PARTNERZY PORTALU
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl


Czy najemcy mogą nie płacić czynszu? Które sklepy muszą zostać zamknięte?

Czy najemcy mogą nie płacić czynszu? Które sklepy muszą zostać zamknięte?
fot. Shutterstock
  • Autor: propertynews.pl
  • Dodano: 16 mar 2020 10:01

14 marca 2020 r. weszło w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia ograniczające między innymi handel w centrach handlowych z uwagi na epidemię koronawirusa. Czy wszystkie centra zostały nim objęte? Kto musi zamknąć sklep, a kto może nadal prowadzić handel? Czy za czas trwania ograniczeń należy się czynsz najmu? Co z pracownikami sklepu? Na te pytania odpowiada mec. Joanna Domoń-Kulas z kancelarii prawnej Causa Finita.

  • Autor: propertynews.pl
  • Dodano: 16 mar 2020 10:01

Czy ograniczenia dotyczą wszystkich centrów handlowych?

Nie. Zgodnie z §5 ustęp 2 Rozporządzenia czasowe ograniczenie handlu detalicznego obejmuje obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. Mogą to być zarówno sklepy wolnostojące, jak i centra czy parki handlowe. W przypadku tych dwóch ostatnich kategorii, powierzchnię sprzedaży sumuje się z powierzchni poszczególnych lokali a także poszczególnych budynków, jeżeli tworzą całość techniczno - użytkową. 

Czy w lokalu można nadal prowadzić punkt odbioru zamówień internetowych, o ile klienci nie będą wchodzić do sklepu?

Nie.  Ograniczenie wprowadzono po to, by ludzie nie gromadzili się w takich miejscach jak centra handlowe. Stąd kategoryczne brzmienie przepisów rozporządzenia, mówiące o całkowitym zakazie prowadzenia wymienionych w nim działalności (§6 ustęp 2 Rozporządzenia).

Które lokale powinny zostać zamknięte?

Ograniczenia dotyczą najemców powierzchni handlowej, których przeważająca działalność polega na handlu:

  • wyrobami tekstylnymi,
  • wyrobami odzieżowymi,
  • obuwiem i wyrobami skórzanymi,
  • meblami i sprzętem oświetleniowym,
  • sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego
  • artykułami piśmiennymi i księgarskimi;
  • rozporządzenie wymaga także zamknięcia restauracji, barów, klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness oraz kin.

Co ciekawe, ograniczenia powyższe nie dotyczą salonów jubilerskich, sklepów z zabawkami dla dzieci oraz salonów optycznych. Należy to jednak potraktować jako niedopatrzenie. 

Co z czynszami najmu za ten okres?

Ponieważ adresatem ograniczeń w handlu są najemcy powierzchni handlowej, kodeks cywilny nie zawiera co do zasady możliwości uchylenia się przez nich od czynszu, i to nawet pomimo koronawirusa. Wynajmujący mogą więc oświadczyć, że oto udostępniają najemcom lokale, a to, że Rząd nie pozwala im ich otworzyć, to już nie ich zmartwienie.

Dzieje się tak dlatego, że nie występuje tutaj tak zwana „niezawiniona niemożliwość świadczenia” (art. 495 K.c.), która umożliwiłaby obydwu stronom uchylenie się od wzajemnych obowiązków z powodu nadzwyczajnych okoliczności. Innymi słowy, rządowy zakaz obiektywnie nie przeszkadza wynajmującemu spełnić jego świadczenia, czyli wydać najemcy lokalu, ani najemcy - zapłacić czynszu. Spełnienie świadczenia przez najemcę może być jedynie - z powodu narzuconych ograniczeń - znacznie utrudnione.

  • 1
  • 2

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

  • Rafał 2020-03-16 12:43:57
    Artykuł napisany ewidentnie na zamówienie właścicieli centrów handlowych. Trudno, aby za czas, w którym najemcy nie mogą otworzyć sklepów, musieli zapłacić czynsz - oznaczałoby to przerzucenie całości ryzyka koronawirusa na najemców, którzy są słabszymi stronami stosunku najmu, i całkowite uwolnienie od tego ryzyka wynajmujących, którzy są silniejszymi stronami tego stosunku - z oczywistych względów takie rozwiązanie byłoby nie do zaakceptowania. Pani mecenas z kancelarii Causa Finita najwyraźniej zapomniała o zasadzie condictio causa data causa non secuta...
  • Artur 2020-03-16 17:00:24
    Pani mecenas trochę się rozmija z faktami: to galerie są zamknięte i tym samym nie udostępniają możliwości prowadzenia działalności podmiotom wynajmującym w nich lokale, a wręcz zakazują prowadzenia tej działalności, a więc warunek do żądania obniżenia czynszu w związku z brakiem możliwości prowadzenia działalności zgodnie z zawartą umową jest spełniony i jak najbardziej takie żądanie najemcy jest zasadne.
  • MrBB 2020-03-23 12:39:58
    Tego typu artykuł jest klasycznym wprowadzaniem w błąd czytelników . Wskutek nadzwyczajnej zmiany okoliczności jaką jest bez wątpienia pandemia wynajmujący nie mają możliwości udostępnić najemcą powierzchni handlowej w celu prowadenia działalności. Lokal ma być bowiem zamknięty, a celem najmu jest przecież korzystanie z niego i udostępnianie go dla ogółu. Najemcy nie mają możliwości natomiast korzystania z tego lokalu w sposób o którym mowa w Kodeksie Cywilnym i za pewne umowach najmu. Wystawiona faktura VAT przez Centrum Handlowe nie będzie w mojej ocenie odzwierciedlała zdarzenia gospodarczego...
  • Karolina 2020-03-31 00:30:16
    Nie zgodze się z komentarzami poniżej bo niestety ewidentnie wypowiadają się osoby właśnie wynajmujące w galeriach itd. Ja jestem osobą prywatna wynajmuje dwa lokale i to jest jedyne moje źródło dochodu więc nie mogę nikomu powiedzieć ok nie płac ja poliże skarpetki ludzie postawcie się też na miejscu innych!!
  • niki 2020-04-01 08:41:51
    Wynajmuje lokal w galerii handolwej i niestety prawda jest taka, że własciciele tak sprytnie konstruują umowy, że jeden podpunkt dotyczy czynszu za wynajmowany lokal a drugi to tzw. koszty wspólne i przykładowo fv na kwotę 50,000 dzielowa jest na wszystkich proporcjonalnie do wynajmowanej powierzchni. A tzw. koszty wspólne to prąd, ogrzewanie, woda, sprzątanie galeri,ochrona, nawet podatek od nieruchom,ości który płaci właściciel galerii. To przepraszam bardzo jakie on ma koszty??? Obecna ustawa pomocowa mówi tylko o czynszu a nie o kosztach wspólnych, które zapewne znów zostaną podzielowe na wszystkich najemców, tak wiec jakie właściciel galerii ma straty, prosta matematyka
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.234.254.115
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!