• Wrocław zyska nowy hotel.
  • Trwa remont Hotelu Grand przy ul. Piłsudskiego, naprzeciw Dworca Głównego PKP.
  • To jedna z najbardziej wyczekiwanych rewitalizacji Wrocławia.
  • Otwarcie Hotelu Grand we Wrocławiu jest planowane na przełomie 2023/2024 roku.

Do tej pory większość prac zewnętrznych prowadzona była pod zasłoną rusztowań i mogły wydawać się niewidoczne dla wrocławian.

W marcu 2023 inwestor Rafin Developer rozpoczął demontaż rusztowania odkrywając fragmentami elewację.

Hotel Grand przed odbudową, mat. pras.
Hotel Grand przed odbudową, mat. pras.

Rewitalizacja Hotelu Grand okazała się większym wyzwaniem, niż początkowo przypuszczano. Odbudowa historycznego obiektu jest złożonym oraz wieloetapowym projektem, który od samego początku napotykał wiele utrudnień oraz okoliczności niesprzyjających, wpływających na przebieg procesu odbudowy.

Hotel Grand przed odbudową, mat. Rafin Developer
Hotel Grand przed odbudową, mat. Rafin Developer
Hotel Grand przed odbudową, mat. Rafin Developer
Hotel Grand przed odbudową, mat. Rafin Developer

Prace wykonywane są na „żywym organizmie miejskim” – w budynku, w zabudowie plombowej, w centrum zabudowy śródmiejskiej, pomiędzy użytkowanymi obiektami, co od początku stanowiło spore wyzwanie organizacyjne pracy wykonawców. Rozwój pandemii przypadł na okres najbardziej zaawansowanych prac co także wpływało na wydłużenie poszczególnych procesów. Wraz z odsłonięciem elewacji widoczna jest skala przedsięwzięcia oraz ogrom włożonej pracy, co spotkało się z dużym uznaniem wrocławian – informuje Paweł Rojek, prezes zarządu Rafin Developer.

Odsłonięta elewacja przykuwa uwagę pieczołowicie odwzorowanymi detalami architektonicznymi.

Tak prezentuje się dziś Hotel Grand we Wrocławiu, mat.pras.
Tak prezentuje się dziś Hotel Grand we Wrocławiu, mat.pras.
Hotel Grand we Wrocławiu odsłonił elewację, mat.pras.
Hotel Grand we Wrocławiu odsłonił elewację, mat.pras.

Zainteresowanie budzi wykończenie płytami z prawdziwego piaskowca na całej powierzchni wysokiego parteru oraz pierwszego piętra hotelu. Ponadto odrestaurowane zostały także liczne ornamenty, balustrady i płaskorzeźby. 

Szczególną uwagą cieszą  zdobienia sztukaterii artystycznej nad oknami i pomiędzy nimi, jak również odnowiona wieża wieńcząca narożnik budynku, symetrycznie ułożona względem hotelu Piast po drugiej stronie ulicy. Uwagę zwraca także wykonywanie zadaszeń lukarn – zarówno konstrukcja oraz pokrycie daszków, jak i miedziane obróbki blacharskie wykonane zostały całkowicie ręcznie. Kształt oraz obróbka elementów spotykana jest bowiem tylko przy rewitalizacji i renowacji obiektów zabytkowych i nie występuje podczas powszechnych procesów budowlanych. Każdy z elementów, który dziś widzimy realizowany był pod nadzorem konserwatorskim.

Hotel Grand we Wrocławiu, fot. Rafin.
Hotel Grand we Wrocławiu, fot. Rafin.

- Architektura jest naszym zawodem, pracą, ale również pasją i ogromną odpowiedzialnością - odpowiedzialnością za przestrzeń, z której przez dziesiątki lat będą korzystać (w tym konkretnym przypadku) mieszkańcy i odwiedzający Wrocław. Projekt Hotelu Grand był dla pracowni wieloletnim zadaniem projektowym i koordynacyjnym, a jego finalne efekty, które zaczynamy właśnie obserwować są znakomitym zwieńczeniem tego okresu  – podkreśla architekt Grzegorz Górka z pracowni Greg Architekci odpowiedzialnej za projekt hotelu.

Obiekt odzyskuje swój dawny blask, a przestrzeń przed Dworcem Głównym jeszcze większy ład i jakość! My jako architekci również nie możemy doczekać się zakończenia tej znaczącej dla Wrocławia Inwestycji - wchodzimy na "ostatnią prostą” – podkreśla architekt Grzegorz Górka.

Kolejnym etapem widocznym z zewnątrz budynku będzie założenie balustrad na balkonach. Nadal pozostanie także zagospodarowanie wąskiego terenu od obu ulic oraz szereg prac wykończeniowych w środku. Jednocześnie cały czas kontynuowane będą prace wnętrz budynku, w którym już urządzono pokój wzorcowy dla przyszłego hotelu, który funkcjonował będzie pod standardami sieci Accor.

Hotel Grand we Wrocławiu będzie funkcjonował będzie pod standardami sieci Accor. mat.pras.
Hotel Grand we Wrocławiu będzie funkcjonował będzie pod standardami sieci Accor. mat.pras.

Dla wielu wrocławian, turystów i miłośników historii miasta - zabytkowa brama do Wrocławia wróciła na swoje miejsce. Hotel Grand wraz z wcześniej odrestaurowanym przez nas Hotelem Piast, ponownie staje się nową wizytówką tej części Wrocławia. Dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Ale najbardziej dziękujemy mieszkańcom za tak pozytywny odbiór inwestycji przez cały okres jej realizacji. Takie wsparcie nie jest dziś już tak powszechne i łatwe do zdobycia - tym bardziej było i nadal jest nas szczególnie istotne i wartościowe – podkreśla Piotr Wiak, wiceprezes zarządu Rafin Developer.

Należy podkreślić, że wszelkie prace odbywają się pod czujnym okiem konserwatora miejskiego.

Rafin planuje zakończyć prace na przełomie 2023/2024 roku, a rozpoczęcie działalności hotelu zaplanowane jest na II kwartał 2024 roku.

Jednak to nie koniec planów wrocławskiego dewelopera na odbudowę historycznych wizytówek Wrocławia. Rafin nie zwalnia tempa i zaraz po zakończeniu prac nad Grandem ma w planie uruchomienie jeszcze większej rekonstrukcji – zabytkowego Pałacu Hatzfeldów -  mieszczącego się przy ul. Wita Stwosza, która również cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wrocławia.

Jednocześnie inwestor rozpoczął budowę nowego etapu Wybrzeża Reymonta  - osiedla mieszkaniowego w Śródmieściu, nad którym prace odbywać się będą równolegle i są kolejnym elementem rewitalizacji nabrzeży Odry dla przyszłych mieszkańców.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl