PARTNERZY PORTALU

W kolejnych latach Polska w czołówce wzrostu PKB w Europie

  • Autor: PAP
  • Dodano: 23 paź 2014 17:01

W ostatnich sześciu latach polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,1 proc. i w następnych latach też będziemy pod tym względem w europejskiej czołówce - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas konferencji Warsaw Capital Market Summit 2014.

Minister podkreślił, że gospodarki zachodniej Europy ciągle szukają ścieżki stabilnego wzrostu gospodarczego, a Polska nawet w czasie kryzysu z tej ścieżki nie zeszła. "Pozytywnie przeszliśmy najpoważniejszy test - globalny kryzys gospodarczy. W 2009 r. jako jedyne państwo w Unii Europejskiej ominęła nas recesja. W latach 2008-2013 łączny wzrost PKB Polski wyniósł ponad 20 proc. i był to najlepszy wynik w całej UE. W tym czasie gospodarka całej Wspólnoty skurczyła się o 0,8 proc." - zaznaczył.

Jak dodał, w ostatnich sześciu latach nasza gospodarka rozwijała się w tempie 3,1 proc. i w następnych latach nasz kraj będzie pod tym względem także w europejskiej czołówce. "Bardzo zależy nam, by jedną z dźwigni wzrostu polskiego rynku byli emitenci z zagranicy" - powiedział.

Karpiński powiedział, że ostatnie miesiące były przełomowe dla warszawskiego parkietu. "Przede wszystkim zniknęły największe elementy niepewności. Wiemy już, jaki wpływ na rynek kapitałowy w Polsce miała reforma emerytalna i że nie był on tak duży, jak się obawiano. Warszawskie indeksy powróciły do długoterminowych trendów (...). Został wybrany zarząd giełdy na kolejne cztery lata i równo za tydzień przedstawi on rynkowi zaktualizowaną strategię Giełdy Papierów Wartościowych" - powiedział.

Dodał, że jako przedstawiciel głównego akcjonariusza giełdy może powiedzieć, że oczekiwany kierunek działań "to przede wszystkim konsolidacja w ramach GPW i koncentracja na podstawowym biznesie". "Stawiamy na dynamiczny rozwój rynku kapitałowego w Polsce. (...) Możemy powiedzieć, że Warszawa wróciła do gry o emitenta. Nasza siła to stabilność i szybki wzrost gospodarczy" - powiedział.

Dodał, że kapitalizacja zagranicznych spółek stanowi obecnie ok. jednej trzeciej wartości akcji notowanych na GPW. "Liczę, że zagraniczni inwestorzy pozostaną mocnym filarem dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Chcemy, by Warszawa utrzymała pozycję lidera wśród rynków kapitałowych Europy Środkowo-Wschodniej i wzmacniała pozycję regionalnego centrum finansowego. Dokładamy starań, żeby zwiększyć płynność na naszym rynku" - zaznaczył.

Wyjaśnił, że dlatego ma zostać wprowadzona jednolita licencja bankowa, która pozwoli bankom inwestować bezpośrednio na giełdzie. "Oczywiście w rozsądnych granicach, wyznaczonych przez dające się zaakceptować ryzyka. Będzie to bardzo istotny zastrzyk płynności dla rynku obligacji" - powiedział.

Podkreślił, że MSP jest istotnym uczestnikiem rynku kapitałowego, przede wszystkim jako właściciel portfela akcji o wartości przekraczającej 100 mld zł. "Od 2008 r. z prywatyzacji przez giełdę Skarb Państwa pozyskał 42 mld zł. W kolejnych latach, mimo spadku dynamiki, w każdym przypadku gdy będzie to możliwe ścieżka giełdowa pozostanie preferowaną formą przekształceń własnościowych" - powiedział.

Szef GPW Paweł Tamborski podkreślił, że GPW stała się największym i najbardziej płynnym rynkiem w regionie. "Mamy zdywersyfikowaną bazę inwestorów, od bardzo aktywnych inwestorów indywidualnych, silne otwarte fundusze emerytalne aż po największych zagranicznych inwestorów. (...) Wiele firm naszego regionu może być dumnych ze swoich osiągnieć w ciągu ostatnich kilku lat. Ale to dopiero początek. Nasz region musi wykorzystać potencjał wzrostu. Mam nadzieję, ze dzisiejsze wydarzenie pomoże wam rozwijać wasz biznes" - powiedział do zgromadzonych na konferencji.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.78.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!