PARTNERZY PORTALU

Gasną światła w sklepach Orsay. Wiemy, kiedy zaczęły się problemy sieci

Gasną światła w sklepach Orsay. Wiemy, kiedy zaczęły się problemy sieci
W połowie maja do operatorów galerii w całej Polsce wpłynęły pisma od spółki Ordipol, przedstawiciela marki Orsay w Polsce. Portal PropertyNews ustalił, że dokumenty te to nie tyle wypowiedzenia umów najmu lokali, co propozycje rozwiązania umów za porozumieniem stron. Fot. Shutterstock
 • Autor: Tamara Marczewska
 • Dodano: 20 maj 2022 12:34

W połowie maja do operatorów galerii handlowych w całej Polsce wpłynęły pisma od spółki Ordipol, przedstawiciela marki Orsay w Polsce. Portal PropertyNews.pl ustalił, że dokumenty te to nie tyle wypowiedzenia umów najmu lokali, co propozycje rozwiązania umów za porozumieniem stron.

 • Autor: Tamara Marczewska
 • Dodano: 20 maj 2022 12:34
 • Propozycje rozwiązania umów najmu za porozumieniem stron od spółki Ordipol wpłynęły do operatorów galerii handlowych.
 • Prawdopodobnie już po pierwszym lockdownie 2020 Ordipol miał świadomość, że spółka matka ma poważne problemy.
 • Orsay powoli wygasza sklepy na terenie Polski.
 • Ostatnie światła w salonach Orsay zgasną na zawsze z końcem czerwca.

W Galerii Krakowskiej Orsay jeszcze działa. Kto chce zdążyć kupić strój galowy na koniec roku szkolnego, musi się pospieszyć. – Teraz jeszcze można kupić. Bliżej 24 czerwca może już być problem. Zamykamy. Konkretnej daty nie możemy podać – informuje obsługa sklepu odzieżowego. W Warszawie niektórzy też jeszcze walczą. – Działamy, działamy – słyszymy na Głębockiej. Ale nie wszystkie sklepy pracują, bo powoli Orsay się wygasza. – My będziemy pracować przynajmniej do połowy czerwca – słyszymy w Atrium Targówek.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do operatorów centrów handlowych w całej Polsce wpłynęły pisma od spółki Ordipol, przedstawiciela marki Orsay w Polsce,  z propozycją rozwiązania umów za porozumieniem stron. Argumentacją Ordipolu jest fakt, że zbankrutowała spółka matka, a sklepy Orsay w Polsce nie mają już dostawcy towaru.

Nie mają ubrań swojej marki, dlatego się zamykają.

A jednak nasze umowy mają swoje zapisy. Porozumienie stron bez zachowania ustaleń zawartych w podpisanej umowie to nie jest przyjęta forma rozwiązania najmu – słyszymy w galeriach.

Rozliczenie majątku i wymiana najemcy

Zapewne niejeden dział prawny w niejednej polskiej galerii musi się nad tym pochylić, bo zapisy umowy między stronami są wiążące.

Ale na koniec dnia jest i taka prawda, że przedłużanie tej beznadziejnej sytuacji nie leży w niczyim interesie.

Negocjacyjny pat sprawi, że pusty, zamknięty lokal w tętniącej życiem powierzchni handlowej będzie straszył klientów i psuł reputację obiektu.

Sklepy Orsay w galeriach przy Auchan - tam, gdzie nie ma zbyt szerokiej oferty modowej, radziły sobie lepiej. Wynajmujący lokale wspominają Orsay w twardych słowach: – To nie był silny brand. Dobrze radził sobie tam, gdzie w galeriach jest Auchan i nie ma sinej stawki miks fashion. Tam, gdzie oferta fashion była rozbudowana, nie byli marką pierwszego wyboru – słyszymy u operatorów powierzchni w różnych galeriach. 

Nie podnieśli się z Covida

W galeriach sądzą, że Orsay nie poradził sobie z pandemią. Po pierwszym lockdownie, kiedy najemcy szturmem rzucili się do renegocjowania umów, Orsay nie był tym zainteresowany. Operatorzy powierzchni sądzili wtedy, że to twardy gracz, nie chce żadnych rabatów na czynszu w zamian za przedłużanie okresu umów. Dziś, patrząc wstecz, są przekonani, że już po pierwszym lockdownie Orsay miał świadomość, że spółka ma poważne problemy.

W marcu wypłynęła informacja, że latem z Berlina znikną wszystkie sklepy Orsay. Już z końcem kwietnia można było zobaczyć, że Orsay zamykał wszystkie sklepy w Austrii. 

Ordia Handels Ges.m.b.H, z siedzibą przy Mariahilferstrasse w Wiedniu, złożyła wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego w sądzie gospodarczym w Wiedniu.

 Firma ORSAY

powstała w 1975r, a podbój rynku zaczynała od otwarcia 35 sklepów i zatrudnienia 220 pracowników w Niemczech. Pierwszy salon ORSAY otwarto w Karlsruhe. W roku 1989 było już 100. salonów ORSAY.  Rok 1996 przyniósł dynamiczny rozwój poza granicami Niemiec. Pierwszy zagraniczny sklep ORSAY został otwarty w Salzburgu, w Austrii. W 1996 roku powstają salony w Szwajcarii, a rok później firma wchodzi na rynek wschodnioeuropejski: pierwszy salon ORSAY otwiera drzwi dla polskich klientów. W 1998 ORSAY uruchomił swój sklep internetowy. Firma nadal rozwijała się w Europie Wschodniej, powstał pierwszy salon firmowy w Czechach. Od 2016 moda ORSAY jest dostępna w aplikacji mobilnej. Obecnie aplikacja funkcjonuje w Niemczech, Polsce, Austrii, na Węgrzech i w Czechach.

Ostatnią, pożegnalną linijkę tekstu "o firmie" życie napisze 30 czerwca 2022r.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • szkoda 2022-06-06 15:37:31
  szkoda, kupowało się do pracy, czy sukienkę... dla mnie to była zawsze marka, ale wiadomo przez tych 20 lat konkurencja urosła, nie nadążyli :/

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.147.7
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!