Dolnośląscy samorządowcy z planem odmrażania branży turystycznej


Otwarcie od 28 grudnia hoteli i ośrodków narciarskich, rozłożenie w czasie ferii zimowych i wsparcie finansowe dla branży turystycznej - to propozycje radnych Bezpartyjnych Samorządowców w przygotowanym przez nich planie odmrażania tego sektora.
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podczas czwartkowej wideokonferencji zwrócił uwagę, że turystyka stanowi aż 7 proc. PKB regionu. "W ubiegłym roku Dolny Śląsk odwiedziło 18 mln turystów. W pierwszym kwartale 2019 r. w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się prawie 7 mln turystów i udzielono w nich prawie 17 mln noclegów" - wskazał.
Dlatego - jak mówił - kwestia związana z zamknięciem hoteli, a otworzeniem tylko stoków, budzi ogromne zaniepokojenie biznesu turystycznego. "Może to spowodować, że branża będzie miała ogromne problemy, a bardzo wielu nie przetrwa tego roku. Dlatego też apelując o zmianę tych decyzji nie mówimy tylko +nie+, ale również pokazujemy, w jaki sposób można byłoby przy zachowaniu wszelkich reżimów sanitarnych, jednak bardziej otworzyć nasz region na turystów" - tłumaczył marszałek.
Radni Bezpartyjnych Samorządowców, którzy w koalicji z PiS rządzą województwem, przygotowali koncepcję planu opartego na czterech filarach, który zakłada stopniowe i bezpieczne odmrażanie tego sektora. "To są filary utrzymania przy życiu branży turystycznej nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całej Polsce. Przygotowaliśmy je uwzględniając interes branży turystycznej, ale także odpowiedzialnie pod względem epidemiologicznym" - podkreślił radny Patryk Wild, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki.
Pierwszy filar zakłada udzielenie wsparcia finansowego przedsiębiorcom branży turystycznej, którzy na skutek ostatnich decyzji zostali odcięci od możliwości zarobku w listopadzie i grudniu. "Prowadzący obiekty noclegowe czy gastronomiczne nie mogli skorzystać ze wsparcia udzielanego przez rząd na wzór rozwiązań funkcjonujących w Niemczech i Austrii. Sytuacja jest tym bardziej katastrofalna i dramatyczna, że są to bardzo często przedsiębiorstwa rodzinne, w których obie osoby prowadzą wspólnie jeden pensjonat" - mówił.
Dlatego, zdaniem radnych, przepisy zakładające udzielenie przedsiębiorcom wsparcia na poziomie 75 proc. ubiegłorocznych przychodów powinny znaleźć się w Tarczy Antykryzysowej.
Bezpartyjni Samorządowcy apelują też o uruchomienie infrastruktury narciarskiej, obiektów noclegowych, hoteli i obiektów gastronomicznych od 28 grudnia przy zachowaniu rygorów sanitarnych. "Uważamy, że to uruchomienie nie stanowi większego zagrożenia epidemiologicznego niż aktualnie ruch handlowy, który odbywa się w galeriach czy marketach spożywczych" - stwierdził radny Mirosław Lubiński, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.