PARTNERZY PORTALU

Złote Tarasy w Warszawie bardziej zielone. Centrum handlowe zdradza, jak wdraża ESG

Złote Tarasy w Warszawie bardziej zielone. Centrum handlowe zdradza, jak wdraża ESG
ESG w Złotych Tarasach. Fot. mat. pras.
  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 18 maj 2022 12:15

Centrum handlowe Złote Tarasy w Warszawie wdrożyło politykę ESG opartą m.in. na optymalizacji poboru energii elektrycznej, ,,zielonej energii” czy segregacji odpadów.

  • Autor: PropertyNews.pl
  • Dodano: 18 maj 2022 12:15
  • Environmental, Social and Corporate Governance teraz ważne też dla centrum handlowego Złote Tarasy.
  • To odpowiedź na zapotrzebowanie tynku i rosnącej świadomości klientów galerii.
  • W ostatnich latach w Złotych Tarasach przeprowadzono szereg działań mających na celu optymalizację kosztów związanych z poborem energii elektrycznej na terenie obiektu.

- Według ogólnodostępnych informacji, tylko co czwarty europejski budynek jest efektywny energetycznie, a jest to niezwykle istotne, gdyż mówi się, że nieruchomości są odpowiedzialne za ponad 1/3 emisji CO2 na świecie – mówi Maciej Sanetra, dyrektor CH Złote Tarasy, Cushman & Wakefield.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl

Złote Tarasy są swoistą handlową wizytówką Warszawy, dlatego od lat na bieżąco wdrażamy działania z zakresu ESG, by dbać nie tylko o satysfakcję naszych klientów, ale również o środowisko naturalne – dodaje Maciej Sanetra. 

W ostatnich latach, w Złotych Tarasach przeprowadzono szereg działań mających na celu optymalizację kosztów związanych z poborem energii elektrycznej na terenie obiektu. Jednym z najważniejszych był audyt energetyczny, którego celem była ocena istniejącego stanu użytkowania energii w budynku oraz określenie możliwości i środków służących do jego optymalizacji. W jego wyniku wymienione zostały oprawy oświetleniowe starej generacji na rozwiązania nowego typu o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną (LED).

W korytarzach technicznych oraz innych miejscach, gdzie ciągłe oświetlenie nie jest wymagane zainstalowane zostały również czujniki ruchu, połączone ze zmodernizowanymi oprawami oświetleniowymi. Dodatkowo, w centrum handlowym zainstalowane zostały baterie kondensatorów ograniczające koszty mocy biernej, koniecznej do funkcjonowania maszyn elektrycznych. Istotnym aspektem z pozytywnym wpływem na środowisko było również zakontraktowanie tzw. ,,zielonej energii” pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Złote tarasy wiedzą, jak segregować odpady

Nie od dziś wiadomo, że segregacja śmieci ma ogromny wpływ na środowisko naturalne, dlatego w Złotych Tarasach najemcy centrum są zobligowani do segregacji odpadów, których ilość sięga 160 ton miesięcznie. Służą do tego specjalne kontenery frakcyjne uwzględniające makulaturę, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady zmieszane oraz bio, a także odpady opakowaniowe.

Dodatkowo, w strefie dostaw znajduje się specjalna chłodnia dla produktów spożywczych z przekroczonym termin ważności, które kierowane są do utylizacji. Celem tej segregacji jest nie tylko poprawa stanu środowiska, ale również recykling odpadów, a co za tym idzie, dbanie o zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem i globalizacją, a naturą.

ESG w obrębie strefy parkingowej

Według prognozy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w 2030 roku po polskich drogach poruszać się będzie ok. 1,5 miliona aut elektrycznych odgrywających kluczową rolę w procesie dekarbonizacji transportu drogowego. Mimo, że owa prognoza zdaje się być nieco zbyt optymistyczna, centra handlowe regularnie zwiększają liczbę stacji ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną.

Podobnie jest w Złotych Tarasach, w których klienci mają możliwość naładowania swoich aut podczas zakupów. Dodatkowo, warszawskie centrum handlowe wdrożyło możliwość wjazdu na parking za pomocą kodu QR generowanego w aplikacji mobilnej Złotych Tarasów, co wpływa na znaczne ograniczenie liczby generowanych biletów w formie papierowej. Na podziemnym parkingu znajduje się również bezpłatna strefa parkowania rowerów, zachęcająca kierowców do wybierania alternatywnych, a przy tym ekologicznych środków transportu. 

Na tarasach Złotych Tarasów posadzone zostały łąki kwietne, na których znajdują się ule z pszczołami zapylającymi nie tylko kwiaty na łące, ale też rośliny w centrum Warszawy. Pozyskiwany w procesie miód wykorzystywany jest w działaniach CSR realizowanych przez centrum handlowe.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!