"Załatwienie formalności trwało blisko cztery lata, sama budowa zaledwie kilka miesięcy" - mówiła we wtorek wiceprezes Targów w Krakowie Ewa Woch. "Teren, na którym powstaje EXPO Kraków, to teren poprzemysłowy, zniszczony i zaniedbany i jesteśmy dumni, że przyczyniamy się do rewitalizacji części miasta" - podkreśliła.

Budowa ruszyła w połowie sierpnia zeszłego roku. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Dach hali ma nietypowe, bo drewniane wiązary. Specjalnie do potrzeb wystawców prezentujących ciężki sprzęt dostosowana będzie nośność podłogi. Do hali będzie mógł wjechać 12-tonowy wózek widłowy i wwieźć 8-tonowy eksponat. Bramy wjazdowe są tak przystosowane, że zmieści się w nich dźwig, a nawet samolot.

Jak podkreśliła prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska, atutem obiektu jest brak słupów w halach. "To pozwala w dowolny sposób aranżować przestrzeń" - mówiła Grabowska. Obiekt obecnie użytkowany przez Targi w Krakowie ma 5,5 tys. mkw. "W nowym miejscu będzie na pewno dużo większy komfort zarówno dla wystawców, jak i ich klientów. Nie będzie tłoku, lepszy będzie dojazd i możliwość zaparkowania" - dodała.

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków powstało na 7,3-ha działce po dawnych zakładach PPB PREFABET. Będzie miało 13 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 9 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w dwóch połączonych, ale niezależnych od siebie halach "Wisła" i "Dunaj" o powierzchniach 5 i 4 tys. metrów kw.

W EXPO Kraków znajdą się klimatyzowane sale konferencyjne (z możliwością ich podziału na kilkanaście mniejszych) oraz mające 1,4 m tys. m kw. lobby. Parking przed obiektem będzie miał 700 miejsc. Dwa wejścia do centrum umożliwią organizację dwóch imprez targowych jednocześnie.

Inwestor za własne pieniądze wybudował także ulicę dojazdową do hali targowej.

Hala Expo Kraków ma być oficjalnie otwarta 14 maja, ale kilka dni wcześniej odbędzie się w niej już pierwsza impreza targowa. Na najbliższe trzy lata zarezerwowane są terminy na 90 imprez. W obiekcie będą się odbywać także nowe wydarzenia organizowane przez Targi w Krakowie - m.in. targi Mobile - IT, turystyki zimowej, izolacji przemysłowych.

Jak powiedział we wtorek wiceprezes Targów w Krakowie Paweł Nikliński, koszt inwestycji razem z zakupem ziemi, budową drogi i samego obiektu to ok. 70 mln zł; została ona sfinansowana ze środków własnych Targów w Krakowie oraz z kredytu. Inwestycję zrealizowała krakowska firma Re-Bau.

Targi w Krakowie istnieją od 1996 r. Należą do Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego UFI, zrzeszającego organizatorów targów i właścicieli terenów targowych oraz do ICCA - International Congress and Convention Association, skupiającego organizatorów kongresów i konferencji. Są trzecim co do wielkości organizatorem targów w kraju.

Hotel, pensjonat, ośrodek wypoczynkowy - szukasz ciekawych ofert inwestycyjnych? Sprawdź PropertyStock.pl