Pierwszy pociąg, po ponad 13-letniej przerwie, wyruszy z Kielc w kierunku Buska-Zdroju 30 czerwca 2018 roku i będzie kursował przez całe wakacje do 2 września w każdą sobotę i niedzielę.

- To połączenie z jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w regionie świętokrzyskim. Busko się rozwija, powstają nowe atrakcje turystyczne, nowe pensjonaty do których przyjeżdżają ludzie z całego kraju. Ten pociąg będzie też skorelowany czasowo z połączeniem z Katowic. Liczymy na to, że kuracjusze - planując dojazd - będą korzystać właśnie z tego pociągu - powiedział marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Do kursowania na tej trasie samorząd województwa przeznaczył nowoczesne elektryczne pociągi dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz dużych bagaży. Podróż będzie trwała około 53 minut. Dziennie będą kursowały dwa pociągi, które po drodze będą się zatrzymywać na stacjach: Sitkówka-Nowiny, Brzeziny i Włoszczowice.

Burmistrz Buska-Zdroju zadeklarował podczas środowej konferencji prasowej, że miasto uruchomi dla pasażerów bezpłatną komunikację miejską, która będzie kursowała na trasie od dworca kolejowego do centrum miasta.

"Szacujemy, że na ten cel przeznaczymy od 30 do 50 tys. złotych, ale to opłacalna inwestycja. To kolejny etap promocji zadań, które w tej chwili realizujemy w strefie uzdrowiskowej. Tężnia, cała rewitalizacja tej strefy i budowa domu zdrojowego - to będą nasze dodatkowe atuty i zachęta dla turystów i kuracjuszy, aby odwiedzali nasze miasto" - zapewnił burmistrz Waldemar Sikora.

Wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Jan Maćkowiak dodał, że istnieje szansa, aby pociąg do Buska-Zdroju kursował w przyszłości przez cały rok. "Po okresie wakacyjnym ocenimy, jakie efekty to przyniosło. Będziemy wiedzieli, ilu pasażerów skorzystało z tego połączenia. Jestem jednak przekonany, że dalej będziemy tę inicjatywę rozwijać" - zapewnił Maćkowiak, który poinformował też, że organizacja wakacyjnego połączenia kolejowego będzie kosztowała samorząd województwa około 70 tys. złotych. "Oczywiście, jeśli wpływy z biletów będą wyższe niż zakładamy, to ta kwota będzie mniejsza" - zaznaczył.

Dużo wyższą kwotę, bo około 1,6 mln zł zmierza przeznaczyć w tym roku PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Kielcach na modernizację linii kolejowej Kielce - Busko-Zdrój. "Te środki zostaną wydane na odbudowę sieci trakcyjnej oraz zmodernizowanie peronu w Busku, tak aby spełniał wszystkie obowiązujące standardy. Będzie on dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. To podstawa, bo miasto jest zapleczem sanatoryjnym. Zakładamy, że najczęściej będą tam się poruszać osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych. Będą wszystkie niezbędne urządzenia, które ułatwią im pobyt na dworcu" - zapewnił dyr. Grzegorz Łukasik. Dodał, że na następne lata spółka zarezerwowała kolejne 4,6 mln zł.

"Jest to jednak kwota szacunkowa, uzależniona od wielu czynników, m.in. od tego, czy to połączenie kolejowe będzie obsługiwane przez cały rok. Wydatkowanie tak dużej kwoty tylko na połączenia wakacyjne jest nieopłacalne z punktu wiedzenia ekonomii" - tłumaczył Łukasik.

Busko-Zdrój to kolejne miasto w regionie świętokrzyskim, do którego w czasie wakacji będą kursowały specjalne pociągi turystyczne. Dwa lata temu samorząd województwa uruchomił podobne połączenie z Sandomierzem. "Rocznie tymi pociągami podróżuje kilkanaście tys. osób, a turyści chwalą sobie warunki podróży. Mam nadzieję, że podobnie będzie z połączeniem kolejowym z Buskiem" - podsumował Jarubas.

Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W tutejszych sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę oraz choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych - siarczkowej i solanki.

W mieście funkcjonuje kilkanaście obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, m.in. prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego "Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A., a także sanatoria prowadzone przez inne podmioty, w tym prywatne. W ostatnich latach przedsiębiorcy zainwestowali też w SPA, hotele i pensjonaty.

W uzdrowiskowej części miasta znajduje się zaprojektowany w XIX w. Park Zdrojowy. Wśród 4,5 tys. gatunków rosnących tu drzew najwięcej jest klonów, lip, kasztanowców i wiązów; wiele z nich rośnie od ponad stu lat. W parku są też m.in. korty tenisowe, muszla koncertowa, plac zabaw oraz kawiarenki i restauracje.

Park dzieli się na trzy części: ogród łazienkowski z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta - siedzibą Sanatorium Marconi, reprezentacyjną, długą na 950 m promenadę łączącą ogród z rynkiem oraz skwer w centrum Buska.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl