• Rodzinna firma Swarovski Crystal Business ogłosiła swoje wyniki za rok finansowy kończący się 31 grudnia 2022 roku.
  • Firma odnotowała znaczny wzrost o +10% do 1 830 mln euro w porównaniu z rokiem poprzednim.
  • Wzrost dotyczą wszystkich głównych kategorii produktowych, na czele z biżuterią na poziomie +15%.
  • Pierwsze sukcesy transformacji rozpoczętej w 2020 roku potwierdzają strategiczny kierunek, jakim jest umocnienie ikonicznego dziedzictwa marki. 

Firma odnotowała znaczny wzrost o +10% do 1 830 mln euro w porównaniu z rokiem poprzednim i po trzech latach strat odniosła bardzo wyraźną poprawę, zbliżając się do granicy zysków przy bardzo zmiennych warunkach geopolitycznych i makroekonomicznych.

Jak podkreśla firma w komunikacie prasowym, wyniki z 2022 r. zaczynają pokazywać efekty strategii opartej na projektowaniu produktów, mającej na celu potwierdzenie ikonicznego dziedzictwa Swarovski w dzisiejszym duchu, a także postępy w transformacji modelu biznesowego, obejmującej tworzenie produktów, uproszczenie organizacji i rozwój marki.

Alexis Nasard, CEO, Swarovski
Alexis Nasard, CEO, Swarovski

Te napawające optymizmem wyniki potwierdzają, że kierunek strategiczny jest właściwy, a nasza ikoniczna marka i produkt mają niezwykły potencjał. Dziękuję wszystkim pracownikom i partnerom Swarovski na całym świecie za ich wzorowe zaangażowanie, a akcjonariuszom rodziny za silne wsparcie" - mówi Alexis Nasard, CEO od lipca 2022 roku. - Rozpoczynamy interesujący start na wszystkich rynkach, w tym w Chinach, a naszym celem w 2023 roku będzie ścisła realizacja naszej nowej strategii i planu biznesowego LUXignite, z naciskiem na innowacje produktowe i dalsze inwestycje w naszą sieć detaliczną i kluczowe momenty marki.

Najsilniejszy wzrost od siedmiu lat

Biznes odnotował kompleksowy wzrost w 2022 roku we:

  • wszystkich głównych kategoriach produktowych, na czele z biżuterią na poziomie +15%,
  • wszystkich kategoriach biznesowych, ze sprzedażą detaliczną na poziomie +13% i kryształami B2B na poziomie +5%,
  • rynków z wyłączeniem Chin na poziomie +18%,
  • wszystkich kanałów, w tym +5% online, który stanowi 20% biznesu detalicznego.

Znaczne zmniejszenie strat z poprzedniego roku nastąpiło w dużej mierze w wyniku poprawy marży brutto zgodnie ze strategią podniesienia marki, wzrostu sprzedaży oraz oszczędności kosztów operacyjnych, które będą kontynuowane w 2023 roku, aby powrócić do zrównoważonego poziomu zysków.

Nowe kolekcje, współpraca z luksusowymi markami

Nowe kolekcje biżuterii, koncepcje sprzedaży detalicznej WonderLux i WonderColor oraz kampanie reklamowe z udziałem Belli Hadid, których pomysłodawczynią jest dyrektor kreatywna Giovanna Engelbert, podniosły rangę firmy Swarovski i sprawiły, że w 2022 roku znalazła się ona w centrum uwagi.

Pozycję tę wzmocniły także nowe współprace z luksusowymi markami, takimi jak Aquazzura, oraz z długoletnimi partnerami z branży motoryzacyjnej, takimi jak BMW — w przypadku nowej serii 7 — oraz nowa, dziesięcioletnia umowa licencyjna z EssilorLuxottica dotycząca okularów.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl