• ING Bank Śląski w sierpniu planuje wprowadzić do oferty kredyty dla firm oparte o o WIRON.
  • Bank obserwuje, że sytuacja finansowa niektórych klientów korporacyjnych się pogorszyła, ale na razie nie przekłada się to wyraźnie na spłacalność kredytów. 
  • Bank już udzielił pierwszych kredytów hipotecznych opartych o wskaźnik WIRON.

Od 26 czerwca ING Bank Śląski wznowił sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Kredyty te są oparte o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana.

Bank ma 90 umów o zmiennej stopie procentowej opartej o WIRON i 90 umów na stałą stopę procentową, która po repricingu będzie oparta o wskaźnik WIRON - powiedziała wiceprezes Bożena Graczyk.

Bank podał także, że od 10 sierpnia udostępni nową ofertę - finansowanie dla przedsiębiorców i wspólnot mieszkaniowych. Obejmować ona będzie linię kredytową dla firm opartą o wskaźnik WIRON oraz pożyczkę dla firm i kredyt inwestycyjny dla wspólnot mieszkaniowych, oparte o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana.

Stopniowo ta oferta będzie rozszerzana, kolejne produkty są w przygotowaniu - powiedział prezes banku Brunon Bartkiewicz.

Poinformował, że ING nadal analizuje, czy przystąpi do programu "Pierwsze Mieszkanie".

Prezes podał, że bank ma około 30 sądowych pozwów dotyczących podważania wskaźnika WIBOR.

Scenariusz bazowy banku zakłada, że program wakacji kredytowych może zostać przedłużony na 2024 rok, ale zdaniem prezesa, program ten powinien być oparty na kryteriach dochodowych. Według Bartkiewicza, najbardziej negatywne scenariusze w sektorze bankowym nie powinny się jednak zmaterializować.

Sytuacja się dość stabilizuje, mamy trochę więcej elementów pewnych w okresie niepewności. Pozytywnie patrzymy na przyszłość, wydaje się, że podstawowe ryzyka, czy najbardziej dramatyczne scenariusze, które wcześniej się rysowały, one się nie ziszczają i nie ziszczą. Wydaje się, że sytuacja jest coraz bardziej klarowana i stąd ten pogląd w miarę optymistyczny - powiedział Bartkiewicz.

Podał, że bank widzi spore zainteresowanie kredytami inwestycyjnymi, ale nie do końca przekłada się to obecnie na wnioski kredytowe.

Spodziewamy się, że wraz z ożywieniem gospodarczym ta narastająca fala zainteresowania, głównie wśród liderów, się po prostu ziści - powiedział Bartkiewicz.

Kwartalna marża kosztów ryzyka banku wzrosła do 0,5 proc. z 0,22 proc. w I kwartale. W segmencie korporacyjnym marża ta wzrosła do 0,58 proc. z 0,29 proc.

Prezes podał, że zwiększa się liczba klientów, którzy potrzebują pewnych form restrukturyzacji, przesunięć spłat, czy rozmów na temat złamanych kowenantów w umowach dotyczących finansowania.

Wraz z wydłużonym okresem redukcji aktywności gospodarczej przy podwyższonych kosztach produkcji, które nie wszystkim udaje się przenosić na ostatecznego odbiorcę, (...) w stosunku do wielu podmiotów takie elementy mogą występować - powiedział Bartkiewicz.

Dodał, że gwałtownych zmian w spłacaniu kredytów nie widać, ale pogarszanie się sytuacji pojedynczych klientów występuje i będzie narastać.

W I połowie 2023 roku grupa ING Banku Śląskiego wypracowała zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej na poziomie 2.008 mln zł, co oznacza wzrost o 47 proc. rdr.

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl