PARTNERZY PORTALU

Traffic musi wyprowadzić się z Brackiej. Jabłkowscy odzyskują kamienicę

Traffic musi wyprowadzić się z Brackiej. Jabłkowscy odzyskują kamienicę
  • Autor: www.gazeta.pl
  • Dodano: 31 lip 2013 09:58

Rodzina Jabłkowskich nie ma wątpliwości: to wieloletnie zaniedbania doprowadziły do pożaru w Trafficu. Mają nadzieję, że to przyspieszy odzyskanie przez nich budynku przy Brackiej 25. Komornik już działa

Bywalcy Traffica musieli być wczoraj niemile zaskoczeni. Na drzwiach popularnej księgarni wisiała kartka oznajmiająca, że z powodu awarii elektryczności sklep został zamknięty. W środku faktycznie było ciemno, a zdezorientowani klienci nie mogli się dowiedzieć, kiedy księgarnia znów będzie czynna. A wszystko przez pożar, który wybuchł w poniedziałek. Dym wydostawał się z księgarni i przedostawał do stojącego obok Nowego Domu Jabłkowskich. Pracownicy obu budynków opowiadali, że widzieli błyski ognia i słyszeli odgłosy przypominające detonacje.

Pracownicy RWE stwierdzili zniszczenie tzw. przyłącza, czyli instalacji, która łączy zewnętrzną sieć energetyczną z wewnętrzną instalacją budynku, w którym znajduje się Traffic. - Trwają prace nad odtworzeniem zniszczonego fragmentu sieci i przywróceniem zasilania. Mogą potrwać nawet do środy - usłyszeliśmy w biurze prasowym RWE. Co doprowadziło do awarii, dowiemy się za kilka dni.

Wątpliwości w tej sprawie nie ma rodzina Jabłkowskich, od lat walcząca o odzyskanie własności nieruchomości przy Brackiej 25. - Pożar to efekt wieloletnich zaniedbań zarządzającego nieruchomością Jerzego Kowalewskiego i jego firmy Zarząd Nieruchomości - uważa Jan Jabłkowski, doradca zarządu Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jest potomkiem właścicieli jednego z najsłynniejszych przedwojennych warszawskich domów towarowych. We wrześniu tego roku minie 100 lat, odkąd Feliks, Zbigniew i Tomasz Jabłkowscy wmurowali kamień węgielny pod budynek przy Brackiej 25.

Po wojnie Dom Braci Jabłkowskich został znacjonalizowany. W 1984 roku przekazano go Związkowi Rzemiosła Polskiego. Związek podnajął go Jerzemu Kowalewskiemu, a ten w 2003 r. podpisał umowę z Traffic Club na prowadzenie w budynku księgarni, sklepu z płytami oraz restauracji.

W tym czasie Jabłkowscy walczyli już o zwrot swojego majątku.

W 2006 r. wyrokiem sądu ZRP został pozbawiony prawa do użytkowania wieczystego. W 2010 r. Jabłkowscy mogli podpisać z władzami Warszawy akt notarialny, dający im grunt pod budynkiem w wieczystą dzierżawę na 99 lat. Dodatkowo w 2009 r. minister spraw wewnętrznych unieważnił decyzję komunalizacyjną budynku, uznając, że nigdy nie przestał on być własnością rodziny.

W międzyczasie rodzina odzyskała sąsiedzką, niezabudowaną działkę na rogu Chmielnej i postawiła tam nowoczesny biurowiec. Zbudowano go tak, by w przyszłości, w razie potrzeby, dało się go połączyć ze stuletnim budynkiem.

Tyle że Traffik nie chce się wyprowadzić. Potwierdzenie wyroku nakazującego mu opuszczenie zajmowanych pomieszczeń Jabłkowscy miesiąc temu uzyskali w sądzie apelacyjnym. Dzięki temu do akcji mógł wkroczyć komornik, który wysłał już pierwsze wezwanie eksmisyjne. Nie zostało odebrane, więc niebawem wyśle następne. Ale wszystko wskazuje na to, że dni Traffika na Brackiej 25 są już policzone.

- Zaproponowaliśmy Traffikowi dwie korzystne umowy na dalsze prowadzenie księgarni tak bardzo lubianej przez warszawiaków, ale nie otrzymaliśmy z ich strony żadnej odpowiedzi. Trzeciej propozycji już nie wyślemy - mówi Jan Jabłkowski.

Cała rodzina ma nadzieję, że uda jej się wejść do swojej własności jesienią. Z nieoficjalnych informacji wynika, że prowadzi już rozmowy z inną ogólnopolską siecią księgarni.

W Trafficu nikt nie odbierał wczoraj telefonów.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.65.228
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!