• Z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego w czwartek oficjalnie otworzono Lotnisko Warszawa-Radom.
  • Wybudowany niemalże od podstaw port lotniczy ma m.in. terminal o powierzchni 30 tys. m kw.

W tym roku spodziewamy się, że lotnisko w Radomiu obsłuży od 100 tys. do 150 tys. pasażerów. To wydaje się być realistyczny szacunek. Później, w kolejnych latach, będą wzrosty - powiedział wiceminister Marcin Horała.

Dodał, że z danych wynika, że sezon letni będzie udany jeśli chodzi o pasażerów.

Jak mówił, w porcie lotniczym, którego budowa kosztowało ok. 800 mln zł, znajdzie zatrudnienie ponad 400 osób z różnych branż - od lotniczej po handlową i gastronomiczną. - To najnowocześniejsze lotnisko w Polsce. Przyczyni się ono do powstania wielu nowych miejsc pracy. Wpłynie też na rozwój społeczno-gospodarczy nie tylko Radomia, ale całego regionu, w szczególności południowego Mazowsza oraz woj. świętokrzyskiego, a w dalszej perspektywie, po oddaniu do użytku drogi ekspresowej S12 łączącej Lublin z Łodzią, również Lubelszczyzny - ocenił.

Wiceminister wskazał, że nowy port w przyszłości będzie lotniskiem uzupełniającym wobec planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Dla linii czarterowych i tanich linii miejsce będzie w Radomiu. To będzie uzupełnienie całościowej oferty biznesowej przyszłej grupy kapitałowej CPK - wskazał. Jak dodał, "przyszłość tego lotniska to, po pierwsze czartery, po drugie tanie linie lotnicze. - I po trzecie kilka połączeń na najbardziej popularnych trasach europejskich (...). Jestem przekonany, że tych połączeń będzie przybywać - ocenił Horała.

Pierwsze połączenia regularne z lotniska w Radomiu będą realizowane przez PLL LOT do Paryża, Rzymu, Prewezy, Tirany i Warny.

Według spółki Polskie Porty Lotnicze, terminal lotniska będzie mógł na początku działalności lotniska przyjąć ok. 1 mln pasażerów w ciągu roku, a docelowo - nawet ponad 3 mln osób rocznie.

Radomskie lotnisko jest przeznaczone głównie dla pasażerów mieszkających w promieniu ok. 100-150 km od Radomia. Polskie Porty Lotnicze spodziewają się, że będą z niego korzystać nie tylko mieszkańcy województwa mazowieckiego, ale także ościennych regionów: świętokrzyskiego, lubelskiego czy łódzkiego.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl