PARTNERZY PORTALU

Property Forum: Sytuacja na rynku jest dobra, ale przyszłość trudna do przewidzenia

Property Forum: Sytuacja na rynku jest dobra, ale przyszłość trudna do przewidzenia
  • Autor: Propertynews.pl (Tomasz Elżbieciak)
  • Dodano: 29 wrz 2011 10:38

Polski rynek nieruchomości komercyjnych odbudowuje się po trudnych czasach kryzysu, co szczególnie widać w dobrym dla branży 2011 r. Istnieje jednak pewna obawa, że korzystny trend może zahamować zapowiadana przez wielu ekspertów druga fala kryzysu. Takie wnioski przyniosła główna debata konferencji Property Forum 2011, która odbyła się 26 września w Warszawie.

  • Autor: Propertynews.pl (Tomasz Elżbieciak)
  • Dodano: 29 wrz 2011 10:38

- Rok 2011 jest bardzo dobry dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych dzięki obecnej, dobrej sytuacji gospodarczej Polski i pozytywnym prognozom na kolejne lata - powiedziała Agata Sekuła, dyrektor regionalny w Jones Lang LaSalle.

Od początku roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych zawarto transakcje o wartości ok. 1,6 mld euro, z czego ok. 800 mln euro przypadało na obiekty handlowe, a pozostała część głównie na biura i magazyny. Sprzedano ok. 550 tys. m kw. powierzchni handlowych i ok. 280 tys. m kw. powierzchni biurowej (ok. 130 tys. m kw. przypadło na rynek warszawski).

- Do końca tego roku wartość transakcji może łącznie przekroczyć 2 mld euro - podkreśliła Sekuła. Zaznaczyła jednak, że na rynku panuje pewna obawa przed drugą falą kryzysu, dlatego trudno o długoterminowe prognozy.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Edgar Rosenmayr, dyrektor zarządzający Kulczyk Silverstein Properties, powiedział, że trudno obecnie gdybać, czy nadejdzie kolejne spowolnienie gospodarcze. - Aby się przed nim uchronić trzeba inwestować w nieruchomości w dobrych lokalizacjach i na stabilnych rynkach. Nasza firma w Polsce zamierza skoncentrować się na rynku warszawskim - stwierdził.

Dodał, że ze względu na sytuację w USA i Europie Zachodniej zainteresowanie Polską wśród inwestorów zagranicznych może wzrastać.
- Polska jest jednym z najstabilniejszych i ciekawych rynków w Europie. To zachęca do lokowania kapitału - ocenił.

Michael Sternicki, dyrektor generalny Aaeral Bank w Polsce, wskazał, że żaden z segmentów rynku nieruchomości komercyjnych nie cieszy się szczególnymi względami banków. Każdy projekt jest analizowany osobno.

Dodał, że w przyszłości deweloperom może być trudniej o uzyskanie finansowania inwestycji, gdyż działalność banków będzie coraz bardziej regulowana pod kątem ryzyka.

- Nie mamy dziś żadnych problemów z finansowaniem inwestycji przez banki. Ich marże spadają już nawet poniżej poziomu dwóch procent - zaznaczył Jan Mroczka, prezes Rank Progress. - Co roku chcemy oddawać do użytku kilka nowych nieruchomości. Nasze plany zakładają, że do 2014 r. zrealizujemy 14 centrów handlowych. Jestem spokojny o cykliczną realizację i sprzedaż projektów - dodał.

Michał Goli, prezes GC Investment, podkreślił, że w ostatnich, kryzysowych latach, największą popularnością wśród nieruchomości komercyjnych cieszył się rynek obiektów handlowych, zwłaszcza sieci dyskontowych.

- Popularność dyskontów nie uległa zachwianiu podczas kryzysu, o czym świadczą chociażby wyniki finansowe sieci Biedronka. Nieznacznie spadły tylko stawki czynszu deweloperów - wskazał Goli.

W jego opinii, ten trend powinien potrwać jeszcze kilka lat. Natomiast w kolejnych latach centra handlowe będą lokowane przede wszystkim w mniejszych miastach. - Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców w większości są już nasycone w centra handlowe. Większe perspektywy dla tego rynku mają miasta od 60 do 80 tys. mieszkańców - podkreślił Goli.

Bartłomiej Hoffmann, prezes Immobel Poland, ocenił, że najemcy biur dopasowali wielkość powierzchni do swoich potrzeb w czasie kryzysu. Dlatego rynek biurowy jest już przygotowany na ewentualne kolejne spowolnienie gospodarcze. - Na rynku nie prowadzi się już tak wielu inwestycji spekulacyjnych, jak przed kilkoma laty. Jeśli już ruszają nowe inwestycje, to są one dopasowane do potrzeb rynku, co przekłada się też na systematyczny spadek pustostanów - powiedział Hoffman.

- Dlatego ewentualne turbulencje na rynku nie będą miały dużego wpływu na deweloperów. Możliwa jest natomiast korekta czynszów, czy lekkie przesunięcia terminów w realizowanych inwestycjach - ocenił. Dodał, że druga fala kryzysu może mieć negatywny na płytkie rynki biurowe, m.in. Krakowa czy Wrocławia, gdzie wśród najemców znaczący udział mają firmy z sektora BPO.

Hoffman podkreślił, że perspektywy kilkunastu lat rozwoju ma przed sobą rynek biurowy w Warszawie. - Rynek warszawski oferuje obecnie ok. 3,5 mln m kw. powierzchni biurowej. To dwa razy mniej niż Wiedeń i cztery razy mniej niż Bruksela, które są miastami o podobnej wielkości co Warszawa. Dlatego stołeczny rynek ma przed sobą długie perspektywy rozwoju. Warszawa pociągnie za sobą także rynki regionalne - podsumował Hoffman.

Organizatorem Property Forum 2011 była Grupa PTWP, wydawca m.in. portalów propertynews.pl i wnp.pl oraz Miesięcznika Gospodarczego „Nowy Przemysł".


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.125.76
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!