Kruszyniany to miejsce kojarzone z mniejszością tatarską i społecznością polskich wyznawców islamu, których znaczną część stanowią właśnie Tatarzy. Jest tam zabytkowy meczet i mizar - muzułmański cmentarz, od 2,5 roku działa również Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich, zbudowane przy wsparciu unijnym.

Gospodarstwo agroturystyczne Tatarska Jurta zyskało popularność wśród turystów z kraju i zagranicy zwłaszcza po wizycie w Kruszynianach brytyjskiego następcy tronu księcia Karola, który w marcu 2010 roku odwiedził miejscowość, a w programie miał też degustację specjałów kuchni tatarskiej właśnie w Tatarskiej Jurcie.

Drewniany obiekt spłonął w nocy z poniedziałku na wtorek. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. Nikt nie ucierpiał, straty materialne właściciele obiektu szacują na 1,5 mln zł.

W środę zebrane w sprawie materiały, m.in. protokoły oględzin z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa, policja przekazała prokuraturze. Szef Prokuratury Rejonowej w Sokółce Artur Kuberski powiedział PAP, że zostanie wszczęte śledztwo dotyczące tzw. sprowadzenia pożaru jako zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Właściciele Tatarskiej Jurty chcą obiekt, który był ubezpieczony, odbudować. Spontanicznie ruszyły internetowe akcje zbiórki pieniędzy, organizowane przez społeczność polskich Tatarów i przyjaciół właścicieli.

We wtorek przedstawiciele muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach informowali o możliwości czasowego nieodpłatnego wykorzystywania przez poszkodowanych terenu i budynku Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich, które znajdują się nieopodal Tatarskiej Jurty. Urząd marszałkowski sprawdza, czy i jak byłoby to możliwe od strony formalnej, ponieważ Centrum jest inwestycją z dofinansowaniem unijnym o konkretnym przeznaczeniu.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl