Jak poinformował w czwartek Piotr Adamczyk z działu komunikacji i promocji Katowice Airport, z siatki połączeń regularnych skorzystało tam w pierwszym półroczu 1,32 mln pasażerów - o ponad 200 tys. więcej (19,1 proc.) niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Najpopularniejszymi kierunkami były: Londyn-Luton (183 tys. pasażerów), Dortmund (120 tys.), Frankfurt (66 tys.), Eindhoven (65 tys.) i Warszawa (64 tys. pasażerów).

Na trasach czarterowych podróżowało ponad 650 tys. osób, o ponad 200 tys. więcej (46,7 proc.), niż rok wcześniej. Najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi z Pyrzowic były: Antalya (66,5 tys. pasażerów), Hurghada (45,7 tys.), Marsa Alam (42,9 tys.), Burgas (30,6 tys.) i Heraklion (28,7 tys.)

Ogółem w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 r. samoloty startowały i lądowały w Katowicach łącznie ponad 18 tys. razy - było ich ponad 3,5 tys. więcej, niż w pierwszym półroczu 2017 r.

Czerwiec br. był z kolei najlepszym miesiącem w historii tego portu lotniczego. Liczba obsłużonych pasażerów przekroczyła 581 tys. osób - była o ponad 131 tys. większa (29,3 proc.), niż w szóstym miesiącu 2017 r. Dotychczasowy miesięczny rekord pochodził z sierpnia ub. roku, kiedy z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało ponad 546 tys. pasażerów.

Tegoroczny czerwiec był także najlepszym w historii, jeśli chodzi o liczbę startów i lądowań - wyniosła ona 4560 (dotąd największą liczbę 4298 startów i lądowań odnotowano również w sierpniu 2017 r.). Ponadto w czwartek 28 czerwca został pobity dobowy rekord liczby podróżnych - tego dnia lot z lub do Pyrzowic odbyło w sumie 25,5 tys. osób, przy 177 startach i lądowaniach.

W ruchu regularnym z i do Pyrzowic podróż w czerwcu br. odbyło blisko 257 tys. osób, o blisko 39 tys. więcej (17,7 proc.) w porównaniu z czerwcem 2017 r. W ruchu czarterowym obsłużonych zostało ponad 323 tys. podróżnych - o blisko 93 tys więcej (40,3 proc.), niż rok wcześniej.

W ruchu regularnym najwięcej pasażerów poleciało z Katowic do Londynu-Luton - 29 tys. Drugim najpopularniejszym kierunkiem był Dortmund, z którego skorzystało 22 tys. osób, a trzecim - Eindhoven z liczbą 12,7 tys. podróżnych. Z połączeń czarterowych najpopularniejsza okazała się Antalya z liczbą 36,1 tys. pasażerów; następnie Burgas (27,1 tys.) i Heraklion (18,7 tys.).

Jak zaznaczył prezes zarządzającego katowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, choć na początku roku prognozowano tam obsłużenie ok. 4,5 mln pasażerów, po pierwszym półroczu wiadomo już, że tegoroczna liczba podróżnych będzie większa.

"Rok 2018. będzie bez wątpienia najlepszy w historii pyrzowickiego lotniska. Znacząco poprawiony zostanie zeszłoroczny wynik liczby pasażerów obsłużonych w ruchu ogółem, regularnym i czarterowym. W naszej aktualnej, zweryfikowanej prognozie zakładamy, że z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzysta około 4,8 mln pasażerów" - podał prezes GTL.

W obowiązującym od końca marca tegorocznym letnim rozkładzie lotów z pyrzowickiego lotniska dostępnych jest rekordowe ponad 120 kierunków regularnych i czarterowych do 31 państw na czterech kontynentach. W związku z rosnącym ruchem władze Katowice Airport kontynuują proces inwestycyjny, obejmujący m.in. powiększenie i modernizację infrastruktury terminali.

W najbliższym czasie GTL rozpocznie prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. W przyszłym roku natomiast rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B.

Obecnie na lotnisku trwa rozbudowa płyty postojowej dla samolotów towarowych. W sierpniu rozpocznie się rozbudowa parkingu nr 1, przed terminalami pasażerskimi. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie 600 nowych miejsc postojowych wraz z drogami wewnętrznymi oraz nowym układem wyjazdowym z parkingu z systemem sześciu bramek.

Niezależnie od planów związanych z terminalami, zarządca katowickiego lotniska chce w najbliższych latach przeprowadzić też takie projekty, jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, trzeci hangar techniczny, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana ma być też liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w południowo-wschodniej części portu wyposażana jest zbudowana już nowa wieża kontroli (powinna zostać oddana do użytku operacyjnego na przełomie 2018 i 2019 r.). GTL razem z PAŻP prowadzi też prace nad uzbrojeniem w system ILS CAT I zachodniego, pomocniczego podejścia do drogi startowej.

W drugiej połowie br. spółka Chopin Airport Development planuje oddać do użytku powstający na lotnisku hotel Moxy (marka sieci Marriott).

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl