• Niektóre europejskie koncerny handlowe wyłączają światła w sklepach i poważnie rozważają krótsze godziny otwarcia placówek tej zimy. 
  • Zarządzający energetyką i urzędnicy rządowi wezwali obywateli i firmy do wprowadzenia planów oszczędnościowych.
  • Celem jest zmniejszenie uzależnienia od importu gazu.

 Zarządzający energetyką i urzędnicy rządowi wezwali swoich obywateli i firmy do ograniczenia zużywanej energii. Wszyscy mają wprowadzić plany oszczędnościowe. To zmniejszy uzależnienie od importu gazu, na wypadek niedoborów surowca, związanego z trwającą na Ukrainie wojną.

W odpowiedzi na rządowe apele SPAR Austria poinformował, że firma zredukuje oświetlenie swoich reklam. Podświetlenia zgasną zarówno w sklepach jak i przy reklamach umieszczonych poza placówkami.

 Firma dysponuje liczbą 1 tys. 500 sklepów na terenie całego kraju, obsługując ponad 1 mln. 200 tys. mkw. powierzchni sklepowej. Jej sprzedaż detaliczna za zeszły rok zamknęła się na poziomie 8, 56 miliarda EUR, czyli kwotą 8,86 mld. dolarów.

Zgaszenie świateł w reklamach tego detalisty zmniejszy zużycie energii o 1 mln. kilowatogodzin rocznie – poinformował wiedział rzecznik SPAR. Sieć nie podaje jednak, jakie będą jej oszczędności finansowe w związku z wprowadzonymi ograniczeniami.

Francja oszczędza energię

W zeszłym miesiącu szef sieci Leclerc ostrzegł, że aby poradzić sobie z możliwymi brakami prądu, ten największy francuski detalista spożywczy może skrócić godziny otwarcia swoich sklepów.

Oświadczenie szefa Leclerc przyszło w odpowiedzi na działania konkurencyjnej dla tej sieci francuskiego operatora Carrefour. Podpisał on „Kartę EcoWatt”. To oznacza,  że sieć porozumiała się z krajowym operatorem sieci energetycznej RTE i w okresach wysokiego zapotrzebowania ograniczy zużycie energii elektrycznej w swoich sklepach.

W Belgii jest bezpiecznie

Belgijski Colruyt i Ahold czuje się bezpiecznie. Przed potencjalnymi zakłóceniami w dostawach energii i przed wyższymi kosztami obie firmy chronią wprowadzone w sieciach programy zrównoważonej energii. To pomaga bezpiecznie gospodarować energią.

- W krótkim okresie nie są planowane żadne konkretne działania. Konsekwentnie będą kontynuowane działania prowadzone w ramach naszej ogólnej polityki energetycznej – poinformował rzecznik Colruyt. 

To dlatego sieć nie używa żadnych oznaczeń świetlnych. Stawia także na szczelnie zamknięte zamrażarki, dobrze izolowane chłodnie i inne urządzenia tego typu.

 Firma zarządza 44 placówkami pracującymi w formule „zero paliw kopalnych”, które nie wykorzystują one oleju opałowego ani gazu ziemnego. - Ogrzewane są wyłącznie przez ciepło generowane z odpadów i zieloną energię elektryczną - dodał rzecznik.

Ahold monitoruje sytuację

Również Ahold szuka sposobów na zmniejszenie zużycia energii - powiedział Frans Muller, dyrektor generalny. – Nie podjęliśmy żadnych decyzji dotyczących godzin otwarcia, ale uważnie monitorujemy zużycie – powiedział dyrektor.

Firma wdrożyła już programy oszczędzania gazu. Wśród nich jest zaplanowane na przyszły rok otwarcie sklepów pod marką Albert Heijn, pracujących wyłącznie na bazie zrównoważonej energii.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl