PARTNERZY PORTALU

Cinema City nie zwalnia - wywiad

  • Autor: Jolanta Wasiluk (PAP)
  • Dodano: 31 sie 2012 13:32

Cinema City, które w tym roku planuje otworzyć co najmniej sześć kin z około 80 salami, szacuje, że w przyszłym roku otworzy multipleksy o podobnej liczbie ekranów. Operator zamierza natomiast ponieść w 2013 r. mniejsze rdr nakłady inwestycyjne - wyniosą one ok. 20-25 mln euro - poinformował PAP Nisan Cohen, zastępca dyrektora finansowego Cinema City.

  • Autor: Jolanta Wasiluk (PAP)
  • Dodano: 31 sie 2012 13:32
"Obecnie analizujemy z deweloperami status realizowanych kin. Zakładamy, że w 2013 roku moglibyśmy otworzyć podobną liczbę ekranów jak w 2012 chociaż obraz sytuacji będzie bardziej czytelny bliżej końca roku" - powiedział Nisan Cohen.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

W 2012 r. spółka planuje otworzyć co najmniej sześć kin z blisko 80 ekranami. Plan jest realny, bo do tej pory Cinema City uruchomiło cztery multipleksy na ok. 50 ekranów.

"W IV kwartale planujemy otwarcie 10-ekranowego kina w Ploiesti, w Rumuni, oraz być może otworzymy nasz drugi multipleks w Sofii, w Bułgarii, z 14 ekranami" - dodał Cohen.

Obecnie operator prowadzi 98 multipleksów z 943 ekranami w siedmiu krajach - Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowacja i Izrael). 29 kolejnych wielosalowych kin jest w przygotowaniu bądź w budowie. Znajdzie się w nich około 300 ekranów.

Cohen podał, że mimo otwarcia w przyszłym roku kin z podobną liczbą sal jak w tym roku, nakłady inwestycyjne Cinema City będą w tym okresie niższe rok do roku.

"W 2012 roku mamy za sobą już dwie duże inwestycje, czyli ukończenie cyfryzacji oraz budowy megapleksu w Rishon LeZion. W 2013 roku nasz CAPEX naturalnie się zmniejszy do szacunkowego poziomu 20-25 mln euro" - skomentował.

Cinema City zakończyła proces cyfryzacji swoich multipleksów w maju tego roku. W ocenie spółki przyniesie to korzyści zarówno po stronie operacyjnej, w wyniku obniżenia kosztów operacyjnych, jak i po stronie przychodów, głównie dzięki możliwości generowania środków pieniężnych z filmów w formacie 3D i z innych produkcji filmowych.

Na wyniki spółki w tym roku pozytywnie ma wpływać także pełna integracja kin Palace Cinemas, przejętych na początku 2011 r.

"Palace Cinemas zostały w pełni zintegrowane z siecią Cinema City, po ciężkiej pracy wykonanej w 2011 roku, aby wdrożyć nasze standardy i rozwiązania. Wciąż renegocjujemy część umów najmu, a więc możemy jeszcze poprawić rentowność przejętych multipleksów" - skomentował zastępca dyrektora finansowego Cinema City.

Cohen poinformował, że wyniki spółki za II kwartał, tradycyjnie najgorszy dla spółki, są zgodne z oczekiwaniami zarządu. Na osiągnięte w tym czasie rezultaty negatywnie wpłynęło m.in. Euro 2012.

"III kwartał, już po zakończeniu mistrzostw, które wpłynęły także na harmonogram filmów, obecnie spełnia nasze oczekiwania i częściowo zapełnia lukę w sprzedaży biletów z pierwszej połowy roku" - poinformował.

"W II połowie roku nie spodziewamy się żadnych zdarzeń o charakterze jednorazowym. Nadchodzące premiery filmowe zapowiadają się bardzo interesująco, wśród nich: +Epoka Lodowcowa+ oraz +Madagaskar+, które już trafiły na ekrany, +Merida Waleczna+, +Hobbit+, 23. film z serii o Jamesie Bondzie, następna odsłona +Sagi Zmierzch+ oraz inne. Nasza sieć w tym roku powiększyła się już o 50 ekranów, co w połączeniu z otwarciami kin z 2011 r. stwarza dodatkową bazę dla naszego biznesu w II połowie tego roku" - skomentował.

Spółka podtrzymała w komentarzu do raportu półrocznego, że liczy, iż w II połowie roku utrzyma się wzrost sprzedaży biletów i poziomu przychodów.

W pierwszej połowie 2012 roku Cinema City osiągnęła przychody wysokości 121,1 mln euro (minus 5,5 proc. rdr). Skonsolidowana EBITDA wyniosła 24,2 mln euro (minus 1,8 proc. rdr), a zysk netto 7,2 mln euro (minus 27 proc. rdr) (bez uwzględniania kosztów związanych z przejęciem i reorganizacją). Po uwzględnieniu kosztów związanych z przejęciem i reorganizacją EBITDA wzrosła o 9,7 proc., zaś zysk netto spadł o 1,2 proc.

Liczba biletów sprzedanych w okresie sześciu miesięcy zakończonym 30 czerwca 2012 roku spadła do 16,1 mln (minus 4,9 proc. rdr), w porównaniu do 17 mln przed rokiem, przy sprzedaży biletów na porównywanej bazie kin, zmniejszonej o 8,2 proc. do 15,6 mln sztuk.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.94.86
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!