PARTNERZY PORTALU

Przestrzeń wspólna - wspólny zysk. Tak sprawdza się w projektach mixed-use

Przestrzeń wspólna - wspólny zysk. Tak sprawdza się w projektach mixed-use
Marcin Wawiernia, architekt, Design & Concept Manager Nhood Polska.
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 30 maj 2022 10:51

Czy z punktu widzenia inwestora warto inwestować w przestrzenie wspólne? Kto decyduje o ich kształcie i funkcjach? - m.in. o tym mówi Marcin Wawiernia, architekt, Design & Concept Manager Nhood Polska.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 30 maj 2022 10:51
  • Ostatnie lata rozwoju naszych miast przyniosły wiele zmian - mówi Marcin Wawiernia, architekt, Design & Concept Manager Nhood Polska.
  • Mieszkańcy coraz bardziej  interesują się swoim otoczeniem, odważniej zgłaszają braki w bezpośrednim sąsiedztwie – od braku zieleni, przez nadmierny hałas, zepsuty plac zabaw,  aż po brak różnorodności programowo funkcjonalnej.
  • Chaos przestrzenny nie może pogłębiać się wiecznie - uważa Marcin Wawiernia.

 Mieszkańcy pragną współdecydować oraz aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Pojawiają się dyskusje o tym, skąd bierze się zła jakość powietrza, z czego wynikają korki. Staje się jasne, że chaos przestrzenny nie może pogłębiać się wiecznie. Jako świadomy inwestor chcemy coś z tym zrobić - mówi Marcin Wawiernia, architekt, Design & Concept Manager Nhood Polska. 

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak tłumaczy, przy każdej nowej inwestycji kształtowany jest indywidualny proces inwestycyjny w zależności od potencjału miejsca.

Na przykładzie Wilanów Park nasza praca rozpoczęła się na etapie projektu MPZP, gdzie udało się wypracować bezpieczny kompromis pomiędzy rentowną inwestycją a oczekiwaniami Miasteczka Wilanów. Jako wkład do podjęcia ostatecznych decyzji wykonaliśmy szereg działań takich jak: rozmowy sąsiedzkie, konkurs przy współpracy z SARP na przestrzeń parkową, profil mieszkańca/klienta. Po stronie NHOOD stworzyliśmy team projektowy składający się z (urbanistów, architektów, projekt, property, aset menagerów). Jako zespół analizowaliśmy dostarczone nam dane odsiewając koncert życzeń od faktycznych potrzeb. Pozwoliło nam to na stworzenie całkiem nowego produktu na rynku retail - mówi Marcin Wawiernia.

Jak będą wyglądały przestrzenie wspólne w najnowszym projekcie Nhood Polska?

 - W kontekście podnoszenia jakości środowiska mixed-use konieczne wydaje się wypracowanie systemu promocji dobrych praktyk. Prezentacja dobrych praktyk powinna odbywać się z rozbiciem na poszczególne zagadnienia oraz powinna być połączona z jasnymi wytycznymi - na co należy zwracać uwagę przy wyborze i zatwierdzaniu projektów - podkreśla Marcin Wawiernia. - Wszechstronna analiza wpływa na postawienie wniosków ogólnych i wskazówek, na jakie obszary w zakresie kształtowania zabudowy należy zwrócić szczególną uwagę.

Na osi kompozycyjnej przecinającej obiekt, Nhood planuje dwa główne place. Plac miejski od strony projektowanej Al. Rzeczypospolitej jako plac spotkań z widokiem na Świątynię Opatrzności, monumentalną architekturą, dominantą i tarasem widokowym, restauracjami, skwer z ławeczkami.

Po przeciwnej stronie od ul. Przyczółkowej znajduje się Oranżeria zatracająca granice pomiędzy obiektem handlowym a parkiem. Rozbudowana strefa F&B wewnętrzna i zewnętrzna z ofertą dla każdego.

- Licząca 2 ha przestrzeń parkowa z rozbudowanym programem funkcjonalnym jest odpowiedzią na przeprowadzone rozmowy sąsiedzkie - opisuje Marcin Wawiernia. - Przede wszystkim zieleń wysoka, ścieżki tematyczne/edukacyjne, polany, place zabaw, scena teatralna, sport, bioróżnorodność, retencja wody, górki, sanki. Wilanów Park ma stanowić kompletny projekt zgodny z oczekiwaniami świadomego społeczeństwa - podkreśla.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.147.7
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!