Czy obligacje są drogie?


Ze względu na dobrą koniunkturę na rynku deweloperskim i utrzymywanie się niskich stóp procentowych, deweloperzy zwiększają swoją działalność poprzez zakupy nowych gruntów. Często zamiast środków własnych korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania, w szczególności emitując obligacje.
Podejmując decyzje o emisji obligacji, właściciele spółek zwracają szczególną uwagę na ich oprocentowanie. Przy rosnących cenach gruntów spowodowanych konkurencją na rynku, rosnących kosztach budowy, na które wpływ mają wzrost cen za materiały budowlane oraz przy wzroście płac, należy dobrze wkalkulować opłacalność realizacji danej inwestycji.
Według Prosperity Time, oprocentowanie obligacji, na jakie mogą liczyć emitenci zależy od wielu aspektów. Głównym czynnikiem jest ryzyko niewypłacalności emitenta obligacji, a więc ocena zdolności spłaty zaciągniętego długu. Zależne jest ono przede wszystkim od jego historii, skali działalności oraz płynności finansowej. Jeśli przedsiębiorstwo istnieje na rynku od kilku/kilkunastu lat, prężnie się rozwija i nie ma problemów z płynnością finansową to oferuje obligatariuszom niższe oprocentowanie, natomiast spółki o słabej kondycji bądź z krótkim okresem działalności będą musiały zaproponować inwestorom wyższe oprocentowanie.
Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU (50%) JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.