PARTNERZY PORTALU
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl


Prezes BRW: Jesteśmy w sytuacji ekstremalnej. Wsparcie potrzebne jest natychmiast, bez biurokratycznych procedur

Prezes BRW: Jesteśmy w sytuacji ekstremalnej. Wsparcie potrzebne jest natychmiast, bez biurokratycznych procedur
Dariusz Formela, prezes Black Red White, fot. Gobarto
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 25 mar 2020 18:03

Koronawirus może doprowadzić branżę, zapewniającą pracę dla 180 tys. osób, do bankructwa. Dariusz Formela, prezes Black Red White, apeluje do rządu i opozycji o pracę ponad podziałami i natychmiastowe przyjęcie tarczy antykryzysowej. Postuluje też uwzględnienie w ustawie dużych firm. Jego zdaniem konieczne jest: zastosowanie ustawowego postoju ekonomicznego, zawieszenie ZUS na 6 miesięcy i zapewnienie płynności kredytowej.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 25 mar 2020 18:03

– Jesteśmy w sytuacji ekstremalnej. Firmy, takie jak nasza, są przygotowane na różne kryzysy, ale nikt nie mógł przewidzieć, że będzie on miał taki rozmiar i obejmie wszystkie nasze rynki eksportowe. Jeśli mamy przetrwać musimy mieć płynność, rząd musi uwzględnić w tarczy antykryzysowej duże firmy. Wsparcie potrzebne jest natychmiast. Bez szczególnych obostrzeń i biurokratycznych procedur. To nie czas na polityczne spory o sposób głosowania. „Tarcza” musi być w Sejmie przyjęta w tym tygodniu. Inaczej nie utrzymamy pracowników – mówi Dariusz Formela, prezes zarządu Black Red White SA.

Black Red White to jedno z największych polskich przedsiębiorstw meblarskich, zatrudnia dziś 7,5 tys. osób a razem z obiektami sieci kontrahenckiej daje zatrudnienie ponad 10 tys. osób. Dlatego prezes apeluje o przyjęcie zasady, zgodnie z którą w okresie przestoju firm meblarskich pracownicy otrzymają finansowany przez państwo zasiłek. Jego wysokość powinna wynieść minimum 80 proc. minimalnego wynagrodzenia lub 40 proc. wysokości wynagrodzenia średniego, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Alternatywnie wskazuje też inne rozwiązanie. Jego zdaniem duże firmy powinny mieć  możliwość ustawowego obniżenia wynagrodzeń, tak samo jak firmy MŚP (co zostało w odniesieniu do nich  zawarte w projekcie ustawy o Tarczy Antykryzysowej). Pozwalałoby to obniżyć wartość budżetu wynagrodzeń nawet o 50%, do końca czerwca 2020.  Kolejnym postulatem jest brak obciążenia składkami ZUS przez okres 6 miesięcy oraz co niezwykle ważne zdaniem Formeli, aby od firm nie odwróciły się banki. Zarówno polskie, jak i zagraniczne.

– Wszystkie banki powinny równomiernie wpierać biznes. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której np. banki zagraniczne działające w Polsce, zablokują narzędzia płynnościowe dla polskich firm. Jesteśmy w krytycznym momencie albo Parlament natychmiast podejmie decyzje, albo znaczna liczba przedsiębiorstw upadnie. Liczymy, że sytuacje zrozumieją również związki zawodowe i poprą nasze postulaty – dodaje Formela. 

  • 1
  • 2

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

  • Urszula pracownik BRW 2020-03-26 17:13:19
    Objęcie pensji o 50% Panie prezesie przy zarobkach 2 tysiące jest absurdem, po zrobieniu podstawowych płatności nie wystarczy na życie.
  • Iza 2020-03-26 18:12:41
    Proponuję zacząć obcinanie pensji od Prezesa i zarządu, ponieważ z 3300 po 17-latch pracy nie za bardzo jest co obcinać...
  • Misia 2020-03-26 20:08:00
    Fajni jesteście przedsiębiorcy, którzy jeszcze tak na prawdę nie skończyliście produkcji. Ludzie normalnie muszą chodzić do pracy, a wy już płaczecie o upadłości. Ale jak wam miliony na konta wpływały jeszcze 2 tygodnie temu, to z nikim żeście się nie dzielili a uzyskanie 100 zł podwyżki było rzeczą nie możliwą. Ale samochód którym jeździ pan prezes to mniej niż 250 tysięcy nie kosztował. Żenujące
  • Zibi 2020-03-26 20:21:01
    Wstyd i dramat
  • Edward 2020-03-26 21:58:45
    Dokładnie jeszcze kilka tygodni temu firma chwaliła się wzrostem ekonomicznym a teraz bedo zwalniać pracowników lub ogłoszą upadłość zakładu trochę to dziwne.
  • Pracownik 2020-03-27 08:35:41
    Brw produkcja nadal idzie całą parą , to jaki kryzys i obniżki zarobków ? Chyba że dla biura obniżyć bo oni już dwa tygodnie nie pracują Tak boją się wirusa . A robol musi tyrać w skupiskach i się nie zarazi
  • Niuniek 2020-03-27 17:14:05
    Hej się premii, jeszcze pip powinien przyjść
  • Pracownik 2020-03-27 18:52:55
    W Trax Brw dziś wręczali wypowiedzenia. Wstyd Panie Prezesie za takie traktowanie pracowników na produkcji dzięki którym szczycicie sie zyskami i pełnymi kieszeniami. Dlaczego w biurach nie pozwalniacie darmozjadów którzy siedzą na pseudo stanowiskach i udają ze sie na czymś znają . Panie Prezesie lepiej zasłużyć sobie na szacunek u pracowników odpowiednimi decyzjami a nie sugerować sie słupkami i wykresami .
  • Dostawca 2020-04-03 16:38:37
    Panie prezesie Szczyt chamstwa macie pieniądze dla dostawców na 2 mc ???? Jestem dostawcą współpracuje z wami od początku. Macie wobec mnie zadłużenie na 300 tyś. Kazliscie podpisać Pismo żeby nie ingerować i nie naliczac odsetek w zamian zapłacice i co ???? Zaplaciliscie 10 tyś!!! Co ja mam za 10 tyś papieru kupić ma Pan świadomość tego że mam zobowiązania sobotę banków ludzi na utrzymaniu... Tyle dzieki