• Na działce u zbiegu alei Komisji Edukacji Narodowej i ulicy Indiry Gandhi stoi najstarsze w stolicy Multikino.
  • Otwarte w 1999 roku ursynowskie Multikino było pierwszym tego typu obiektem  w Warszawie.
  • Nowym właścicielem nieruchomości jest spółka GH Development 11.
  • GH Development wybuduje na Ursynowie około 300 mieszkań.

O sprzedaży działki spekulowano już od czasu uchwalenia planu miejscowego dla tej części Ursynowa. Jak podaje serwis Halo Ursynów, przyjęty w czerwcu 2021 roku dokument dopuszcza zabudowę mieszkaniową w miejscu, gdzie zlokalizowane jest Multikino. Na działce może powstać obiekt mieszkaniowo-usługowy liczący maksymalnie 23 m wysokości, ale plan dopuszcza budowę wysokiej na 34 m dominanty naprzeciwko wieży urzędu dzielnicy.

Nowy plan podniósł wartość działki 

Jak podaje Halo Ursynów, Multikino przyznaje, że po uchwaleniu nowego planu zagospodarowania wartość działki znacząco wzrosła.

Wycena ze sprzedaży w sposób istotny przekroczyła wycenę wskaźnikową sporządzoną na podstawie przepływów operacyjnych kina na najbliższe lata - podano.

Multikino poinformowało Halo Ursynów, że środki ze sprzedaży warszawskiej działki zostaną w dużej części mierze przeznaczone na spłatę zadłużenia firmy powstałego w okresie pandemii.

Mieszkania zamiast kina

Nowym właścicielem gruntu jest belgijska spółka GH Development. Teren o powierzchni ponad 1 ha dołączył do warszawskiego banku ziemi dewelopera. W przyszłości na działce powstanie zespół budynków mieszkalno-usługowych. Pracownia architektoniczna, która będzie autorem projektu zostanie wyłoniona w drodze konkursu.

Na zakupionej działce przewidujemy docelowo realizację otwartego osiedla z zielenią, w którym powstanie około 300 mieszkań. Inwestycja będzie miała charakter mieszany, gdzie funkcja mieszkaniowa będzie uzupełniona o przestrzenie usługowo-handlowe. Naszą główną ideą jest realizacja ogólnodostępnej inwestycji, w której przestrzenie komercyjne zostaną w uniwersalny i atrakcyjny sposób przystosowane do potrzeb mieszkańców osiedla i okolic – powiedziała Aleksandra Żuralska, Country Manager GH Development.

- Obecnie rozpoczynamy prace przygotowawcze związane z projektowaniem. Niedługo będziemy mogli podzielić się szczegółami związanymi z wybraną koncepcją architektoniczną  - dodaje.

GH Development na polskim rynku działa od 2018 r., stale koncentrując się na realizacji swojej strategii biznesowej, zakładającej tworzenie nowoczesnych i innowacyjnych inwestycji mieszkaniowych w atrakcyjnych lokalizacjach. W 2022 r. deweloper zakończył budowę apartamentowca MOXO HOUSE w Warszawie na Mokotowie.

Zakupiona od Multikino S.A. działka będzie 8. w warszawskim portfolio GH Development. Obecnie firma pracuje nad w realizacją inwestycji w atrakcyjnych lokalizacjach w stolicy: na Bemowie, Białołęce, Bielanach, Pradze Północ, Ursynowie, Wawrze, we Włochach i na Woli.

GH Development konsekwentnie realizuje plan budowy nieruchomości mieszkaniowych na posiadanych w Warszawie działkach, na których docelowo powstanie blisko 2500 mieszkań. W planach jest także wejście do największych miast regionalnych w Polsce, w tym w pierwszej kolejności do Wrocławia, gdzie w 2022 roku otwarty został oddział GH Development.

Burmistrz szuka alternatyw

Burmistrz Ursynowa nie zostawi jednak mieszkańców bez uroków kinowego ekranu. Uważa też, że możliwy jest powrót kinowych atrakcji w innym miejscu.

Kompleks Multikina to kawał historii Ursynowa i szkoda jego zamknięcia. Nie wiemy jednak jak zakończą się plany innych podmiotów budujących na Ursynowie - powiedział Robert Kempa, Burmistrz Kempa.

Podał przykład działki po Tesco. "Tam były przymiarki do budowy kina" - zaznaczył. Dodał też, że jest Centrum Ursynów u zbiegu Płaskowickiej i Puławskiej, w którym mogłoby znaleźć się kino.

"Wcale bym się nie zdziwił, że za dwa, trzy lata poszczególni inwestorzy podejmą decyzje, że jak zobaczą, że jest taki ciekawy kawałek rynku jak Ursynów, to że warto tutaj zbudować kino. Coś co wcześniej rozważali jako potencjalne, ale trzeba by było konkurować z Multikinem, teraz się okaże biznesowo bardziej opłacalne" - podkreślił.

Zaznaczył, że dzielnica spodziewała się zamknięcia kompleksu i poczyniła już pewnego kroki.

"Spodziewając się tego, że prędzej czy później do tej transakcji dojdzie, będziemy kupowali profesjonalny projektor do sali widowiskowo-teatralnej na 350 miejsc w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy" - przekazał. Zaznaczył, że za miesiąc będzie wiadomo więcej szczegółów. A sprawa zostanie poruszona na majowej sesji rady dzielnicy.

Burmistrz Kempa podkreślił, że wiadomo jednak, że w UCK jest to jedna sala i będzie współdzielona z funkcją teatralną i różnymi wydarzeniami. "Z tego co pamiętam, UCK planuje stałe pasmo kinowe i m.in. dlatego też zdecydowaliśmy się na taką inwestycję, bo taki projektor kosztuje mniej więcej 450 tysięcy złotych. To nie są małe pieniądze ale zdecydowaliśmy się na ten zakup właśnie kierunkowo przewidując, że prędzej czy później trzeba będzie go kupić" - wyjaśnił.

Dlatego też UCK, oczywiście w swojej skali, rozpocznie konkurencję z Multikinem już w drugiej połowie tego roku - dodał Robert Kempa.

"Spodziewamy się, że będzie większe zapotrzebowanie, bo może się pojawić luka czasowa pomiędzy tym, aż się pojawią nowe kompleksy kinowe a Multikino się zamknie. W tym momencie UCK będzie w dobrej sytuacji z punktu widzenia dystrybutorów, będzie dla nich ciekawym podmiotem. Wiadomo, że jest to nieporównywalna skala, Multikino to kompleks kinowy a w UCK jest jedna sala na 350 osób. Natomiast na pewno UCK z tej szansy będzie chciał skorzystać" - podkreślił.

 

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl