Wilanów - jeszcze Miasteczko, czy już miasto w mieście? Handel w dzielnicy pod lupą


Około 460 lokali handlowych i usługowych, 37,5 tys. mieszkańców i trzecia najwyższa siła nabywcza w Warszawie – Miasteczko Wilanów ma apetyt na nowoczesny handel i - co ważne - wszelkie możliwości, by z niego korzystać.
Rozwój sektora mieszkaniowego generuje nowe możliwości handlowe. Dziś szybkie zakupy spożywcze, wizytę u kosmetyczki czy fryzjera chcemy mieć na wyciągnięcie ręki, a przynajmniej – blisko miejsca, w którym mieszkamy. Zauważają to urbaniści i projektanci nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, czego najlepszym potwierdzeniem jest warszawskie Miasteczko Wilanów.
Wilanów to jedna z najprężniej rozwijających się warszawskich dzielnic. Według danych GUS, zasoby mieszkaniowe Wilanowa rosną każdego roku o ok. 1 000 – 2 000 mieszkań. Co więcej, w przeciągu ostatniej dekady liczba mieszkańców tej części stolicy wzrosła o rekordowe 225%, do poziomu 37 511 mieszkańców (według oficjalnych statystyk z końca 2017 roku). Jednocześnie osoby mieszkające w Wilanowie dysponują trzecią po Śródmieściu i Mokotowie, najwyższą siłą nabywczą w Warszawie (12 841 EUR/ osobę/ rok; wg. MBR).
Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców rosną nasze potrzeby i oczekiwania w stosunku do funkcji handlowych osiedla, co doskonale widać w Wilanowie. Aktualnie w ofercie dzielnicy znajdują się mniejsze centra typu convenience, parki handlowe, a także sklepy zlokalizowane w parterach budynków mieszkaniowych i biurowych.
- Aktualne trendy zakupowe, mieszkaniowe i planistyczne najlepiej odzwierciedla powstające od 2002 roku Miasteczko Wilanów. Ta część dzielnicy, jako jedno z niewielu osiedli w Polsce, jest oparta o spójną urbanistycznie wizję, tzw. „masterplan”. Z założenia Miasteczko miało stanowić samowystarczalne osiedle o zróżnicowanych funkcjach, oparte o ideę miasta w mieście i lokalności. W praktyce oznacza to, że osiedle miało w kompleksowy sposób obsługiwać mieszkańców osiedla tak, by nie musieli oni odbywać zbędnych podróży - tłumaczy Jan Jakub Zombirt, dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.
Rolę centrum dzielnicy, która póki co nie ma centralnego rynku, pełni aktualnie wielofunkcyjny projekt Royal Wilanów, który oferuje stosunkowo dużo wysokiej jakości przestrzeni w jednym miejscu. W projekcie dominuje funkcja biurowa, jednak nie zapomniano też o przestrzeni handlowo-usługowej i rekreacyjnej.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)
Odpowiedz-
1
0
Odpowiedz-
0
0