UOKIK wydał warunkową zgodę na przejęcie sklepów Real przez Auchan. Osiem lokalizacji musi zostać sprzedanych. Kto może być potencjalnym kupcem dla tych sklepów?

Myślę, że grono potencjalnych kupujących to pozostali gracze hipermarketowi. Może to być wiele transakcji, bo chodzi o to, by sprzedaż nie powodowała koncentracji po stronie nabywcy. Prawdopodobnie będzie to sprzedaż lokalizacji po lokalizacji i dość żmudne zadanie.

Trudno mi sobie wyobrazić inwestora z zewnątrz, który przejąłby te lokalizacje. Rynek jest dość nasycony, jest też kwestia bazy logistycznej do obsłużenia tych ośmiu sklepów. Dlatego skłaniałbym się, że raczej kupi je istniejący gracz lub kilku graczy.

W zależności od lokalizacji, może to być ktoś, kogo nie ma w hipermarketach, ale dostrzega wartość tego rynku, ze względu np. na konkretną lokalizację.

Czy te lokalizacje mogą być kupowane w celu nabycia nieruchomości?

Teoretycznie wchodzi to w rachubę, ale pojawia się pytanie, czy te lokalizacje da się wykorzystać np. pod sklep budowlany? Raczej mam wątpliwości, nie sądzę, by infrastruktura na to pozwalała. Raczej są to obiekty budowane pod hipermarket. Często są to parki handlowe, gdzie mamy hipermarket, a obok jest już np. sklep budowlany.

Czy Auchan będzie chciał renegocjować umowę z właścicielem sklepów Real? Czy może zmienić się ostateczna cena transakcji?

Jeśli chodzi o ostateczną umowę, to wiele kwestii ma tu znaczenie. Spodziewam się, że umowa wstępna przewidywała uzyskanie zgody warunkowej UOKiK. Większym zaskoczeniem mógł być przedłużający się czas oczekiwania. Ta sytuacja mogła nie być uwzględniona w umowie i to może otwierać drogę do rozmów.

Z informacji rynkowych wynika, że w ostatnim roku sprzedaż w Realach spadała. Pytanie, czy wartość tych aktywów z punktu widzenia nabywcy mogła ulec zmniejszeniu? W zależności od tego, co przewiduje umowa, to może ale nie musi otwierać drogę do negocjacji. Standardowo takie umowy przewidują, co może się wydarzyć w czasie oczekiwania na zgodę urzędu antymonopolowego. Nie sądzę, by to mogłoby zmienić diametralnie ogląd całej sytuacji. Może to wpływać na cenę ale nie musi.

Jak długo może potrwać proces integracji operacyjnej obu podmiotów? Czy Auchan poniesie z tego tytułu wysokie koszty?

Okres integracji operacyjnej sieci na pewno nie jest kwestią kilku miesięcy, to jest proces rozłożony raczej na lata. Gorzej, że zgoda UOKiK przyszła w nowym roku finansowym, kiedy rozmowy z większością dostawców zostały sfinalizowane.

Z jednej strony integracja będzie generować koszty dostosowania sklepów Real do standardów Auchan. Z drugiej strony, Auchan po przejęciu tych sklepów ma dużo większą siłę nabywczą i możliwość takich warunków kupieckich, by przynajmniej część tych kosztów przerzucić na dostawców.

Czy Auchan będzie dalej rozwijał się w Polsce w segmencie hipermarketowym, czy raczej będzie chciał kontynuować ekspansję poprzez otwieranie sklepów w mniejszych formatach?

Przejęcie sklepów Real to znacząca transakcja, która na pewno wyłącza Auchan z dalszej ekspansji. Teraz Auchan musi zająć się integracją i oceną efektów przejęcia.

Poza siecią E.Leclerc wszystkie sieci hipermarketowe w Polsce rozwijają format supermarketowy, bo widzą tu możliwości wzrostu. Auchan na pewno dostrzega, że rynek w Polsce rozwija się po stronie mniejszych sklepów i nie może tego faktu ignorować. Jednak teraz ich zaangażowanie skupi się raczej na integracji Reala niż na otwieraniu się na nowe rynki.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl