Handlowcy i związkowcy protestują przeciwko podatkowi od obrotów


Mali i średni przedsiębiorcy zrzeszeni w sieci Lewiatan protestują przeciw projektowi ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej; według nich po wejściu w życie ustawy grozi im bankructwo. Krytyczny list ws. braku konsultacji nad projektem skierował do premier szef Solidarności Piotr Duda.
Przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan skierowali list otwarty do premier Beaty Szydło i do parlamentu. Przekonują w nim m.in., że skutkiem wejścia w życie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będzie upadek setek małych przedsiębiorców i utrata pracy przez ponad 23 tys. osób.
"Wejście w życie ustawy o obecnym kształcie będzie zabójcze dla polskiego handlu, a zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw handlowych" - podkreślają handlowcy. Jak zaznaczyli, zgodnie z wielokrotnymi zapowiedziami rządzących, ustawa miała bronić polskiego handlu i spowodować, aby sieci zewnętrzne transferujące zyski za granicę zaczęły płacić podatki w Polsce.
"Tymczasem, zamiast zapowiadanej ustawy o sieciach wielkopowierzchniowych mamy do czynienia z ustawą, która największy ciężar nakłada na polskie sieci franczyzowe, zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe" - zauważyli w liście.
Przekonują, że "obowiązek opłacania podatku przez sieci franczyzowe w imieniu zrzeszanych placówek handlowych spowoduje upadłość franczyzodawców już po pierwszym miesiącu obowiązywania (ustawy), co w konsekwencji skutkować będzie rozpadem polskich sieci i bankructwem większości ich członków". "Sytuacja jest dramatyczna, ponieważ dotyczy około 25.000 polskich sklepów działających w różnych polskich sieciach franczyzowych, w tym blisko 3.000 sklepów należących do Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan" - podkreślono w liście.
Zdaniem handlowców, spowoduje to drastyczne skutki społeczne i "zagrożenie bytu dziesiątek tysięcy pracowników i ich rodzin (tylko w Lewiatanie zatrudnionych jest obecnie około 23.000 pracowników)". "Zagrożony będzie również los naszych dostawców: lokalnych producentów żywności, hurtowników, piekarni, zakładów mięsnych, rolników dostarczających warzywa i owoce, z którymi łączy nas wieloletnia partnerska współpraca" - napisali.
Przedsiębiorcy zrzeszeni w Lewiatanie domagają się wyłączenia z ustawy zapisów o franczyzie, naliczania i pobierania podatku według NIP, zastosowania do przedsiębiorców o obrocie do 50 mln euro rocznie stawki 0,3 proc., kwoty wolnej 12 mln zł rocznie, odstąpienia od naliczaniu podwyższonego podatku w sobotę oraz zastosowania możliwości odliczania zapłaconego podatku od podatku dochodowego.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.