Łódź dostaje drugie życie


W ciągu najbliższych Łódź chce wydać na rewitalizację miliardy złotych, kolejne miliony dołożą prywatni inwestorzy. Czy dzięki temu Łódź otrzyma drugie życie?
Rewitalizacja to nie tylko prosta renowacja zabytkowych budynków czy całych kwartałów miasta. Pod coraz popularniejszym w ostatnich latach hasłem kryje się wiele wątków i wielu uczestników – począwszy od właścicieli budynków i lokalnych władz, przez inwestorów i architektów, aż po lokalną społeczność. Rewitalizacja powinna przynosić nie tylko konkretny efekt biznesowy, ale również konkretne rezultaty społeczne.
– To szansa, by odrodziła się nie tylko tkanka miejska, ale także tkanka ludzka – mówi o działaniach w mieście Hanna Zdanowska. I przekonuje, że prace rewitalizacyjne to okazja do stworzenia centrów obywatelskich, świetlic środowiskowych, bibliotek i nowych miejsc spotkań w przestrzeni miejskiej. Odrodzenie zdegradowanych obszarów, będące głównym założeniem rewitalizacji, postępuje w Łodzi coraz lepiej – odnowie podlegają kolejne kwartały kamienic w centrum miasta, drugie życie zyskują zaniedbane ulice, a łódzkie zabytki lśnią coraz większym blaskiem.
Rewitalizacja to nie tylko remonty, ale także realna poprawa warunków życia i rozwiązywanie problemów społecznych. W łódzkim wydaniu składa się na nią modernizacja sieci ciepłowniczej, stworzenie sieci zielonych ulic i parków kieszonkowych, budowa Nowego Centrum Łodzi z szerokimi inwestycjami deweloperskimi, a także dofinansowanie kultury czy zasobów ludzkich. Renowacja idzie w parze ze szkoleniami i dotacjami – wszystko po to, by łodzianom żyło się lepiej i wygodniej.
Za funduszami z miejskiej i państwowej kasy idą także pieniądze inwestorów. Najlepiej widać to na Księżym Młynie, gdzie łódzki plan rewitalizacji współgra z prywatną inwestycją. Miejskie plany przewidują w tzw. dziewiątym kwartale modernizację zabytkowych famuł i przestrzeni publicznych oraz stworzenie na tym obszarze nowych funkcji społecznych: lokali usługowych czy pracowni artystycznych. Po sąsiedzku realizowany jest projekt Textorial Park II – kompleks biurowo-usługowy, zlokalizowany w pobliżu i w dawnych magazynach fabryki Karola Scheiblera.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.