• W czerwcu przeprowadzono szkolenia z przedstawicielami Fundacji TAKpełnosprawni.
  • Najemcy uczyli się w jaki sposób komunikować się z klientami głuchymi i niewidomymi.
  • W Carrefourze podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu na kilka godzin zmniejszane jest oświetlenie.

- Zdajemy sobie sprawę, że nie tylko udogodnienia architektoniczne sprawiają, że centra handlowe są uznawane za przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Bardzo ważna jest również odpowiednia komunikacja, dzięki której wszyscy, bez względu na swoje ograniczenia, czują się traktowani z szacunkiem – mówi Marek Ćwiek, dyrektor Posnanii, która w 2018 r. otrzymała tytuł „Lidera Dostępności” przyznawany przez Fundację Integracja.

Wyróżnikiem Posnanii są liczne udogodnienia dla klientów ze specjalnymi potrzebami. Na bieżąco prowadzone są również działania z najemcami, aby edukować i uświadamiać, jak prawidłowo rozmawiać i zachowywać się wobec odwiedzających. W tym celu w czerwcu przeprowadzono szkolenia z przedstawicielami Fundacji TAKpełnosprawni. Bardzo się cieszymy, że Posnania zaprosiła nas do siebie i podjęła decyzję o przeprowadzeniu warsztatów – to pokazuje, że wszyscy klienci i klientki są tu mile widziani – dodaje współprowadząca warsztaty Agata Robińska, prezeska Fundacji TAKpełnosprawni.

Szkolenia były okazją, aby dowiedzieć się m.in. jak działa pętla indukcyjna oraz czym jest komfortka. Najemcy uczyli się również, w jaki sposób komunikować się z klientami głuchymi i niewidomymi, a także poznali potencjalne zachowania osób neuroatypowych.

- Dzięki warsztatom uświadomiliśmy sobie, że niepełnosprawność, choć nie zawsze widoczna, dotyczy sporej części społeczeństwa, i nie powinna determinować sposobu, w jaki postrzegamy drugiego człowieka. Wzrosła też nasza pewność w kontaktach z osobami z niepełnosprawnościami i mamy nadzieję, że poprzez praktyczne informacje, które otrzymaliśmy, będziemy umieli odpowiedzieć na ich potrzeby – mówią przedstawiciele firmy Veolia biorący udział w warsztatach.  

Dostępność dla wszystkich

Niedawne szkolenie dla najemców i służb nie było jedynym tego rodzaju, na które zdecydowała się Posnania. Jako pierwsze centrum handlowe w Polsce, już w 2019 roku, przy współpracy z Fundacją Wózkowicze zorganizowała warsztaty pod hasłem „Pracownik z Klasą – obsługa klienta z niepełnosprawnością” dla pracowników ochrony, punktów informacji i serwisu sprzątającego. Fundacja Wózkowicze oraz fundacje Amikus i Psavard pełniły w Posnanii również rolę konsultantów w temacie wprowadzanych w centrum usprawnień. Przeprowadzony przez członków fundacji audyt udowodnił, że Posnania jest przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, dzięki wielu rozwiązaniom technologicznym i funkcjonalnym.

Wózkowicze pomogli także w zorganizowaniu strefy Working Zone, tak by bez problemu mogły z niej korzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. W razie potrzeby na klientów Posnanii czeka także wypożyczalnia wózków dla osób z niepełnosprawnościami – jest to nieodpłatna usługa, którą można zarezerwować zarówno przed wizytą w centrum, jak i w jej trakcie.

Nieustanny rozwój usprawnień

W Posnanii nie brakuje również najemców świadomych potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W Carrefourze dla klientów poruszających się na wózkach przygotowana jest odpowiednio dostosowana kasa. Ponadto w sklepie dostępna jest usługa asystenta osoby z niepełnosprawnością, który pomaga w robieniu zakupów.

Warto również dodać, że w Carrefourze podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu na kilka godzin zmniejszane jest oświetlenie, a wszelkie komunikaty i muzyka są wyciszane.

Ten dzień obchodzi również Posnania, która zostaje podświetlona na niebiesko, włączając się w światową akcję „Zaświeć się na niebiesko” i wyrażając solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Klienci centrum mogą również na co dzień skorzystać z pokoju wyciszenia, czyli specjalnie odizolowanego pomieszczenia, do którego można udać się, aby odreagować napięcie i na moment odciąć się od otaczających bodźców.

– Cały czas pracujemy nad wprowadzaniem nowych rozwiązań. W czasie pandemii razem z firmą MIGAM stworzyliśmy film w języku migowym, który był wyświetlany w Posnanii i przedstawiał obowiązujące u nas zasady bezpieczeństwa. W najbliższych miesiącach będziemy natomiast testować aplikację The Compass umożliwiającą osobom niewidomym i słabowidzącym komfortowe poruszanie się po przestrzeni centrum – mówi Marek Ćwiek. – Wiemy, że osoby ze specjalnymi potrzebami często boją się odwiedzać centra handlowe samodzielnie ze względu na potencjalne problemy architektoniczne czy komunikacyjne. Dzięki współpracy z ekspertami dowiadujemy się, jak wspierać klientów z niepełnosprawnościami podczas wizyty w Posnanii, która, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, jest dobrze dostosowana do ich potrzeb.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl