Do zwiększenia ruchu turystycznego na Warmii i Mazurach ma przyczynić się zapowiadane na przyszły rok uruchomienie regionalnego portu lotniczego w Szymanach. Przedstawiciele branży turystycznej chcą do tego czasu opracować produkt "Samolotem na Mazury". Będzie to system współpracy pomiędzy lotniskiem, biurami podróży i hotelami.

Porozumienia w tej sprawie podpisała we wtorek z portem lotniczym i 21 największymi hotelami w regionie Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna (W-MROT), która zrzesza samorządy oraz lokalne instytucje i firmy związane z obsługą turystów. W przyszłości miałyby one przygotowywać gotowe pakiety turystyczne, obejmujące przelot samolotem, pobyt w hotelu i program wypoczynku.

Według marszałka woj. warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa tworzenie wspólnego regionalnego produktu dopinguje poszczególne firmy do ścisłej współpracy i wykorzystania atutu, jakim będzie regionalne lotnisko. "Budujemy je nie tylko po to, żeby umożliwić lepszą komunikację mieszkańcom, ale przede wszystkim w celu ożywienia gospodarczego, szczególnie rozwoju branży turystycznej" - powiedział.

Zdaniem prezesa W-MROT Jarosława Klimczaka Warmia i Mazury są pierwszym województwem w Polsce, które będzie sprzedawać "konkretny produkt ogólnoregionalny". Jego zdaniem współpraca branży turystycznej jest niezbędna, aby firmy funkcjonowały na rynku bez potrzeby zaniżania cen.

Jak przypomniał w ostatnich latach w regionie powstało 25 hoteli o wysokim standardzie, a budowane są kolejne. Dzięki współpracy będą mogły one obniżyć koszty promocji i czarterowania samolotów. Podpisano też porozumienie z Fundacją Polska Friendly, która ma zainteresować Mazurami turystów z Rosji i Ukrainy.

Jak powiedział PAP prezes spółki zarządzającej portem lotniczym w Szymanach Leszek Krawczyk, to ruch czarterowy ma być w najbliższych latach "główną siłą" tego lotniska. Dlatego spółka chce współpracować z branżą turystyczną, która ma ściągnąć do regionu więcej turystów. Firmy uczestniczące w projekcie "Samolotem na Mazury" mogą liczyć na niższe opłaty za usługi lotniskowe, co obniży ceny biletów.

Lotnisko w Szymanach ma ruszyć od września 2015 roku, jego budowa będzie kosztować 200 mln zł. Powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego, które od 1996 r. służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. Obecnie nie prowadzi ono regularnych połączeń lotniczych. Zgodnie z prognozami rozbudowany port lotniczy będzie obsługiwać 57 tys. pasażerów rocznie, w ciągu 20 lat ma nastąpić wzrost do 731 tys. rocznie.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl