Panel był częścią dwudniowego kongresu bankowości korporacyjnej i finansowania przedsiębiorstw.

"Model ekspansji lokalnej kończy się. Polski rynek rośnie kilka procent rocznie, a są gospodarki, które rosną znacznie szybciej i musimy to wykorzystać jako firmy, jako instytucje finansowe, rządowe" - podkreślił Kopyrski.

Według niego, aby to zrobić efektywnie muszą połączyć siły instytucje rządowe, banki komercyjne polskie i banki komercyjne zagraniczne działające w Polsce, dla których wsparcie polskich klientów w ekspansji zagranicznej jest częścią biznesu.

Kopyrski zwrócił też uwagę na ważną rolę tzw. wsparcia miękkiego. "Analizy rynkowe, sektorowe, informacje na temat celów do przyjęcia, tego jakie firmy trafiają do sprzedaży na innych rynkach; te informacje musimy integrować, dystrybuować do firm" - zaznaczył. Podkreślił konieczność skonsolidowania produktów: PFR, banków komercyjnych takich jak PKO BP, Pekao SA, a także BGK, KUKE, PAIH. "Aby dobrze rozwijać biznes eksportowy, ekspansję kapitałową musimy te informacje odpowiednio upowszechniać i edukować rynek" - podkreślił.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Handlu zwrócił z kolei uwagę, że wobec zagrożenia tzw. twardym brexitem czy wojnami handlowymi, przedsiębiorcy muszą dywersyfikować ryzyko wychodząc na rynki pozaunijne. Według niego, kierunkiem ekspansji polskich przedsiębiorstw jest Afryka. "Świętym Graalem eksportu dla polskich przedsiębiorców są w mniejszym stopniu Chiny, do których trudno się dostać, a w dużo większym stopniu Afryka, która nas chce, potrzebuje, jest w tej samej strefie czasowej, jest dobrze dostępna komunikacyjnie" - przekonywał.

Zaznaczył, że według szacunków w ciągu najbliższych 30 lat ludność Czarnego Lądu podwoi się. "Jest to ludność, która potrzebuje zarówno naszych technologii, jak i naszej żywności. Nie jesteśmy obciążeni historią kolonialną, bardzo nas tam potrzebują" - mówił.

Pisula zaapelował do przedstawicieli instytucji finansowych, sektora bankowego, by zainteresowali się tamtejszymi rynkiem, wyzwaniami związanymi z finansowaniem przedsiębiorstw w Afryce.

"Pójdźcie do Afryki, tak jak my poszliśmy jako PAIH i instytucje PFR za polskimi przedsiębiorcami" - zachęcał.

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl