Trzygwiazdkowy IBB Hotel Długi Targ o powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. i pięciu kondygnacjach powstaje w najbardziej reprezentacyjnym i rozpoznawalnym punkcie Gdańska: w trzech kamienicach na rogu Długiego Targu i ul. Mieszczańskiej. Oprócz przebudowy kamienic, powstanie także nowy budynek wzdłuż ul. Mieszczańskiej, prostopadłej do Długiego Targu.

W piątek na parterze jednej z kamienic wmurowano uroczyście kamień węgielny pod przyszłą inwestycję. Prace budowlane trwają już od kilku tygodni.

Inwestorem i deweloperem jest spółka celowa powołana do realizacji projektu "Długi Targ" utworzona przez Von der Heyden Group i Adama Trybusza. Około 10 lat temu inwestor Von der Heyden Group kupił nieruchomość w przetargu zorganizowanym przez Bank Millenium.

Podczas konferencji prasowej prezes zarządu spółki "Długi Targ" Adam Trybusz zapewnił, że inwestor "chce uszanować architekturę tego miejsca i fasada frontowa budynku nie zmieni się, będzie jedynie odświeżona, przedproża poddane będą renowacji". Powiedział, że trwa jeszcze dyskusja, jak będzie wyglądać nowa część hotelu, czyli budynek wzdłuż Mieszczańskiej. "Z jednej strony chcemy zachować i czcić to miejsce, a z drugiej strony chcemy pokazać, że mamy też wizje przyszłości" - tłumaczył. Podał, że akcenty związane z Gdańskiem i morzem pojawią się w detalach architektonicznych oraz wyposażeniu hotelu.

Powiedział, że nowy hotel będzie przeznaczony dla "normalnego turysty, normalnego biznesmena; to nie będzie pięciogwiazdkowy hotel, ale na pewno będzie aspirował powyżej trzech i pół gwiazdek". "Będzie dobry standard, z nowoczesną technologią (...) w żadnym miejscu tego hotelu nie będzie problemu z dostępem do szerokopasmowego internetu" - dodał.

Podkreślił, że obiekt będzie nastawiony przede wszystkim na "młodego, nowoczesnego klienta, na nowe pokolenie". Na parterze hotelu ma powstać wysokiej jakości powierzchnia handlowa do wynajęcia.

Operatorem hotelu będzie IBB Hotel Collection, który w Polsce zarządza dwoma renomowanymi hotelami w Lublinie i Poznaniu oraz w Hiszpanii i Niemczech. Reprezentujący operatora Vladimir Saal przyznał, że "projekt w Gdańsku stanowi dla firmy szansę na wejście także na inne pola działalności (...) i pomoże rozszerzyć działalność także w Niemczech i w Hiszpanii".

IBB Hotel Collection planuje w ciągu najbliższych kilku lat zwiększyć liczbę zarządzanych obiektów z obecnych 9 do ok. 20.

Generalnym wykonawca jest spółka Allcon Budownictwo. Prezes spółki Mariusz Białek przyznał na konferencji, że nie jest łatwo budować w ścisłym centrum miasta i ten projekt będzie organizowany w specjalny sposób. "Są duże trudności dotyczące logistyki, nie chcemy też utrudniać pobytu turystów, nie chcemy generować szczególnych uciążliwości" - mówił.

Michał Skwarło z Biura Projektów "Architectonica" w Sopocie wskazał, że projekt jest "kompromisem pomiędzy marzeniami o architekturze, która byłaby jak najlepszą wizytówką projektantów, oczekiwaniami inwestora oraz konserwatora zabytków, który bardzo surowo traktuje sąsiedztwo Długiego Targu". Wyraził nadzieję, że pozwoli na uporządkowanie struktury urbanistycznej tej części Głównego Miasta.

Projekt finansuje Alior Bank. Projekt wnętrz wykonała firma "Toya Design" z Poznania. Według szacunkowych danych, koszt inwestycji może się zwrócić po ok. ośmiu latach od rozpoczęcia działalności hotelu.

Von der Heyden Group założona w 1989 r. przez Svena Von der Heyden specjalizuje się w wyszukiwaniu i zagospodarowywaniu nisz na europejskim rynku nieruchomości. Realizuje budynki biurowe i hotele zlokalizowane w ścisłych centrach miast i strategicznych lokalizacjach np. w Warszawie, Monachium, Poznaniu i Lublinie. Wartość zrealizowanych od 1989 r. inwestycji w Polsce, Niemczech i Hiszpanii przekroczyła 350 mln Euro. W następnych trzech latach Grupa planuje zainwestować kolejne 200 mln Euro.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl