PARTNERZY PORTALU

Więcej dla Małopolski w Regionalnym Programie Operacyjnym

  • Autor: PAP
  • Dodano: 05 cze 2013 15:57

2,58 mld euro, czyli o 190 mln euro więcej niż wcześniej zapowiadano otrzyma województwo małopolskie na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego w nowym budżecie UE na lata 2014-2020 - poinformował w środę dziennikarzy marszałek regionu Marek Sowa.

Według niego we wtorek Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podczas debaty z udziałem marszałków województw przedstawiło nowy podział środków na Regionalne Programy Operacyjne na lata 2014 - 2020. Pierwsza propozycja resortu, zaproponowana w lutym tego roku podczas konwentu marszałków w Białowieży, wzbudziła wiele kontrowersji w regionach.

"Efekt wtorkowego spotkania dla Małopolski jest satysfakcjonujący. Pula, którą będziemy dysponowali wynosi 2,58 mld euro, to jest o 44 proc. więcej w stosunku do alokacji aktualnej. Pod tym względem tylko województwo opolskie ma podobny wzrost procentowy" - podkreślił marszałek.

Jak zaznaczył, kwoty wskazane przez MRR dla poszczególnych regionów ulegną jeszcze zwiększeniu pod koniec tego roku po ich przeliczeniu na ceny bieżące, według wskaźnika UE. Obecnie zakłada się, że wskaźnik ten wynosie 13 proc., co oznacza, że do Małopolski trafi ostatecznie 2,915 mld euro na lata 2014 - 2020.

Zdaniem marszałka Sowy nowy Małopolski Regionalny Program Operacyjny będzie dysponował drugą co do wielkości kwotą (po województwie śląskim), stanowiącą niemal 10 proc. wszystkich środków UE dostępnych dla regionów.

Przyznane przez MRR środki - mówił Sowa - pozwolą na realizację wielu potrzebnych inwestycji w regionie. Według niego nowy program operacyjny będzie zawierał 10 osi priorytetowych wyznaczających głównie kierunki rozwoju województwa.

"Pracujemy nad tym programem intensywnie w ostatnich miesiącach (). Prowadzimy też wstępne konsultacje z samorządowcami z Małopolski, tak aby już pierwszy dokument, który przyjmiemy, uwzględniał szereg ich oczekiwań" - dodał.

Jak zaznaczył marszałek, nowe RPO będą musiały przede wszystkim realizować unijną strategię "Europa 2020". Oznacza to, że połowa środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostanie skoncentrowana na pięciu dalekosiężnych celach w dziedzinie zatrudnienia, badań naukowych, edukacji, ograniczenia ubóstwa oraz w zakresie klimatu i energii.

"W drugiej połowie będzie cały katalog pozostałych zadań, m.in. budowa i modernizacja dróg i obwodnic, działania ukierunkowane na zorganizowanie całego systemu kolei aglomeracyjnej, rewitalizacje przestrzeni miejskich, gospodarka odpadami, gospodarka wodno-ściekowa oraz szereg działań w ramach Kapitału Ludzkiego" - zapowiedział Sowa.

Władze Małopolski chcą, aby nowy regionalny program został uzgodniony z polskim rządem do końca bieżącego roku. W 2014 roku byłby czas na prowadzenie negocjacji i uzgodnień z Komisją Europejską.

W kończącej się właśnie unijnej perspektywie budżetowej na lata 2007 - 2013 województwo małopolskie dysponowało 1,792 mld euro w ramach MRPO oraz komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 


WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)


Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.78.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!