• Prace nad pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł już ruszyły.
  • Świętowaniu będą towarzyszyć również liczne atrakcje dla klientów i ich pociech.
  • Wielkie obchody 30-tych urodzin sklepu IKEA w Jankach wystartowały 7 sierpnia, potrwają do soboty, 2 września.

Wszystko zaczęło się 25 sierpnia 1993 roku, kiedy IKEA Janki po raz pierwszy otworzyła swoje drzwi dla klientów. Punkt był jednocześnie trzecim sklepem IKEA w Polsce. Jeden istniał już w centrum miasta w Al. Jerozolimskich (otwarcie 1992), a drugi – w Gdańsku (otwarcie kwiecień 1993). W latach transformacji systemowej szwedzki sklep z wyposażeniem wnętrz wzbudził spore zainteresowanie Polaków.

W ciągu pierwszych pięciu dni sklep w Jankach odwiedziło ok. 75 tys. gości. 10 bezpłatnych autobusów IKEA przewiozło ok. 21 tys. osób, dzięki 170 taksówkom wynajętym na koszty firmy, kolejne 1500 odwiedziło sklep. Oczekujących w kolejkach klientów poczęstowano 1000 kg cukierków i wręczono im 5 tys. kwiatów - żółtych gerber.

Od tamtego momentu mija właśnie 30 lat, a więzi IKEA z Polską oraz z rynkiem warszawskim są silniejsze niż kiedykolwiek. Co więcej – co piąty produkt IKEA na świecie produkowany jest w polskiej fabryce, a 5,5 mln domów w Polsce wyposażonych jest w produkty IKEA. Dziś sklepy IKEA to bliski sąsiad - w Warszawie klienci mają do wyboru dwa (w Jankach i na Targówku), oraz dwa Studia planowania i zamówień IKEA (w CH Wola Park i w Westfield Mokotów) oraz Punkt Planowania IKEA (Ursus). 

Ale to nie wszystko – marka chce stale odpowiadać na wzrastające potrzeby konsumentów i dlatego obecnie rozwija się w kierunku omnikanałowym, co w IKEA oznacza dawanie klientom opcji wyboru najwygodniejszego dla nich miejsca i sposobu zakupów, w sklepie, czy online i zamawianych z dostawą czy też do własnego odbioru.

IKEA Janki. Fot. Mat. pras.
IKEA Janki. Fot. Mat. pras.

Śmiało można powiedzieć, że sklep IKEA w Jankach był przykładem i miejscem różnego rodzaju testów i nowych praktyk – to właśnie w nim testowano rozwiązania, które później z powodzeniem wprowadzano w kolejnych sklepach w kraju. Dziś IKEA w Jankach to modelowy sklep o powierzchni 25 355,66 mkw. – niemal dwa razy większej aniżeli w chwili, gdy jego próg przekroczył pierwszy klient. Zanim jednak IKEA w Jankach osiągnęła obecny format, w ciągu 30 lat przeszła wiele zmian. 

Początkowo IKEA w Jankach była parterowym budynkiem mieszczącym sklep, restaurację oraz magazyn na stosunkowo niewielkiej powierzchni. W 2001 roku dokonano pierwszej przebudowy i dobudowano piętro, gdzie przeniesiono i rozwinięto restaurację oraz część ekspozycyjną.

W 2019 roku sklep powiększono o Magazyn Zewnętrzny IKEA. 

Podczas 30 lat obecności IKEA w Jankach na rynku dokonało się wiele zmian nie tylko w szwedzkiej marce, ale również w naszych domach, w Polsce, na świecie i… w podejściu do troski o środowisko i planetę. Dlatego zmieniając się firma postawiła sobie ambitne cele. W ramach strategii zrównoważonego rozwoju IKEA chce stać się firmą przyjazną dla klimatu między innymi poprzez wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo stara się, aby dostawy do klientów IKEA były możliwie jak najbardziej przyjazne ludziom i środowisku. Już dziś około 60 proc. dostaw do klientów realizowanych w Warszawie to dostawy niskoemisyjne.

Obchody 30-tych urodzin stały się zatem wyjątkową okazją do pokreślenia zaangażowania sklepu IKEA w Jankach w działania na rzecz poprawy stanu środowiska.

Obchody zaczęto już w czerwcu poprzez rozpoczęcie prac modernizacyjnych, których celem jest obniżenie śladu węglowego. Inwestycje rozpoczęte w sklepie obejmują wymianę central wentylacyjnych oraz zmianę źródła ciepła: z gazu na źródło bardziej przyjazne środowisku. Po przebudowie budynek chłodzony oraz ogrzewany będzie za pomocą gruntowych wymienników ciepła. Dzięki temu sklep stanie się niezależny od paliw kopalnych i ograniczy emisję CO2.

Sklep w Jankach był też pierwszym sklepem w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, w którym IKEA na dachu magazynu zewnętrznego stworzyła domki dla pszczół. I tak, nieprzerwanie od czerwca 2021 roku, to rozwiązanie przyczynia się do zwiększenia liczby tych niezwykłych owadów w środowisku i lepszego zapylenia roślin znajdujących się w promieniu do 5 km od budynku.

Wszyscy odwiedzający IKEA w Jankach mogą przez cały rok podejrzeć na żywo ciężką pracę owadów, dzięki specjalnym kamerom umieszczonym w ulach. Inicjatywa stworzenia domu dla zapylaczy to zasługa pracowników sklepu, wśród których wielu jest związanych prywatnie z tematem pszczelarstwa.

W listopadzie 2021 roku IKEA wprowadziła Usługę Oddaj i Zyskaj, która pozwala klientom przekazywać używane produkty IKEA w zamian za bony na kolejne zakupy. Ale to nie wszystko. Kupujący w sklepie IKEA w Jankach mogą też nabyć przedmioty z tzw. „drugiej ręki”. Produkty dostępne są w niższych, okazyjnych cenach, w Dziale Okazje na Okrągło. 

Wspólne świętowanie potrwa prawie miesiąc! Do 2 września w sklepie i poza nim czekają na klientów liczne atrakcje, które mają podkreślić zarówno długą historię sklepu, jak i dynamiczne zmiany prowadzące do miejsca, w którym jest teraz. 

Z okazji naszych 30-tych urodzin celebrujmy naszą długą historię i zmiany jakie zaszły na przestrzeni lat, które nas ukształtowały. Zmieniło się wiele, ale jedno jest niezmienne – wciąż pozostajemy dobrym sąsiadem, a naszym celem jest dostarczanie warszawiakom sprawdzonych, funkcjonalnych rozwiązań do domu. Nie tylko w przystępnej cenie, ale też wykonanych z coraz bardziej zrównoważonych materiałów! Zapraszamy na nasza 30-kę! – mówi Monika Zielińska, Dyrektorka Regionu IKEA w Jankach.

Na klientów czekają zatem otwarte warsztaty pszczelarskie (pamiętajmy o ulach na dachu), dla miłośników fotografii experience box z instrukcją montażu urodzinowego tortu! W trakcie warsztatów dla najmłodszych, dzieci będą mogły poznać tajniki segregacji odpadów, zaprojektować własny mebel IKEA i zamienić się w eko-detektywa odgadując ekologiczne zagadki w sklepie. Marka włączy się również w rodzinny eko piknik w Falentach, który odbędzie się już 3 września. 

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl