zostaje postawiona dopiero u dorosłych osób.
Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl
Bodźce przeszkadzają osobom w spektrum
Nadmiar bodźców takich jak: głośne dźwięki, tłok, czy intensywne światło to elementy, na które często nie zwracamy uwagi, a które dla osób w spektrum stanowią nie lada wyzwanie. Rutynowe obowiązki, takie jak choćby zakupy, stanowią nieraz wyzwanie dla osób w spektrum i ich bliskich.
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, w ramach którego szczególnie warto zwrócić uwagę na trudności, z jakimi mierzą się osoby dotknięte ASD, a także przypomnieć, co jest pomocne w ich codziennym funkcjonowaniu.
W tym właśnie celu Lidl Polska jako pierwsza sieć, w 2019 roku wprowadziła we wszystkich swoich sklepach tzw. „ciche godziny”. Głównym założeniem akcji jest zapewnienie odpowiednich warunków codziennego funkcjonowania osobom w spektrum autyzmu. Fundacja JiM wskazuje, że dla większości z nich zakupy są często negatywnym doświadczeniem, a najbardziej uciążliwymi czynnikami w ich trakcie jest hałas, mocne oświetlenie czy kolejki do kasy.
Zakupy w przyjaznych warunkach
- Ciche Godziny to duże udogodnienie i ułatwienie dla osób autystycznych w korzystaniu z usług handlowych. Przyświecają im dwa bardzo ważne cele. Oprócz tego, że umożliwiamy osobom w spektrum robienie zakupów w przyjaznych dla nich warunkach, to przede wszystkim podnosimy świadomość na temat autyzmu w społeczeństwie. To bardzo ważne powody dla trzech milionów obywateli, w tym osób autystycznych i ich rodzin, którzy doceniają, że ta świadomość się podnosi - mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.
- Zbliża się 2 kwietnia, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a zarazem najważniejszy dzień naszej kampanii „Bądź otwarty. Tylko bardziej”, poprzez którą wspólnie możemy wesprzeć osoby w spektrum – dodaje.
Brak komunikatów, wyciszana muzyka
Jakie udogodnienia kryją się pod inicjatywą Lidla i Fundacji JiM? W każde piątki od 8:00 do 10:00 oraz w soboty od 19:00 do 21:00 we wszystkich sklepach Lidl całkowicie wyciszana jest muzyka oraz komunikaty w systemie nagłośnienia.
Ponadto, klienci deklarujący, że są osobami w spektrum autyzmu, bez weryfikacji są obsługiwani poza kolejnością w tzw. kasach pierwszeństwa (jest to zazwyczaj kasa nr 1). Dla większości robiących zakupy osób są to ledwo zauważalne zmiany, jednak dla osób autystycznych stanowią istotne udogodnienie.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.