Dalsze ożywienie wzrostu gospodarczego - raport ISR, PARP, MSAP
W najbliższych kwartałach należy oczekiwać ożywienia wzrostu gospodarczego, zintensyfikowania produkcji i wzrostu handlu. Poprawa sytuacji i powrót na ścieżkę silniejszego wzrostu są jednak nadal obarczone dużą niepewnością - wynika z XII raportu ISR PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
- Dodatkowo, podobnie jak w poprzednich wersjach raportu należy podkreślić, że nie ma silnych i przekonujących argumentów za występowaniem recesji w horyzoncie sześciu kwartałów. Zaobserwowane nowe dane oraz podejście modelowe upoważnia do przedstawienia pozytywnego scenariusza prognostycznego, w którym spodziewać się należy w najbliższych kwartałach ożywienia wzrostu gospodarczego, zintensyfikowania produkcji i wzrostu handlu. Wynikająca z prognoz poprawa sytuacji i powrót na ścieżkę silniejszego wzrostu są jednak nadal obarczone dużą niepewnością - dodano.
W raporcie zaznaczono, że makroekonomiczne szeregi czasowe wykorzystane w prognozach niosą informację o dalszym ożywieniu w gospodarce.
- Prognozujemy dalszą poprawę sytuacji w roku 2014. Przyjmując wariant prognoz z czynnikiem cyklicznym wbudowanym w opracowany model, w kolejnych kwartałach roku 2014 obserwować będziemy coraz wyższe tempo zmian PKB r/r - wynoszące odpowiednio (według formułowanych prognoz punktowych): 3,74 proc. w I kwartale, 4,68 proc. w II kwartale, 5,22 proc. w III kwartale oraz 5,42 proc. w ostatnim kwartale 2014 r. Prognozy w wersji modelu z wyłączonym czynnikiem cyklicznym wskazują na nieco niższe tempo zmian PKB r/r we wszystkich kwartałach 2014 r. (przeciętnie o 0,7 pp.) - napisano.
- Prawdopodobieństwo realnego spadku PKB r/r w okresie prognozy (tj. do drugiego kwartału 2015 r.) jest zaniedbywalne, zaś dolne krańce 90 proc. przedziałów prognozy leżą powyżej 2 proc. w całym horyzoncie predykcji. Wskazuje to na duże prawdopodobieństwo utrzymania wysokiego, bądź umiarkowanego wzrostu gospodarczego w analizowanym okresie. Zaobserwowane dane kwartalne za IV kwartał 2013 r. tempa zmian PKB, popytu krajowego, eksportu oraz wartości dodanej brutto w przemyśle wskazują na każdorazowe przeszacowanie prognoz formułowanych w poprzednim raporcie. W przypadku tempa zmian PKB przeszacowanie jest jednak nieznaczne (o 0,1 pp.). Prognozy z modelu z wyłączonym komponentem cyklicznym były wyraźnie lepsze dla popytu krajowego oraz eksportu" - dodano.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.