• Inwestorzy liczą na to, że Kongres przyjmie porozumienie w sprawie zadłużenia. 
  • Zapobiegnie to niewypłacalności, ponieważ Biały Dom i republikańscy przywódcy zintensyfikowali lobbing na rzecz porozumienia.

Mimo - zdawałoby się - powszechnej zgody, co do onieczności zawarcia kompromisu, grupa republikanów ze skrajnego prawego skrzydła partii powiedziała w poniedziałek, że będzie przeciwna porozumieniu osiągniętemu przez prezydenta Joe Bidena i przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy'ego w weekend.

Nawet jeśli umowa zostanie zatwierdzona, inwestorzy muszą brać pod uwagę możliwą podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w przyszłym miesiącu i spowolnienie gospodarcze w Chinach, które spowodowało, że kluczowy wskaźnik giełdowy wszedł we wtorek w rynek niedźwiedzia.

Pomimo początkowo pozytywnych nastrojów związanych z ogłoszonym w sobotę porozumieniem, inwestorzy obawiają się teraz, że porozumienie było kompromisem, który może mieć negatywne konsekwencje.

- Ogłoszenie porozumienia w sprawie zadłużenia poprawia nastroje rynkowe w krótkim terminie, ale wywiera presję na wzrost PKB ze względu na cięcia wydatków rządowych i zaostrzone warunki płynności. Z drugiej strony presja na wzrost gospodarczy wykonuje pracę za Fed, który próbuje schłodzić gospodarkę. Może to mieć negatywny wpływ na inflację - powiedział David Chao, globalny strateg Invesco w regionie Azji i Pacyfiku.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,15 proc. i wyniósł 33.042,78 pkt.

S&P 500 na koniec dnia nie zmienił się i wyniósł 4.205,52 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,32 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.017,43 pkt.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w maju do 102,3 pkt. z 103,7 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 101,3 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 99 pkt.

Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych, spadł w marcu o 1,15 proc. rdr i wzrósł o 0,45 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że indeks spadnie o 1,7 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 0,36 proc. rdr.

Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, wzrósł w marcu o 0,6 proc. mdm. Rynek oczekiwał, że indeks wzrośnie o 0,2 proc. mdm. Miesiąc wcześniej indeks cen nieruchomości FHFA wzrósł o 0,7 proc. mdm po korekcie z +0,5 proc. mdm.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 69,78 USD za baryłkę, po spadku o 4 proc., a lipcowe futures na Brent spadają o 4,1 proc. do 73,92 USD/b.

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl