PARTNERZY PORTALU

Galopująca inflacja - kolejna kłoda na drodze centrów handlowych i najemców

Galopująca inflacja - kolejna kłoda na drodze centrów handlowych i najemców
Inflacja a biznes w galeriach handlowych. Fot. mat. pras.
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 29 cze 2022 17:15

Najwyższe od 20 lat tempo wzrostu cen w polskiej gospodarce nie pozostaje bez wpływu na sytuację najemców przestrzeni w centrach handlowych. Zapowiadane wzrosty czynszów sięgają nawet 15 proc.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 29 cze 2022 17:15
  • Galopująca inflacja to kolejna kłoda na biznesowej drodze przedsiębiorców po pandemii i wojnie w Ukrainie.
  • Stale rosnące koszty prowadzenia działalności handlowej w galeriach czynią je coraz mniej atrakcyjnymi dla marek wybierających je dotychczas na swoje lokalizacje.
  • ZPPHiU: Rozwiązaniem jest równe rozłożenie ryzyk biznesowych i kosztów wspólnych pomiędzy centra handlowe a przedsiębiorców korzystających z przestrzeni w galeriach.

Inflacja powoduje kolejny skok wysokości czynszów płaconych przez przedsiębiorców w centrach handlowych. Zapowiadane wzrosty sięgają nawet 15 proc. Dotychczasowe indeksacje czynszów nie przekraczały 7 proc,. a zapowiadane z pewnością pobiją barierę 10 proc. Biorąc pod uwagę wysoki niestabilny kurs Euro, które jest walutą rozliczeniową, czynsze wzrastają niebotycznie.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pamiętajmy, że wysoka inflacja i niestabilna sytuacja ekonomiczna dotykają bezpośrednio naszych klientów i zdecydowanie negatywnie wpływa na ich nastroje zakupowe. W sytuacji obniżenia mocy nabywczej i wobec perspektywy kolejnych podwyżek w różnych sferach codziennego życia, konsumenci mniej chętnie sięgają do portfeli niż jeszcze kilka miesięcy temu. Czeka nas okres kolejnych perturbacji, z którymi musimy się mierzyć z rosnącymi kosztami i brakiem sprawiedliwego rozłożenia ryzyk biznesowych między korzystającymi z przestrzeni handlowej w galeriach a udostepniającymi – zapowiada Wojciech Mikulski, członek zarządu OTCF S.A., oraz członek Rady Nadzorczej ZPPHiU.

ZPPHiU zwraca uwagę, że polscy pracodawcy zmagają się z wieloma czynnikami, które obniżają drastycznie rentowność ich działalności w przestrzeni handlowej w galeriach i centrach handlowych.

Zdaniem przedsiębiorców utrzymanie miejsc pracy i stabilności firm są coraz trudniejsze wobec szybujących kosztów stałych i dynamiki zmian na rynku.

Zarząd organizacji wskazuje kierunek, w którym pilnie powinna zmierzać branża, by utrzymać stabilność całego ekosystemu w obliczu wyzwań makroekonomicznych. Rozwiązaniem jest równe rozłożenie ryzyk biznesowych i kosztów wspólnych pomiędzy centra handlowe a przedsiębiorców korzystających z przestrzeni w galeriach.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.21.70
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!