PARTNERZY PORTALU

Czystki w sklepach. Bojkot rosyjskich i białoruskich produktów zbiera żniwo

Czystki w sklepach. Bojkot rosyjskich i białoruskich produktów zbiera żniwo
Do bojkotu rosyjskich i białoruskich produktów i usług dołączają kolejne sieci handlowe. Fot. Shutterstock
 • Autor: PropertyNews.pl
 • Dodano: 02 mar 2022 20:25

Do bojkotu rosyjskich i białoruskich produktów i usług w związku z barbarzyńskim napadem na Ukrainę wzywają m.in. partia Porozumienie, poprzez ruch „Nie kupuję od Putina i Łukaszenki”, Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego i prezes InPostu Rafał Brzoska, inicjując akcję „Stop produktom i usługom z Rosji”. Do lawiny konsumenckiego sprzeciwu przyłączają się kolejne firmy.

 • Autor: PropertyNews.pl
 • Dodano: 02 mar 2022 20:25

Kody kreskowe wyprodukowanych w Rosji towarów zaczynają się od ciągów cyfr: 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, a w Białorusi – 481. Aby nieco ułatwić Polakom wybór, ale także w odpowiedzi na ten powszechny zryw konsumencki, Jarosław Gowin złożył interpelację w Sejmie z propozycją, by produkty Rosji i Białorusi dodatkowo oznakować flagami, żeby były bardziej czytelne dla konsumentów i widzieli, które produkty mają omijać.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tymczasem przedstawiamy brandy, które najszybciej zdecydowały się na usunięcie z półek swoich sklepów artykuły z wymienionymi numerami, żeby klienci mieli pewność, że robiąc zakupy, w żaden sposób nie wspomagają rosyjskiej agresji. 

Castorama

Castorama Polska zdecydowała o usunięciu ze swojej oferty sprzedaży wszystkich produktów pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego i jednocześnie zostały podjęte decyzje o anulowaniu zamówień otwartych i wstrzymaniu przyszłych zamówień. Wycofane produkty zostaną zastąpione alternatywnymi produktami od dostawców z innych rynków.

Eurocash

Grupa Eurocash dołączyła do bojkotu produktów rosyjskich i białoruskich w poniedziałek 28 lutego. Wstrzymane zostały zarówno zakupy, jak i sprzedaż tych produktów we wszystkich kanałach grupy. Rosyjskie i białoruskie produkty zniknęły z półek hurtowni Cash&Carry oraz z oferty eurocash.pl. W bojkocie uczestniczy także spółka Eurocash Franczyza, operator m.in. sieci Delikatesy Centrum. Bojkot ogłosiły też marki należące do grupy Eurocash: Frisco, Duży Ben i Kontigo.

Rossmann

Firma Rossmann nie chce w żaden sposób wspierać producentów z Rosji i Białorusi, których podatki – zasilając budżety tych państw – mogą być również przeznaczane na cele związane z atakiem na Ukrainę.

– Dlatego w trybie natychmiastowym zdecydowaliśmy o zdjęciu z półek naszych drogerii 75 artykułów wyprodukowanych bezpośrednio w Rosji oraz 101 produktów polskiego dystrybutora (chodzi o markę Natura Siberica, dostarczającą kosmetyki na licencji rosyjskiej spółki Natura Siberica LTD). Ponadto usunęliśmy z drogerii 20 artykułów pochodzących z Białorusi – tłumaczy Agata Nowakowska, rzecznik prasowa sieci Rossmann.

Kaufland

 

Kaufland zdecydował o wycofaniu wszystkich artykułów pochodzących z Rosji. – Jednocześnie będziemy pracować nad wprowadzeniem do oferty produktów alternatywnych, które nie pochodzą z tego kraju. O zmianie poinformowaliśmy już naszych dostawców – zapewniła Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

SPAR

SPAR także zastosował tryb pilny wycofania z magazynów wszystkich produktów rosyjskich i białoruskich. – Nie będziemy ich sprzedawać ani dystrybuować w całej Polsce i Szwajcarii. Taką mocną rekomendację przekazaliśmy wszystkim naszym partnerom detalicznym – niezależnym polskim przedsiębiorcom, którzy prowadzą sklepy pod marką SPAR. Zgłosiliśmy też tę inicjatywę do Spar Group i czekamy na ich decyzje – tłumaczy Wayne Hodson, prezes zarządu sieci Spar w Polsce. 

ALDI

ALDI deklaruje wycofanie ze sprzedaży produktów rosyjskich, które były dostępne w ofercie czasowej na początku roku. Dodatkowo dyskont nie będzie sprzedawał produktów z Rosji i Białorusi. – ALDI będzie na bieżąco informować o innych inicjatywach wspierających ukraińskich pracowników dyskontu oraz uchodźców – poinformowała sieć. 

Bricoman Polska

Zarząd Bricoman Polska podjął decyzję o wstrzymaniu współpracy z dostawcami z Rosji i Białorusi. Dotychczasowa współpraca miała charakter marginalny, więc decyzja ma wymiar symboliczny. Zarząd uznał, że najlepszą decyzją w obecnej sytuacji jest okazanie solidarności z ofiarami konfliktu oraz przeznaczenie realnego i materialnego wsparcia wszystkim poszkodowanym. W związku z tym, całkowity dochód ze sprzedaży wszystkich produktów pochodzenia białoruskiego bądź rosyjskiego, które jeszcze znajdują się na półkach sklepowych będzie w całości przekazany na rzecz potrzebujących zarówno w Polsce jak i na Ukrainie. 

 

 

Rafał Brzoska, prezes InPostu napisał na Linkedinie: „Kochani odpalamy jako InPost dodatkową akcję. Widzimy, że w wielu miejscach w kraju organizowane są zbiórki żywności i odzieży i innych potrzebnych materiałów dla przybywających uchodźców z Ukrainy. Problemem jest transport z miejsc zbiórek na wschód Polski. Oddajemy się do dyspozycji z naszą flotą transportową, by taki transport zapewnić”. 

Hipper.pl 

Sieć sklepów, które powstają w niewielkich miejscowościach na terenie całej Polski wycofały wszystkie rosyjskie produkty ze swojej oferty. Na Facebooku firma tak się wytłumaczyła: „Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów budzi niepokój na całym świecie. Mieszkańcy Ukrainy zmagają się autorytarną agresją i naruszeniem integralności terytorialnej państwa. To niezrozumiały w dzisiejszych czasach atak na niezależność i spokój mieszkańców i ich rodzin, także tych znajdujących się w tej chwili poza terytorium Ukrainy. W tym naszych pracowników, których rodziny i najbliżsi nadal tam przebywają. W tym trudnym czasie wyrażamy solidarność z całym narodem ukraińskim. Jednocześnie mamy nadzieję, że przyszłość przyniesie Ukrainie i całemu światu pokój.

Topaz

 

Polska sieć sklepów Topaz podjęła decyzję o wycofaniu ze sprzedaży produktów rosyjskiego pochodzenia i zaznaczyła, że proces wycofywania tych produktów zostanie ukończony w ciągu kilkudziesięciu godzin..

Barbora.pl

Internetowy supermarket Barbora.pl. nie posiadał dużej ilości produktów pochodzenia z Rosji i Białorusi, ale to co miał w ofercie usunął całkowicie 25 lutego, a decyzja zapadła 24 lutego. 

Netto

Netto zdecydowało o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży w sklepach produktów pochodzących z Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej także w spółkach należących do grupy Salling, działających poza Polską. Produkty wycofywane ze sprzedaży to te z kodami kreskowymi zaczynającymi się od ciągów cyfr od 460 do 469 oraz 481, a także te produkowane przez firmy z rosyjskimi udziałami. W ofercie Netto jest ich kilkanaście. Są to m.in. paluszki surimi białoruskiego pochodzenia, piwo Żigulewskoje Special czy wino Secret Aristocrata. Wycofanie produktów realizowane jest w trybie pilnym i rozpoczęło się 28 lutego.

Stokrotka

Stokrotka wycofała ze swojej oferty produkty rosyjskie i białoruskie. Wstrzymywane są nowe dostawy takich artykułów. – Produkty, które już znalazły się w sklepach i magazynach Stokrotki, takie jak na przykład artykuły higieniczne dla dzieci i dorosłych, zostaną przekazane na cele charytatywne związane ze wsparciem dla Ukrainy – zapewnia Mirosław Wawryszczuk, członek zarządu Stokrotki, dyrektor sprzedaży i marketingu. 

POLOmarket

W POLOmarkecie nie kupisz produktów z Rosji i Białorusi – uprzedziła sieć swoich klientów. Artykuły dostępne do tej pory znikają z półek we wszystkich sklepach sieci. 

Chata Polska

Żabka

Sieć Żabka poinformowała na Facebooku: „W związku z obecną sytuacją, instrumenty ekonomiczne stają się dla społeczności międzynarodowej kluczowym środkiem dla przeciwstawienia się rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mając tę świadomość, podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu zamówień produktów pochodzących z obszaru Federacji Rosyjskiej i Białorusi. W konsekwencji będzie wycofywana także komunikacja marketingowa związana z tymi produktami”. 

Biedronka

Biedronka wycofywała produkty wyprodukowane przez dostawców zarejestrowanych na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi ze swojej oferty 1 marca. Decyzja dotyczy łącznie 16 produktów. W praktyce oznacza to, że nie będzie już możliwy zakup m.in. rosyjskich wódek, takich jak Beluga, Russian Standard, czy Żurawie. Podobnie rzecz ma się z orzeszkami piniowymi pod marką własną BAKAD’OR, których produkcja zdominowana jest przez dostawców z Rosji. Nie wejdą również do oferty te produkty, które pierwotnie były zaplanowane w ramach akcji promocyjnych. 

Intermarché

Grupa Muszkieterów zmienia asortyment dostępny w sklepach Intermarché. 1 marca centrala zakupowa sieci podjęła decyzję o wstrzymaniu zakupu towarów wyprodukowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi. Poza tym Intermarché zarekomendowało niezależnym przedsiębiorcom prowadzącym sklepy pod tym szyldem, aby również oni wstrzymali zamawianie kupowanych we własnym zakresie produktów pochodzących z Rosji i Białorusi.

Empik

W trybie natychmiastowym Empik zdejmuje z fizycznych i wirtualnych półek produkty pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego – w sumie kilka tysięcy artykułów, identyfikowanych po kodzie EAN. To kolejny krok, obok wsparcia SOS Wioski Dziecięce, poprzez który firma wyraża pełną solidarność z Ukrainą.

Leroy Merlin Polska

Leroy Merlin Polska wstrzymał współpracę z dostawcami z Rosji i Białorusi na życzenie klientów i pracowników.

- Dotychczasowa współpraca, z dostawcami z Rosji i Białorusi, miała charakter marginalny, jednakże decyzja o wstrzymaniu współpracy ma dla nas wymiar symboliczny. Najlepszą rzeczą jaką możemy w tej chwili zrobić to okazać solidarność z ofiarami tego konfliktu oraz przeznaczyć realne i materialne wsparcie wszystkim poszkodowanym. W związku z tym, całkowity dochód ze sprzedaży wszystkich produktów pochodzenia białoruskiego bądź rosyjskiego, które jeszcze znajdują się na półkach sklepowych, będzie w całości przekazany na rzecz potrzebujących, zarówno w Polsce jak i w Ukrainie. W tym celu Leroy Merlin Polska w trybie natychmiastowym przeznacza milion złotych na wsparcie materialne i finansowe obywateli Ukrainy. Jest to jedynie pierwszy etap działań pomocowych – tłumaczy Krzysztof Kordulewski, dyrektor generalny Leroy Merlin Polska.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Putin 2022-03-03 07:24:55
  Wspaniale, spasiba wam.
 • Zdrawyj razsadek 2022-03-03 08:43:35
  Szkoda, że nie bojkotowali amerykańskich produktów jak USA bombardowalo Serbię albo niedawno Jemen. Mainstreamowe media piorą ludziom mózgi, covid umarł, to zaczyna się jatka pod wojnę.
  • Jadwiga 2022-03-03 09:48:02
   Nie porównuj tamtych sytuacji z napaścią na Ukrainę tu nie ma relatywizmu. Musimy wspierać działania takie które doprowadza do tego ,ze ci ludzie w końcu zrozumieją ,że to nie czasy Carów i zamordyzmu tylko inne wartości są ważne. Oni chcą wielkości , która polega na tym, że wszyscy ich się boją. Wielkość Ameryki polega na tym, że prawdziwa demokracja i maja silna gospodarkę i wolność słowa. Uchodziło Putinowi na sucho mordowanie opozycji , mordowanie opozycyjnych dziennikarzy , zamykanie do więzień przeciwników - to następstwem tamtych działań jest ta wojna. Sankcje zawsze były na niby wszyscy poszczekali i wszystko wracało do normy , a Rosjanie udawali ,że nic o tym nie wiedza bo jest propaganda. Nie wiedza Ci którzy nie chcą wiedzieć . Kto chce wiedzieć to wie. W Polsce za PRL-u też była propaganda w TVP i Trybunie Ludu , a le dobrze wiedzieliśmy co jest grane. Jeżdżą teraz po Europie , mają kontakty wiedza co to są demokratyczne wybory i wolność ale im się marzy wielka Rosja jak za Cara Ivana Groźnego i maja ich szanować ,żeby ich szanowali musza się wszyscy bać. Ja tego nie wymyśliłam to cytat z reportażu z czasów aneksji Krymu. Wszędzie gdzie się znajda , nawet na urlopie cechuje ich arogancja i wywyższanie . W windzie nie musi sie odezwać po zachowaniu widzisz ,że Rosja.
   • Leszek 2022-03-20 22:55:16
    Szkoda Pani czasu na tłumaczenie. Przecież to ruski troll.
 • Arkadiusz 2022-03-03 12:17:47
  Problem, jeżeli pomiędzy rosyjskim producentem a siecią sprzedaży występuje jeszcze np. polski pośrednik, który już nabył te produkty i nie może ich zwrócić do Rosji czy Białorusi. Trzeba zawsze mieć na uwadze czy taka piękna akcja nie jest inicjowana w celu wyeliminowania konkretnych pośredników aby gdy kurz opadnie ogarnąć puste miejsce na rynku. Dzisiaj sankcje raczej mocno ograniczają budowanie biznesu w oparciu o relacje z producentami rosyjskimi. Ale bojkot produktów będących już w polskim obrocie gospodarczym to może być nawoływanie do topienia polskich przedsiębiorstw.
 • Sebi 2022-03-12 09:56:03
  A leroy merlin zostaję w Rosji. Zdrajcy szukają luki po innych firmach które zbojkotowały Rosję. Chapia ile się da. Dla nich tylko kasa kasa kasa. Tak samo jak w polsce
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.52.135
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

PARTNERZY SERWISU

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POPULARNENewsletter propertynews.pl

Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail
Property News

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!