W 2011 r. kupcy ze spółki Gildia musieli opuścić Targi Rakowy i Sienny w Gdańsku z powodu rozpoczynającej się w tym miejscu budowy centrum handlowego Forum Gdańsk. Domagali się jednak, by miasto zapewniło im inną lokalizację do handlu. Następnie spółka dostała w użytkowanie odpłatne na 50 lat grunt o powierzchni 1,4 hektara na preferencyjnych zasadach na tyłach sklepu ETC w Gdańsku-Zaspie.

Budowa nowej Gildii na Zaspie rozpoczęła się z opóźnieniem. Prezes spółki Sławomir Gryczka tłumaczył, że kupcy nie byli skłonni, by wpłacać własne pieniądze do spółki, a wkład własny był niezbędny do uzyskania kredytu na budowę. Szybko się okazało, że podstawą działania nowej Gildii będzie umieszczenie w niej sklepu Biedronka.

Jak podaje trojmiasto.gazeta.pl powołując się na sprawozdanie finansowe Gildii za rok 2018, łączne przychody spółki wyniosły 2,7 mln zł. Działalność jest rentowna, spółka spłaca kredyt, wypracowała 420 tys. zł zysku. Natomiast właścicielami spółki nie są już kupcy, lecz spółki z grupy deweloperskiej Beauty Land z Bydgoszczy i Apro Investment z Torunia. Na tych transakcjach - jak podaje portal - zarobili lepiej niż na handlu detalicznym, z którego wielu z nich się wycofało. 

 

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl