Poinformował, że koszty czynszów, które stanowią połowę kosztów, będą spadać, ale spółka widzi presję na wynagrodzenia, nie tylko w Polsce.

- To już się zadziało w IV kwartale i będzie następować w 2016 roku - powiedział wiceprezes, dodając, że wynagrodzenia stanowią jedną czwartą kosztów.

- To czynnik, który nie pozwoli na obniżkę kosztów w tym roku. Koszty personelu mogą wzrosnąć o kilkanaście, a nie kilka procent, więc pomimo spadku kosztów czynszów, koszty nie spadną. Wzrost kosztów może być jednocyfrowy - powiedział Lutkiewicz.

Wartość inwestycji LPP w 2016 roku wyniesie około 370 mln zł - podała spółka w piątkowym komunikacie prasowym. W 2015 roku spółka zrealizowała inwestycje o wartości 489 mln zł.

LPP zakłada utrzymanie w 2016 roku marży brutto na poziomie zbliżonym rok do roku. W 2015 roku marża brutto na sprzedaży spadła o 5,1 p.p do 53,5 proc. Spółka liczy na wzrost sprzedaży wyższy od zakładanego na 11-13 proc. wzrostu powierzchni handlowej. Oczekuje poprawy sprzedaży porównywalnej rdr.

Wśród ryzyk na ten rok LPP wymienia zwiększenie opodatkowania handlu, kontynuację negatywnych tendencji PLN/USD i PLN/EUR i dalszą negatywną sytuację makroekonomiczną w Rosji.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl