Katowickie lotnisko obsłużyło o 91 proc. mniej pasażerów w styczniu


Z lotniska Katowice w styczniu br. skorzystało 25,1 tys. pasażerów, czyli o ponad 91 proc. mniej, niż przed rokiem – podały we wtorek służby prasowe portu. Wzrósł natomiast, do rekordowych wartości, przewóz lotniczego cargo.
Jak poinformował Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, w ruchu ogółem obsłużono tam w styczniu br. 25,1 tys. podróżnych - o 265,3 tys. mniej (spadek o 91,4 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ub. roku.
Z siatki połączeń regularnych skorzystało 12,9 tys. pasażerów, o 216,2 tys. mniej (o 94,4 proc.) w porównaniu z pierwszym miesiącem 2020 r. W ruchu czarterowym linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic 11,5 tys. osób, to o 35,3 tys. mniej (o 75,4 proc.).
Jak powiedział cytowany przez Adamczyka Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem, od listopada ub. roku cały czas trwa drugi lockdown europejskiego lotnictwa, który jest skutkiem licznych obostrzeń sanitarnych, obowiązujących praktycznie we wszystkich europejskich państwach.
"Obowiązkowe testy diagnostyczne na koronawirusa i kwarantanna po przylocie zniechęcają do podróżowania. Niski popyt spowodował radykalne ograniczenie oferty przez linie lotnicze. W styczniu 2020 r. tygodniowo notowaliśmy średnio około 270 odlotów w ruchu pasażerskim, w pierwszym miesiącu bieżącego roku liczba ta spadła do 45 odlotów w tygodniu" - wskazał Tomasik.
Zaznaczył, że mimo największego w historii lotnictwa kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa, Katowice Airport ma także dobre informacje z segmentu przewozów pasażerskich. Pod koniec lutego br. na zlecenie biura podróży Rainbow Tours wystartują stamtąd dwa dalekodystansowe bezpośrednie połączenia czarterowe: do Meksyku i na Dominikanę.
"Każda z tras obsługiwana będzie raz w tygodniu Dreamlinerem Polskich Linii Lotniczych LOT, który będzie bazował w Katowice Airport. W związku z powyższym Pyrzowice będą w tym momencie jedynym polskim lotniskiem regionalnym z aktywnym i bazującym samolotem szerokokadłubowym narodowego przewoźnika, co daje możliwość uruchomienia kolejnych dalekodystansowych i bezpośrednich połączeń czarterowych z naszego portu lotniczego" - zaznaczył szef GTL.
Podał też, że w całym 2020 r. katowickie lotnisko umocniło się na pozycji lidera w segmencie przewozów cargo wśród polskich portów regionalnych. W minionym roku z i do Katowice Airport przewieziono blisko 20,4 tys. ton frachtu lotniczego - najwięcej w historii portu i mimo ogólnoeuropejskiego spadku przewozów cargo na poziomie 12 proc.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.