PARTNERZY PORTALU

W tym roku inwestycje silnie wzrosną, w tym prywatne

W tym roku inwestycje silnie wzrosną, w tym prywatne
Fot. Fotolia
  • Autor: PAP
  • Dodano: 28 lut 2018 16:33

W tym roku inwestycje silnie wzrosną, w tym prywatne - uważa ekonomistka z PKO BP Marta Petka-Zagajewska. Jej zdaniem 2017 r. zamknie się, podobnie jak zeszły rok, wzrostem gospodarczym w wysokości 4,6 proc.

GUS podał w środę we wstępnych szacunkowych danych o wzroście gospodarczym w IV kwartale zeszłego roku, że PKB wzrósł o 5,1 proc. rdr, popyt krajowy wzrósł o 6,1 proc. rdr, konsumpcja gospodarstw domowych zwiększyła się o 4,9 proc. rdr, a inwestycje o 11,3 proc. rdr.

Ekonomistka oceniła, że głównym motorem wzrostu PKB były inwestycje, ale stabilny i wysoki wzrost odnotowała konsumpcja. Zwróciła uwagę, że wkład eksportu netto we wzrost gospodarczy był ujemny, mimo silnego wzrostu eksportu usług.

"Prognozujemy, że w 2018 wzrost PKB utrzyma się na poziomie 4,6 proc. Oczekujemy silnej dynamiki inwestycji, w tym inwestycji prywatnych. Towarzyszyć im powinien stabilny wzrost konsumpcji. Trzecim motorem wzrostu będzie rosnący eksport, napędzany przez eksport towarów, ale przede wszystkim przez eksport usług" - poinformowała Petka-Zagajewska.

Zwróciła uwagę, że wysokie tempo wzrostu PKB utrzymuje się w całym naszym regionie. Wyrównany sezonowo wzrost PKB w Czechach wyniósł bowiem 5,1 proc. rdr, na Węgrzech 4,8 proc. rdr, a w Rumunii 7 proc. rdr. Dla porównania w Polsce produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł w IV kw. ub.r realnie o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,3 proc.

"Wyższe niż w innych krajach regionu tempo wzrostu PKB w Rumunii okupione jest jednak narastaniem nierównowag: w sferze fiskalnej, na rynku pracy, na rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz w relacjach zewnętrznych" - zastrzegła ekonomistka.

Jej zdaniem głównym ryzykiem dla wzrostu gospodarczego w Polsce jest otoczenie zewnętrzne. "Wprawdzie koniunktura w światowej gospodarce wygląda korzystnie, jednak dostrzegamy pewne symptomy spowolnienia (...). Ryzyko recesji w USA jest niskie, jednak podwyższona zmienność na rynkach finansowych rodzi ryzyko głębszej korekty na rynku giełdowym" - dodała.

Według niej ograniczone jest natomiast ryzyko polityczne w Europie związane z wyborami - włoska scena polityczna jest bowiem specyficzna, a rynki finansowe są przyzwyczajone do braku stabilności w tym kraju.

"Dzisiejsze dane są neutralne dla perspektyw krajowej polityki pieniężnej. Wysoki wzrost inwestycji jest obecnie, paradoksalnie, jednym z argumentów przeciw podwyżkom stóp. Przy nieprzejednanie gołębiej retoryce RPP i zmienionej funkcji jej reakcji szanse na podwyżki stóp przed 2019 wydają się być obecnie iluzoryczne" - dodała.


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.236.192.4
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!