Zmniejszy się udział eksportu netto we wzroście PKB
Dynamika eksportu w 2014 r. wyniesie trochę powyżej 7 proc., przy założeniu, że eksport przyspieszy w drugiej połowie roku - oceniają analitycy. Dodają, że wkład eksportu netto we wzroście PKB będzie spadał w kolejnych kwartałach.
Z wyliczeń GUS wynika, że w okresie styczeń-kwiecień eksport wyrażony w euro wyniósł 53 mld 428,7 mln euro, a import 52 mld 722,3 mln euro. Oznacza to wzrost odpowiednio o 6,6 proc. i o 3,3 proc. wobec analogicznego okresu 2013 r. W efekcie osiągnęliśmy nadwyżkę sięgającą 706,4 mln euro wobec 915,5 mln euro deficytu rok wcześniej.
Główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski powiedział PAP, że jeżeli dane GUS porównamy z wynikami za pierwszy kwartał br., to nie są one zaskoczeniem. "Tym bardziej, że kwiecień był trochę słabszy od pierwszego kwartału. Eksport rósł trochę wolniej, podczas gdy import wyraźnie przyspieszył. To jest zgodne z tendencjami, które widzimy w polskiej gospodarce" - podkreślił. Jak wyjaśnił, popyt krajowy ma coraz większy udział we wzroście gospodarczym Polski.
Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Borowski zwrócił uwagę na spowolnienie wzrostu polskiego eksportu do strefy euro, w tym przede wszystkim do Niemiec. Eksport do tego kraju w ciągu pierwszych czterech miesięcy wzrósł o 10,8 proc., a w pierwszym kwartale - o 11 proc. "Widać więc pewne spowolnienie" - podkreślił.
"To nie jest zaskoczenie, bo dane o koniunkturze, o nowych zamówieniach dla gospodarki niemieckiej już w drugim kwartale nie były tak dobre jak w pierwszym. Z pewnością drugi kwartał zamknie się wyraźniej wolniejszym wzrostem eksportu niż w pierwszy kwartał" - dodał.
Drugim ważnym czynnikiem, który ciągnie eksport w dół - zdaniem Borowskiego - jest konflikt ukraińsko-rosyjski. "Spadek polskiego eksportu do Rosji w ciągu pierwszych czterech miesięcy wyniósł 8,2 proc., a w ciągu pierwszych trzech miesięcy - 7,1 proc. To pokazuje, że ten spadek się pogłębił" - wyjaśnił.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.