PARTNERZY PORTALU

Wyniki Redanu w okresie wiosenno-letnim mogą być gorsze od wcześniejszych oczekiwań

  • Autor: PAP
  • Dodano: 14 maj 2013 15:10

Redan widzi niedopasowanie swojej kolekcji wiosenno-letniej do oczekiwań klientów i spodziewa się, że wyniki w okresie drugiego i trzeciego kwartału będą gorsze od wcześniejszych oczekiwań - poinformował na konferencji wiceprezes Redanu, Bogusz Kruszyński.

"W marcu, a szczególnie w kwietniu wyraźnie widać, że kolekcja na sezon wiosna/lato 2013 nie jest dobrze dopasowana do obecnych warunków rynkowych. Klienci oczekują przede wszystkim niskich cen i jakość ma dla nich drugorzędne znaczenie. Nasze niedopasowanie powoduje, że sprzedaż części modowej jest obecnie we wszystkich kanałach niższa od naszych oczekiwań" - powiedział Kruszyński.

"Odwrócenia tej tendencji spodziewamy się, gdy do sklepów wejdzie kolekcja jesienno-zimowa" - dodał.

W I kwartale sprzedaż w segmencie modowym Redanu wzrosła o 20,7 proc. do 52,3 mln zł. Spadła jednak marża handlowa. Wyniosła ona 43,4 proc. w porównaniu z 50,3 proc. rok wcześniej.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Kwartał był zupełnie inny pod względem struktury sprzedaży i marż niż w 2012 roku - dużo większy udział stanowiła kolekcja jesienno-zimowa. Wszystko przez utrzymującą się złą pogodę" - powiedział Kruszyński.

Strata brutto segmentu modowego w pierwszym kwartale wyniosła 0,3 mln zł, wobec 2,1 mln zł w pierwszym kwartale 2012 roku.

Redan w pierwszym kwartale kontynuował prace nad strukturą sprzedaży w segmencie modowym. Spółka zamknęła sześć nierentownych sklepów własnych i zamieniła pięć kolejnych na placówki franczyzowe. Na drugi kwartał Redan planuje siedem kolejnych zamknięć, chce też nadal zamieniać sklepy własne na franczyzę.

Spółka zamierza kontynuować rozwój sieci sklepów w Rosji.

"W Rosji chcemy rosnąć. Ciężko o wzrost będzie na Ukrainie, gdzie mamy już duży udział rynkowy i niespecjalnie jest gdzie otwierać nowe sklepy" - powiedział wiceprezes.

Sprzedaż internetowa Redanu w pierwszym kwartale odpowiadała za 15 proc. przychodów grupy. Ten udział ma w kolejnych okresach rosnąć.

"Widzimy duże możliwości stojące przed e-commerce. Dlatego pracujemy nad uruchomieniem nowej platformy na rynek krajowy, chcemy też rozpocząć w tym kwartale sprzedaż internetową w Rosji" - powiedział wiceprezes.

"W tym kanale sprzedażowym uzyskujemy obecnie najlepsze marże" - dodał.

Redan rozmawia z zagranicznymi sklepami multibrandowymi, w których chciałby sprzedawać swoje produkty.

"Kierujemy uwagę na Europę Południową. Już jesteśmy obecnie w kilku miejscach, ale chcemy by skala tej działalności rosła" - powiedział Kruszyński.

SEGMENT DYSKONTOWY MA POPRAWIĆ WYNIK NETTO W TYM ROKU

Redan spodziewa się, że pomimo straty w pierwszym kwartale, segment dyskontowy poprawi w tym roku ubiegłoroczny zysk netto, który wyniósł 1,3 mln zł.

"Nasz optymizm opieramy na istotnej poprawie wyników, którą obserwujemy od nadejścia wiosny" - powiedział Kruszyński.

W pierwszym kwartale 2013 roku TextilMarket, dyskontowy segment działalności Redanu, przyniósł 2,4 mln zł straty brutto. Strata wynikała głównie z utrzymywania się niskich temperatur oraz opadów w całym kwartale - ocenił Kruszyński.

Przychody segmentu wzrosły o 3,9 proc. do 45,6 mln zł.

W trzecim kwartale Redan planuje uruchomienie internetowej platformy sprzedażowej dla segmentu dyskontowego.

PODPISANIE UMOWY RESTRUKTURYZACYJNEJ DO KOŃCA MAJA

Redan spodziewa się, że o ile zgody formalne na to pozwolą, to umowa restrukturyzacyjna z wierzycielami spółki zostanie podpisana do końca maja.

"Obecnie treść umowy jest negocjowana" - wyjaśnił Kruszyński.

Łączna wartość kredytów, limitów kredytowych, akredytyw udzielonych spółkom oraz wyemitowanych obligacji grupy Redan wyniosła na koniec pierwszego kwartału około 60 mln zł.

We wtorek spółka podała, że po raz kolejny zostały przekroczone kowenanty obligacji serii C. W związku z przekroczeniem wskaźników posiadacze papierów mogą wnosić o ich przedterminowy wykup. Do tej pory z tej możliwości skorzystali obligatariusze posiadający papiery o wartości 309 tys. zł

"Obligatariusze serii C posiadający 8,1 mln zł obligacji serii C z 8,5 mln zł łącznej wartości całej emisji są stroną umowy restrukturyzacyjnej, w której zobowiązali się wstępnie nie żądać przedterminowego wykupu" - powiedział Kruszyński.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.125.76
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!