• Europa Centralna jest największym obiektem handlowym w Gliwicach. Jego powierzchnia to 67 tys. mkw.
  • Projekt Europa Centralna jest strategicznie zlokalizowany na skrzyżowaniu dwóch autostrad A1 i A4.
  • W odległości 30 minut jazdy samochodem od Europy Centralnej mieszkają prawie dwa miliony ludzi.
  • Na terenie projektu do dalszego wykorzystania przez najemców pozostaje powierzchnia ok. 11 tys. mkw. po byłym hipermarkecie Tesco.
  • Gliwickie centrum 1 marca 2023 roku obchodziło swoje 10-lecie istnienia.

Europa Centralna została otwarta w 2013 roku. Inwestorem była spółka joint-venture pomiędzy firmami Helical Poland i Standard Life Investments. W 2019 roku kompleks kupiła firma Sierra Balmain, która tak komentuje transakcję:

Zgodnie z naszą długofalową strategią – znaleźliśmy rozwiązanie, które w wymagającym sektorze zapewni płynność finansową dla skomplikowanej transakcji. Nadal dostrzegamy duży potencjał w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej i analizujemy dalsze możliwości inwestycyjne - mówi Ola Mazzini, COO Sierra Balmain.

Nowym właścicielem Europy Centralnej jest firma Mitiska REIM, która kupiła gliwickie centrum handlowe w imieniu funduszu MEREP 3.

Europa Centralna jest największym obiektem handlowym w Gliwicach. Teraz ma nowego właściciela. fot. mat. mat. Shutterstock
Europa Centralna jest największym obiektem handlowym w Gliwicach. Teraz ma nowego właściciela. fot. mat. mat. Shutterstock

Europa Centralna jest największym obiektem handlowym w Gliwicach, składającym się z parku handlowego o powierzchni 39,7 tys. mkw. oraz galerii o powierzchni 27,3 tys. mkw., wraz z parkingiem oferującym około 2 tys. miejsc dla klientów. Projekt Europa Centralna jest strategicznie zlokalizowany na skrzyżowaniu dwóch autostrad A1 i A4 w regionie Górnego Śląska, który jest jednym z najsilniejszych obszarów gospodarczych w Polsce.

W odległości 30 minut jazdy samochodem od Europy Centralnej mieszkają prawie dwa miliony ludzi, a region Górnego Śląska cechuje się wysokim poziomem siły nabywczej i jest jednym z największych obszarów aktywności biznesowej w Polsce. To sprawia, że Europa Centralna jest doskonałą lokalizacją nie tylko dla handlu detalicznego, ale także dla innych uzupełaniających projektów typu convenience - komentuje Mateusz Szymczak, Manager Inwestycyjny Mitiska REIM.

W ramach strategii inwestycyjnej value-add, Mitiska REIM planuje zwiększyć atrakcyjność obiektu poprzez poprawę efektywności funkcjonowania części handlowej, pozyskanie nowego operatora spożywczego, a także wprowadzając strategię zrównoważonego rozwoju, co pozwoli na osiągnięcie certyfikacji BREEAM In-Use na poziomie „Very Good”.

Obecnie do głównych najemców parku handlowego należą markety Castorama i Jula, a wśród pozostałych najemców znajdują się JYSK, Action, Media Expert, Sports Direct, oraz restauracja drive thru McDonald’s. Oferta rekreacyjna zapewniona jest między innymi przez najemców Funzeum i park trampolin House of Air. Na terenie projektu do dalszego wykorzystania przez operatorów z różnych branż i biznesów pozostaje powierzchnia ok. 11 tys. mkw. po byłym hipermarkecie Tesco.

Europa Centralna jest największym obiektem handlowym w Gliwicach. Teraz ma nowego właściciela. fot. mat. mat. prasowe
Europa Centralna jest największym obiektem handlowym w Gliwicach. Teraz ma nowego właściciela. fot. mat. mat. prasowe

Nabycie Europy Centralnej jest istotnym uzupełnieniem naszego portfela w Polsce, gdzie Mitiska REIM przyspieszyła swoją ekspansję w ciągu ostatnich 4 lat, budując dobrze zdywersyfikowany portfel 16 inwestycji w nieruchomości typu convenience o łącznej powierzchni najmu przekraczającej 170 tys. mkw. - dodaje Sylvie Geuten-Carpentier, partner zarządzający Mitiska REIM.

W procesie nabycia doradcami funduszu MEREP 3 i Mitiska REIM była kancelaria prawna Wolf Theiss oraz doradca techniczny Arcadis.

W grudniu 2022, Mitiska REIM pozyskała 158 mln euro na rzecz swojego flagowego funduszu - Mitiska European Real Estate Partners 3 (MEREP 3), którego strategią jest wykorzystywanie coraz większych możliwości inwestowania w nieruchomości typu „convenience” w Europie, ukierunkowanych na parki handlowe z operatorem spożywczym, logistykę miejską oraz obiekty logistyczne typu „last mile” w rejonie aglomeracji miejskich. MEREP 3 planuje pozyskać kolejne środki do funduszu MEREP 3 w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Mitiska REIM jest belgijskim inwestorem w branży nieruchomości handlowo-usługowych, w tym parków handlowych, centrów logistycznych i powierzchni wieloformatowych przeznaczonych dla firm przemysłowo-usługowych. W ostatnich 10 latach, Mitiska REIM powołała 3 fundusze inwestycyjne i zainwestowała w 91 nieruchomości komercyjnych o łącznej powierzchni najmu ok. 1,100,000 mkw. w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Polsce, Czechach i Słowacji.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl