PARTNERZY PORTALU

Prezes Vistuli: Grupa ma szansę na umorzenie ok. 50 mln zł wierzytelności

  • Autor: PAP
  • Dodano: 30 lip 2013 10:57

Vistula Group w przyszłym tygodniu planuje ruszyć z emisją akcji i obligacji na łączną kwotę ok. 170 mln zł, które będą przeznaczone głównie na zrefinansowanie zadłużenia w BNP Paribas Bank Polska. Grupa ma szansę na umorzenie ok. 50 mln zł wierzytelności - poinformował PAP Grzegorz Pilch, prezes Vistuli. W II kw. spółce prawdopodobnie udało się odrobić straty z I kw.

"Bardzo długo pracowaliśmy nad porozumieniem z bankiem BNP Paribas, które udało się zawrzeć. Jeśli uda się spełnić warunki zawieszające do 14 sierpnia, to zrefinansujemy cały dług w tym banku. Oznaczałoby to też dla spółki redukcję zadłużenia o mniej więcej 50 mln zł" - powiedział PAP Pilch.

W piątek Vistula poinformowała, że podpisała z Niestandaryzowanym Sekurytyzacyjnym FIZ warunkową ugodę dotyczącą jej wierzytelności, wśród których jest kredyt nieodnawialny z BNP Paribas Bank Polska o wartości 6,46 mln zł, linia odnawialna z BNP Paribas Bank Polska o wartości 125,4 mln zł i kredyt nieodnawialny z BNP Paribas Fortis o wartości 23,1 mln zł. Fundusz nabędzie wierzytelności przysługujące wierzycielom wobec spółki, a wśród warunków zawieszających jest zapłata przez spółkę 114,9 mln zł do dnia 14 sierpnia 2013 roku. W ramach umowy fundusz umorzy pozostałą część wierzytelności.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Vistula zawarła też ugodę z Fortis Lease Polska, na mocy której Fortis umorzy część wierzytelności, której łączna wartość wynosi 2,97 mln zł. Do spłaty spółce zostałoby jedynie 1,87 mln zł. Z kolei umowa z BNP Paribas Bank Polska zakłada, że firma zapłaci mu 500 tys. zł, w zamian za co wierzyciel umorzy pozostałą część wierzytelności, której łączna wartość to 11,2 mln zł.
Spółka zamierza pozyskać finansowanie na te cele ze środków pochodzących z emisji nowych akcji serii M oraz ze środków pochodzących z planowanej emisji obligacji serii D o wartości nominalnej do 140 mln zł.
"Planujemy w przyszłym tygodniu ruszyć z emisją 5-letnich obligacji o wartości 140 mln zł oraz emisją akcji o wartości ok. 30 mln zł. Jest duża szansa, by wszystko złożyć. Widzimy zainteresowanie ze strony inwestorów zarówno na obligacje, jak i na akcje. Jeśli się to uda, to Vistula będzie zupełnie nową spółką" - powiedział Pilch.
"Dodatkowo chcemy zrefinansować krótkoterminowe obligacje zapadające w grudniu o wartości 50 mln zł. Spółka praktycznie miałaby tylko długoterminowe finansowanie i finansowanie obrotowe" - powiedział prezes.
Poinformował, że umorzenie zadłużenia o ok. 50 mln zł przeszłoby przez wyniki spółki w trzecim kwartale tego roku.
"Umorzenie zadłużenia w wysokości 50 mln zł byłoby rodzajem one-offu. Wpłynie na wynik brutto, a że spółka ma stratę podatkową, to wpływ na wynik netto będzie zbliżony" - powiedział prezes Vistuli.

Prezes Pilch poinformował, że po drugim kwartale grupie prawdopodobnie udało się zniwelować stratę z pierwszego kwartału. Na koniec marca 2013 roku strata netto Vistula Group wynosiła 6,6 mln zł, strata operacyjna prawie 3,2 mln zł przy przychodach na poziomie 83,5 mln zł.
"W drugim kwartale wyniki będą lepsze. Początek kwartału był niezbyt dobry, ale końcówka zdecydowanie lepsza. Jest szansa odrobić stratę z pierwszego kwartału" - powiedział Pilch.
Powiedział, że najlepiej wypada sprzedaż w segmencie odzieży męskiej.
"W markach męskich mamy kontynuację pozytywnego trendu, trochę gorzej jest w jubilerstwie, ale tendencja też jest pozytywna. Słabiej wypada część damska, symptomy poprawy będą pewnie tam widoczne w trzecim kwartale" - powiedział prezes Vistuli.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.167.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!